European Symposium on Artificial Neural Networks, Computational Intelligence and Machine Learning



ESANN
Home
Call for papers
Special sessions
Author guidelines
Submission
Program
Infos speakers
Venue
Social events
Bruges
Registration
Hotels
Committees
Sponsors
Photos
Proceedings
Past ESANN
Get a password
About


 
Login:  Password:   Password forgotten ?

14th European Symposium On Artificial Neural Networks
Bruges (Belgium), 26-27-28 April 2006

Programme

  08h30   Registration

  09h00   Opening

  09h10   Self-organization, vector quantization and clustering
  09h10   Unsupervised clustering of continuous trajectories of kinematic trees with SOM-SD
 
  • Jochen Steil, Bielefeld University - Faculty of Technology - Neuroinformatics Group (Germany)
  • Risto Koiva, Neuroinformatics Group, Faculty of Technology - University of Bielefeld (Germany)
  • Alessandro Sperduti, Dipartimento di Matematica Pura ed Applicata - Universita di Padua (Italy)
  09h30   Magnification control for batch neural gas
 
  • Barbara Hammer, Clausthal University of Technology - Institute of Computer Science (Germany)
  • Alexander Hasenfuss, Clausthal University of Technology (Gerkmany)
  • Thomas Villmann, University of Leipzig - Clinic for Psychotherapy (Germany)
  09h50   Weighted differential topographic function: a refinement of topographic function
 
  • Lili Zhang, Rice University - Rice Quantum Institute and Electrical & Computer Engineering - MS-366 (USA)
  • Erzsébet Merényi, Rice University - Electrical and Computer Engineering Department MS 380 (USA)
  10h10   Cluster detection algorithm in neural networks
 
  • David Meunier, Institut des Sciences Cognitives (France)
  • Hélène Paugam-Moisy, Institut des Sciences Cognitives - UMR CNRS 5015 (France)
  10h30   Enhanced maxcut clustering with multivalued neural networks and functional annealing
 
  • Enrique Mérida-Casermeiro, Dept. of Applied Mathematics - University of Málaga (Spain)
  • Domingo López-Rodríguez, Dept. of Applied Mathematics - University of Málaga (Spain)
  • Juan Miguel Ortiz-de-Lazcano-Lobato, Dept. of Computer Science and Artificial Intelligence - University of Málaga (Spain)

  10h50   Coffee break

  11h10   Man-Machine-Interfaces - Processing of nervous signals
Organized by M. Bogdan, Univ. Tübingen (Germany)
  11h10   Artificial neural networks and machine learning for man-machine-interfaces - processing of nervous signals
 
  • Martin Bogdan, Wilhelm-Schickard-Institut für Informatik - Technische Informatik (Germany)
  • Michael Bensch, Eberhard-Karls-Universität Tübingen - Technische Informatik (Germany)
  11h30   Linking non-binned spike train kernels to several existing spike train metrics
 
  • Benjamin Schrauwen, Electronics and information systems department - Ghent University (belgium)
  • Jan Van Campenhout, Electronics and information systems department - Ghent University (belgium)
  11h50   Spatial filters for the classification of event-related potentials
 
  • Ulrich Hoffmann, Ecole Polytechnique Federale de Lausanne - Signal Processing Institute (Switzerland)
  • Jean-Marc Vesin, Ecole Polytechnique Federale de Lausanne - Signal Processing Institute (Switzerland)
  • Touradj Ebrahimi, Ecole Polytechnique Federale de Lausanne - Signal Processing Institute (Switzerland)
  12h10   On-line adaptation of neuro-prostheses with neuronal evaluation signals
 
  • Klaus R. Pawelzik, University Bremen - Institute for Theoretical Physics (Germany)
  • Udo A. Ernst, University Bremen - Institute for Theoretical Physics (Germany)
  • David Rotermund, University Bremen - Institute for Theoretical Physics (Germany)

  12h30   Man-Machine-Interfaces - Processing of nervous signals - Poster spotlights
  12h30   Using distributed genetic programming to evolve classifiers for a brain computer interface
 
  • Eva Alfaro-Cid, Instituto Tecnologico de Informatica (Spain)
  • Anna I. Esparcia-Alcázar, Instituto Tecnologico de Informatica (Spain)
  • Ken Sharman, Instituto Tecnologico de Informatica (Spain)

  12h31   Lunch

  13h50   Vision and applications
  13h50   A Cyclostationary Neural Network model for the prediction of the NO2 concentration
 
  • Monica Bianchini, Dipartimento di Ingegneria dell'Informazione - Università di Siena (Italy)
  • Ernesto Di Iorio, Dipartimento di Ingegneria dell'Informazione - Università di Siena (Italy)
  • Marco Maggini, Dipartimento di Ingegneria dell'Informazione - Università di Siena (Italy)
  • Chiara Mocenni, Dipartimento di Ingegneria dell'Informazione - Università di Siena (Italy)
  • Augusto Pucci, Dipartimento di Ingegneria dell'Informazione - Università di Siena (Italy)
  14h10   Learning Visual Invariance
 
  • Alessio Plebe, Department of Cognitive Science - University of Messina (Italy)

  14h30   Change of session break

  14h40   Online Learning in Cognitive Robotics
Organized by J.J. Steil, Univ. Bielefeld, H. Wersing, Honda Research Institute Europe (Germany)
  14h40   Recent trends in online learning for cognitive robots
 
  • Jochen Steil, Bielefeld University - Faculty of Technology - Neuroinformatics Group (Germany)
  • Heiko Wersing, Honda Research Institute GmbH (Germany)
  15h00   Extended model of conditioned learning within latent inhibition
 
  • Nicolas Gomond, Laboratoire de Sciences Cognitives (UPRES – EA-487) - Institut de Cognitique - Université Victor Segalen Bordeaux 2 (France)
  • Jean-Marc Salotti, Laboratoire de Sciences Cognitives (UPRES – EA-487) - Institut de Cognitique - Université Victor Segalen Bordeaux 2 (France)
  15h20   construction of a memory management system in an on-line learning mechanism
 
  • Francisco Bellas, Universidade da Coruña (Spain)
  • Jose Antonio Becerra, Universidade da Coruña (Spain)
  • Richard Duro, Universidade da Coruña (Spain)
  15h40   Adaptive scene-dependent filters in online learning environments
 
  • Michael Götting, Bielefeld University - Faculty of Technology - Neuroinformatics Group (Germany)
  • Jochen Steil, Bielefeld University - Faculty of Technology - Neuroinformatics Group (Germany)
  • Heiko Wersing, Honda Research Institute GmbH (Germany)
  • Edgar Körner, Honda Research Institute GmbH (Germany)
  • Helge Ritter, Neuroinformatics Group - Faculty of Technology - Bielefeld University (Germany)

  16h00   Online Learning in Cognitive Robotics - Poster spotlights
  16h00   A multiagent architecture for concurrent reinforcement learning
 
  • Victor Uc Cetina, Humboldt University of Berlin - Department of Computer Science (Germany)
  16h01   Some experimental results with a two level memory management system in the multilevel darwinist brain
 
  • Francisco Bellas, Universidade da Coruña (Spain)
  • Jose Antonio Becerra, Universidade da Coruña (Spain)
  • Richard Duro, Universidade da Coruña (Spain)

  16h02   Poster spotlights
  16h02   Robust Local Cluster Neural Networks
 
  • Ralf Eickhoff, Heinz Nixdorf Institute - System and Circuit Technology - University of Paderborn (Germany)
  • Joaquin Sitte, Smart Devices Lab - School of Computing Science and Software Engineering - Queensland University of Technology (Australia)
  • Ulrich Rückert, Heinz Nixdorf Institute - System and Circuit Technology - University of Paderborn (Germany)
  16h03   Topological Correlation
 
  • Kevin Doherty, University of Hertfordshire (United Kingdom)
  • Rod Adams, University of Hertfordshire (United Kingdom)
  • Neil Davey, University of Hertfordshire (United Kingdom)
  16h04   An algorithm for fast and reliable ESOM learning
 
  • Mario Nöcker, Databionics Research Group - Department of Mathematics & Computer Science - Philipps-University Marburg (Germany)
  • Fabian Mörchen, Databionics Research Group - Department of Mathematics & Computer Science - Philipps-University Marburg (Germany)
  • Alfred Ultsch, Databionics Research Group - Department of Mathematics & Computer Science - Philipps-University Marburg (Germany)
  16h05   EM-algorithm for training of state-space models with application to time series prediction
 
  • Elia Liitiäinen, Helsinki University of Technology - Laboratory of Computer and Information Science - Neural Networks Research Center (Finland)
  • Nima Reyhani, Helsinki University of Technology - Laboratory of Computer and Information Science - Finnish CoE in Adaptive Informatics Research (Finland)
  • Amaury Lendasse, Helsinki University of Technology - Laboratory of Computer and Information Science - Neural Networks Research Center (Finland)
  16h06   Time series prediction using DirRec strategy
 
  • Antti Sorjamaa, Helsinki University of Technology - Laboratory of Computer and Information Science - Finnish CoE in Adaptive Informatics Research (Finland)
  • Amaury Lendasse, Helsinki University of Technology - Laboratory of Computer and Information Science - Neural Networks Research Center (Finland)
  16h07   Consistent estimation of the architecture of multilayer perceptrons
 
  • Joseph Rynkiewicz, SAMOS/MATISSE - Université de Paris I (France)
  16h08   Optimal design of hierarchical wavelet networks for time-series forecasting
 
  • Chen Yuehui, School of Information Science and Engineering - Jinan University (China)
  • Yang Bo, School of Information Science and Engineering - Jinan University (China)
  • Abraham Ajith, IITA Professorship Program - School of Computer Science and Engineering - Chung-Ang University (Korea)
  16h09   Recognition of handwritten digits using sparse codes generated by local feature extraction methods
 
  • Rebecca Steinert, Royal Institute of Technology - Computational Biology & Neurocomputing (CBN) - School of Computer Science and Communication (CSC) (Sweden)
  • Martin Rehn, Royal Institute of Technology - Computational Biology & Neurocomputing (CBN) - School of Computer Science and Communication (CSC) (Sweden)
  • Anders Lansner, Royal Institute of Technology ­ - Computational Biology & Neurocomputing (CBN) - School of Computer Science and Communication (CSC) (Sweden)
  16h10   iterative context compilation for visual object recognition
 
  • Jens Teichert, European Media Laboratory (Germany)
  • Rainer Malaka, European Media Laboratory (Germany)
  16h11   FPGA implementation of an integrate-and-fire LEGION model for image segmentation
 
  • Bernard Girau, LORIA INRIA-Lorraine - Université Nancy 2 - Cortex team (France)
  • Cesar Torres-Huitzil, INAOEP Instituto Nacional de Astrofisica, Optica y Electronica - computer science department (Mexico)
  16h12   Visual object classification by sparse convolutional neural networks
 
  • Alexander Gepperth, Institut für Neuroinformatik - Ruhr-Universität Bochum - Germany (Germany)
  16h13   Modelling switching dynamics using prediction experts operating on distinct wavelet scales
 
  • Alexandre Aussem, Laboratoire PRISMa - Université Claude Bernard Lyon1 (France)
  • Pierre Chainais, Universite Blaise Pascal - LIMOS UMR 6158 (France)
  16h14   Learning for stochastic dynamic programming
 
  • Sylvain Gelly, IA/TAO, Lri (France)
  • Jérémie Mary, IA/TAO, Lri (France)
  • Olivier Teytaud, IA/TAO, Lri (France)
  16h15   Adaptive Sensor Modelling and Classification using a Continuous Restricted Boltzmann Machine (CRBM)
 
  • Tong Boon Tang, The University of Edinburgh (United Kingdom)
  • Alan Murray, School of Engineering and Electronics - The University of Edinburgh (United Kingdom)
  16h16   Non-linear gating network for the large scale classification model CombNET-II
 
  • Mauricio Kugler, Department of Computer Science and Engineering - Nagoya Institute of Technology (Japan)
  • Toshiyuki Miyatani, Department of Computer Science Engineering - Nagoya Institute of Technology (Japan)
  • Susumu Kuroyanagi, Department of Computer Science Engineering - Nagoya Institute of Technology (Japan)
  • Anto Satriyo Nugroho, School of Life System Science & Technology - Chukyo University (Japan)
  • Akira Iwata, Department of Computer Science and Engineering - Nagoya Institute of Technology (Japan)
  16h17   Saliency extraction with a distributed spiking neural network
 
  • Sylvain Chevallier, LIMSI - CNRS - UPR 3251 (France)
  • Philippe Tarroux, LIMSI - CNRS - UPR 3251 (France)
  • Hélène Paugam-Moisy, Institut des Sciences Cognitives - UMR CNRS 5015 (France)
  16h18   Connection strategies in neocortical networks
 
  • Andreas Herzog, Institut für Elektronik, Signalverarbeitung und Kommunikationstechnik (IESK) - Otto-von-Guericke-Universität Magdeburg (Germany)
  • Karsten Kube, Institut für Elektronik, Signalverarbeitung und Kommunikationstechnik (IESK) - Otto-von-Guericke-Universität Magdeburg (Germany)
  • Bernd Michaelis, Institut für Elektronik, Signalverarbeitung und Kommunikationstechnik (IESK) - Otto-von-Guericke-Universität Magdeburg (Germany)
  • Anna D. de Lima, Institut für Physiologie - Medizinische Fakultät - Otto-von-Guericke Universität Magdeburg (Germany)
  • Thomas Voigt, Institut für Physiologie - Medizinische Fakultät - Otto-von-Guericke Universität Magdeburg (Germany)

  16h20   Coffee break and poster preview

  17h35   End of day


Thursday 27 April 2006
  09h00   Feature extraction and variable projection
  09h00   Random Forests Feature Selection with K-PLS: Detecting Ischemia from Magnetocardiograms
 
  • Long Han, Department of Decision Sciences and Engineering Systems - Rensselaer Polytechnic Institute (USA)
  • Mark J. Embrechts, Department of Decision Sciences and Engineering Systems - Rensselaer Polytechnic Institute (USA)
  • Boleslaw Szymanski, Computer Sciences - Rensselaer Polytechnic Institute (USA)
  • Karsten Sternickel, CardioMag Imaging, Inc (USA)
  • Alexander Ross, CardioMag Imaging, Inc (USA)
  09h20   Determination of the Mahalanobis matrix using nonparametric noise estimations
 
  • Amaury Lendasse, Helsinki University of Technology - Laboratory of Computer and Information Science - Neural Networks Research Center (Finland)
  • Francesco Corona, Università di Cagliari - Dept. of Chemical Engineering and Materials (Italy)
  • Jin Hao, Helsinki University of Technology - Laboratory of Computer and Information Science - Finnish CoE in Adaptive Informatics Research (Finland)
  • Nima Reyhani, Helsinki University of Technology - Laboratory of Computer and Information Science - Finnish CoE in Adaptive Informatics Research (Finland)
  • Michel Verleysen, Université catholique de Louvain - Microelectronics Laboratory (Belgium)
  09h40   Bootstrap feature selection in support vector machines for ventricular fibrillation detection
 
  • Felipe Alonso Atienza, University Carlos III of Madrid - Dept. of Signal Theory and Communications (Spain)
  • José Luis Rojo-Álvarez, University Carlos III of Madrid - Dept. of Signal Theory and Communications (Spain)
  • Gustavo Camps-Valls, Dpt. Enginyeria Electrònica - Universitat de València (Spain)
  • Alfredo Rosado Muñoz, University of Valencia - Dept. of Electrical Engineering (Spain)
  • Arcadio García Alberola, University Hospital Virgen de la Arrixaca (Spain)
  10h00   The permutation test for feature selection by mutual information
 
  • Damien François, Université catholique de Louvain (Belgium)
  • Vincent Wertz, Université catholique de Louvain - Cesame (Belgium)
  • Michel Verleysen, Université catholique de Louvain - Microelectronics Laboratory (Belgium)
  10h20   Stochastic Processes for Canonical Correlation Analysis
 
  • Colin Fyfe, School of Computing - University of Paisley (United Kingdom)
  • Gayle Leen, university of paisley (scotland)

  10h40   Coffee break

  11h00   Visualization methods for data mining
F. Rossi, INRIA Rocquencourt (France)
  11h00   Visual Data Mining and Machine Learning
 
  • Fabrice Rossi, Projet AxIS - INRIA Rocquencourt (FRANCE)
  11h30   Sanger-driven MDSLocalize - a comparative study for genomic data
 
  • Marc Strickert, Institute of Plant Genetics and Crop Plant Research - IPK-Gatersleben (Germany)
  • Nese Sreenivasulu, Institute of Plant Genetics and Crop Plant Research - IPK-Gatersleben (Germany)
  • Udo Seiffert, Institute of Plant Genetics and Crop Plant Research (Germany)
  11h50   Visualizing the trustworthiness of a projection
 
  • Michaël Aupetit, CEA - DASE (FRANCE)
  12h10   Data topology visualization for the Self-Organizing Map
 
  • Kadim Tasdemir, Rice University - Electrical and Computer Engineering Department (USA)
  • Erzsébet Merényi, Rice University - Electrical and Computer Engineering Department MS 380 (USA)

  12h30   Visualization methods for data mining - Poster spotlights
  12h30   Visual nonlinear discriminant analysis for classifier design
 
  • Tomoharu Iwata, NTT Communication Science Laboratories (Japan)
  • Kazumi Saito, NTT Communication Science Laboratories (Japan)
  • Naonori Ueda, NTT Communication Science Laboratories (Japan)
  12h31   Outlier identification with the Harmonic Topographic Mapping
 
  • Marian Pena, University of Paisley (Scotland)
  • Colin Fyfe, School of Computing - University of Paisley (United Kingdom)
  12h32   A new hyperbolic visualization method for displaying the results of a neural gas model: application to Webometrics
 
  • Shadi Al Shehabi, Loria (France)
  • Jean-Charles Lamirel, Loria (France)

  12h33   Lunch

  14h00   Semi-blind approaches for Source Separation and Independent Component Analysis (ICA) I
Organized by M. Babaie-Zadeh, Sharif Univ. Tech. (Iran), C. Jutten, CNRS – Univ. J. Fourier – INPG (France)
  14h00   Semi-Blind Approaches for Source Separation and Independent component Analysis
 
  • Massoud Babaie-Zadeh, Sharif university of technology (Iran)
  • Christian Jutten, Lab. des Images et Signaux - INPG (France)
  14h20   Bayesian source separation: beyond PCA and ICA
 
  • Ali Mohammad-Djafari, Laboratoire des Signaux et Systèmes (LSS) - CNRS-Supélec-UPS (France)
  14h40   A survey of Sparse Component Analysis for blind source separation: principles, perspectives, and new challenges
 
  • Rémi Gribonval, IRISA-INRIA (France)
  • Sylvain Lesage, IRISA-INRIA (France)

  15h00   Change of session break

  15h10   Semi-blind approaches for Source Separation and Independent Component Analysis (ICA) II
  15h10   Source separation with priors on the power spectrum of the sources
 
  • Jorge Igual, Polytechnic University of Valencia (Spain)
  • Raul Llinares, Polytechnic University of Valencia (Spain)
  • Andres Camacho, Polytechnic University of Valencia (Spain)
  15h30   A time-scale correlation-based blind separation method applicable to correlated sources
 
  • Yannick Deville, Universite of Toulouse (France)
  • Dass Bissessur, University of Toulouse (France)
  • Matthieu Puigt, University of Toulouse (France)
  • Shahram Hosseini, University of Toulouse (France)
  • Hervé Carfantan, University of Toulouse (France)
  15h50   Independent dynamics subspace analysis
 
  • Alexander Ilin, Helsinki University of Technology (Finland)
  16h10   Non-orthogonal Support Width ICA
 
  • John A. Lee, Université catholique de Louvain - Machine Learning Group (Belgium)
  • Frédéric Vrins, Université catholique de Louvain - Machine Learning Group (Belgium)
  • Michel Verleysen, Université catholique de Louvain - Microelectronics Laboratory (Belgium)
  16h30   Hierarchical markovian models for joint classification, segmentation and data reduction of hyperspectral images
 
  • Nadia Bali, Laboratoire signaux et systèmes (France)
  • Ali Mohammad-Djafari, Laboratoire des Signaux et Systèmes (LSS) - CNRS-Supélec-UPS (France)
  • Adel Mohammadpour, LSS (France)

  16h50   Semi-blind approaches for Source Separation and Independent Component Analysis (ICA) - Poster spotlights
  16h50   A simple idea to separate convolutive mixtures in an undetermined scenario
 
  • Maciej Pedzisz, ENSIETA, E3I2 (France)
  • Ali Mansour, ENSIETA, E3I2 (France)
  16h51   FastISA: A fast fixed-point algorithm for independent subspace analysis
 
  • Aapo Hyvärinen, Basic Research Unit - Helsinki Institute for Information Technology - University of Helsinki (Finland)
  • Urs Köster, Basic Research Unit - Helsinki Institute for Information Technology - University of Helsinki (Finland)
  16h52   Discriminacy of the minimum range approach to blind separation of bounded sources
 
  • Dinh-Tuan Pham, Laboratoire de Modélisation et Calcul (Francc)
  • Frédéric Vrins, Université catholique de Louvain - Machine Learning Group (Belgium)

  16h54   Poster spotlights
  16h53   Entropy-based principle and generalized contingency tables
 
  • Vincent Vigneron, Laboratoire SAMOS (France)
  16h54   On the selection of hidden neurons with heuristic search strategies for approximation
 
  • Ignacio Barrio, Universitat Politècnica de Catalunya (Spain)
  • Enrique Romero, Universitat Politecnica de Catalunya (Spain)
  • Lluís Belanche, Universitat Politecnica de Catalunya (Spain)
  16h55   Lag selection for regression models using high-dimensional mutual information
 
  • Geoffroy Simon, Université catholique de Louvain (Belgium)
  • Michel Verleysen, Université catholique de Louvain - Microelectronics Laboratory (Belgium)
  16h56   Learning what is important: feature selection and rule extraction in a virtual course
 
  • Terence Etchells, Liverpool John Moores University (United Kingdom)
  • Angela Nebot, Universidad Politécnica de Cataluña (España)
  • Alfredo Vellido, Universidad Politécnica de Cataluña (España)
  • Paulo Lisboa, Liverpool John Moores University (United Kingdom)
  • Francisco Mugica, ilce (Mexico)
  16h57   Data mining techniques for feature selection in blood cell recognition
 
  • Tomasz Markiewicz, Warsaw University of Technology (Poland)
  • Stanislaw Osowski, Warsaw University of Technology (Poland)
  16h58   A Gaussian process latent variable model formulation of canonical correlation analysis
 
  • Gayle Leen, university of paisley (scotland)
  • Colin Fyfe, School of Computing - University of Paisley (United Kingdom)
  16h59   Designing neural network committees by combining boosting ensembles
 
  • Vanessa Gómez-Verdejo, Department of Signal Theory and Communications, - Universidad Carlos III de Madrid (Spain)
  • Aníbal R. Figueiras-Vidal, Department of Signal Theory and Communications, - Universidad Carlos III de Madrid (Spain)
  17h00   Using Regression Error Characteristic Curves for Model Selection in Ensembles of Neural Networks
 
  • Aloisio Carlos de Pina, Universidade Federal do Rio de Janeiro, COPPE/PESC -­ Department of Systems Engineering and Computer Science (Brazil)
  • Gerson Zaverucha, Universidade Federal do Rio de Janeiro, COPPE/PESC - Department of Systems Engineering and Computer Science (Brazil)
  17h01   Diversity creation in local search for the evolution of neural network ensembles
 
  • Pete Duell, School of Computer Science - The University of Birmingham (UK)
  • Iris Fermin, Thales Research & Technology (UK) Ltd. (UK)
  • Xin Yao, School of Computer Science - The University of Birmingham (UK)
  17h02   Immune Network based Ensembles
 
  • Nicolás García-Pedrajas, University of Córdoba (Spain)
  • Colin Fyfe, School of Computing - University of Paisley (United Kingdom)
  17h03   Classification by means of Evolutionary Response Surfaces
 
  • Rafael del Castillo-Gomariz, Department of Computing and Numerical Analysis - University of Córdoba (Spain)
  • Nicolás García-Pedrajas, University of Córdoba (Spain)
  17h04   Hierarchical analysis of GSM network performance data
 
  • Mikko Multanen, Helsinki University of Technology - Laboratory of Computer and Information Science (Finland)
  • Kimmo Raivio, Helsinki University of Technology - Laboratory of Computer and Information Science (Finland)
  • Pasi Lehtimäki, Helsinki University of Technology - Laboratory of Computer and Information Science (Finland)
  17h05   Learning with monotonicity requirements for optimal routing with end-to-end quality of service constraints
 
  • Antoine Mahul, LIMOS, Université Blaise Pascal (France)
  • Alexandre Aussem, Laboratoire PRISMa - Université Claude Bernard Lyon1 (France)

  17h10   Coffee break and poster preview

  18h25   End of day


Friday 28 April 2006
  09h00   Biologically inspired models
  09h00   Evolving multi-segment 'super-lamprey' CPG's for increased swimming control
 
  • Leena Patel, School of Engineering and Electronics, - The University of Edinburgh, (United Kingdom)
  • Alan Murray, School of Engineering and Electronics - The University of Edinburgh (United Kingdom)
  • John Hallam, The Maersk Mc-Kinney Moller Institute for Production Technology - University of Southern Denmark (Denmark)
  09h20   Exploring the role of intrinsic plasticity for the learning of sensory representations
 
  • Nicholas Butko, University of California, San Diego (United States)
  • Jochen Triesch, Frankfurt Institute for Advanced Studies (Germany)

  09h40   Kernel methods
  09h40   LS-SVM functional network for time series prediction
 
  • Tuomas Kärnä, Helsinki University of Technology - Laboratory of Computer and Information Science - Finnish CoE in Adaptive Informatics Research (Finland)
  • Fabrice Rossi, Projet AxIS - INRIA Rocquencourt (FRANCE)
  • Amaury Lendasse, Helsinki University of Technology - Laboratory of Computer and Information Science - Neural Networks Research Center (Finland)
  10h00   Synthesis of maximum margin and multiview learning using unlabeled data
 
  • Sandor Szedmak, ISIS Group - Electronics and Computer Science - University of Southampton (United Kingdom)
  • John Shawe-Taylor, ISIS Group - Electronics and Computer Science - University of Southampton (United Kingdom)
  10h20   Efficient Forward Regression with Marginal Likelihood
 
  • Ping Sun, CERCIA, School of Computer Science - University of Birmingham (UK)
  • Xin Yao, School of Computer Science - The University of Birmingham (UK)

  10h40   Coffee break

  11h00   Nonlinear dynamics
Organized by N. Crook, T. olde Scheper, Oxford Brookes University (UK)
  11h00   Nonlinear dynamics in neural computation
 
  • Tjeerd olde Scheper, Oxford Brookes University (United Kingdom)
  • Nigel Crook, Oxford Brookes University (United Kingdom)
  11h30   Dynamical reservoir properties as network effects
 
  • Carlos Lourenço, University of Lisbon - Faculty of Sciences - Informatics Department (Portugal)
  11h50   Nonlinear transient computation and variable noise tolerance
 
  • Nigel Crook, Oxford Brookes University (United Kingdom)
  12h10   Cultures of dissociated neurons display a variety of avalanche behaviours
 
  • Roberta Alessio, Department of Informatics, Systems and Telematics (DIST) - University of Genoa (Italy)
  • Laura Cozzi, Department of Informatics, Systems and Telematics (DIST) - University of Genoa (Italy)
  • Paolo D'Angelo, Department of Informatics, Systems and Telematics (DIST) (Italy)
  • Vittorio Sanguineti, Department of Informatics, Systems and Telematics (DIST) (Italy)

  12h30   Lunch

  13h45   Neural Networks and Machine Learning in Bioinformatics - Theory and Applications
Organized by B. Hammer, Clausthal Univ. Tech. (Germany), S. Kaski, Helsinki Univ. Tech. (Finland), U. Seiffert, IPK Gatersleben (Germany), T. Villmann, Univ. Leipzig (Germ
  13h45   Neural networks and machine learning in bioinformatics - theory and applications
 
  • Udo Seiffert, Institute of Plant Genetics and Crop Plant Research (Germany)
  • Barbara Hammer, Clausthal University of Technology - Institute of Computer Science (Germany)
  • Samuel Kaski, Helsinki University of Technology - Adaptive Informatics Research Centre (Finland)
  • Thomas Villmann, University of Leipzig - Clinic for Psychotherapy (Germany)
  14h15   Using sampling methods to improve binding site predictions
 
  • Yi Sun, University of Hertfordshire (UK)
  • Mark Robinson, University of Hertfordshire (UK)
  • Rod Adams, University of Hertfordshire (United Kingdom)
  • Rene te Boeckhorst, University of Hertfordshire (UK)
  • Alistair G. Rust, Institute of Systems Biology (USA)
  • Neil Davey, University of Hertfordshire (United Kingdom)
  14h35   Margin based Active Learning for LVQ Networks
 
  • Frank-Michael Schleif, Bruker Daltonik GmbH (Germany)
  • Barbara Hammer, Clausthal University of Technology - Institute of Computer Science (Germany)
  • Thomas Villmann, University of Leipzig - Clinic for Psychotherapy (Germany)
  14h55   Classification of Boar Sperm Head Images using Learning Vector Quantization
 
  • Michael Biehl, University Groningen - Institute of Mathematics and Computing Science (The Netherlands)
  • Piter Pasma, University Groningen - Institute of Mathematics and Computing Science (The Netherlands)
  • Marten Pijl, University Groningen - Institute of Mathematics and Computing Science (The Netherlands)
  • Lidia Sanchez, University of Leon - Dept. of Electrical and Electronics Engineering (Spain)
  • Nicolai Petkov, University Groningen - Institute of Mathematics and Computing Science (The Netherlands)

  15h15   Neural Networks and Machine Learning in Bioinformatics - Theory and Applications - Poster spotlights
  15h15   Selection of more than one gene at a time for cancer prediction from gene expression data
 
  • Oleg Okun, University of Oulu (FINLAND)
  • Nikolay Zagoruiko, Sobolev Institute of Mathematics, Russian Academy of Sciences (RUSSIA)
  • Alexessander Alves, Laboratory of Artificial Intelligence and Computer Science - University of Porto (Portugal)
  • Olga Kutnenko, Sobolev Institute of Mathematics, Russian Academy of Sciences (RUSSIA)
  • Irina Borisova, Sobolev Institute of Mathematics, Russian Academy of Sciences (RUSSIA)
  15h16   Visualizing gene interaction graphs with local multidimensional scaling
 
  • Jarkko Venna, Helsinki University of Technology - Adaptive Informatics Research Centre (Finland)
  • Samuel Kaski, Helsinki University of Technology - Adaptive Informatics Research Centre (Finland)
  15h17   Fuzzy image segmentation with Fuzzy Labelled Neural Gas
 
  • Cornelia Brüß, Leibniz Institute of Plant Genetics and Crop Plant Research (Germany)
  • Felix Bollenbeck, Leibniz Institute of Plant Genetics and Crop Plant Research (Germany)
  • Frank-Michael Schleif, Bruker Daltonik GmbH (Germany)
  • Winfriede Weschke, Leibniz Institute of Plant Genetics and Crop Plant Research (Germany)
  • Thomas Villmann, University of Leipzig - Clinic for Psychotherapy (Germany)
  • Udo Seiffert, Institute of Plant Genetics and Crop Plant Research (Germany)
  15h18   Elucidating the structure of genetic regulatory networks: a study of a second order dynamical model on artificial data
 
  • Minh Quach, LAMI UMR CNRS 8042 (FRANCE)
  • Pierre Geurts, LAMI UMR CNRS 8042 (FRANCE)
  • Florence d'Alché-Buc, LAMI UMR CNRS 8042 (FRANCE)

  15h19   Poster spotlights
  15h19   OnlineDoubleMaxMinOver: a simple approximate time and information efficient online Support Vector Classification method
 
  • Daniel Schneegaß, Siemens AG, Corporate Technology - Information & Communications, Learning Systems (Germany)
  • Thomas Martinetz, University at Luebeck - Institute for Neuro- and Bioinformatics (Germany)
  • Michael Clausohm, Clausohm Software GmbH - Executive Board (Germany)
  15h20   Variants of Unsupervised Kernel Regression: General cost functions
 
  • Stefan Klanke, Neuroinformatics Group - Faculty of Technology - University of Bielefeld (Germany)
  • Helge Ritter, Neuroinformatics Group - Faculty of Technology - Bielefeld University (Germany)
  15h21   Degeneracy in model selection for SVMs with radial Gaussian kernel
 
  • Tobias Glasmachers, Institut für Neuroinformatik - Ruhr-Universität Bochum - Germany (Germany)
  15h22   Evolino for recurrent support vector machines
 
  • Juergen Schmidhuber, IDSIA (Switzerland)
  • Matteo Gagliolo, IDSIA (Switzerland)
  • Daan Wierstra, IDSIA (Switzerland)
  • Faustino Gomez, IDSIA (Switzerland)
  15h23   Hybrid generative/discriminative training of radial basis function networks
 
  • Artur Ferreira, Instituto Superior de Engenharia de Lisboa - Department of Electronics, Telecommunications and Computer Engineering (Portugal)
  • Mario Figueiredo, Instituto Superior Tecnico - Instituto de Telecomunicações (Portugal)
  15h24   Rotation-based ensembles of RBF networks
 
  • Juan J. Rodriguez, Lenguajes y Sistemas Informaticos - Escuela Politecnica Superior - Universidad de Burgos (Spain)
  • Jesus Maudes, Lenguajes y Sistemas Informaticos - Escuela Politecnica Superior - Universidad de Burgos (Spain)
  • Carlos Alonso, Grupos de Sistemas Inteligentes - Departamento de Informatica - Universidad de Valladolid (Spain)
  15h25   Learning and discrimination through STDP in a top-down modulated associative memory
 
  • Anthony Mouraud, Institut des Sciences Cognitives (France)
  • Hélène Paugam-Moisy, Institut des Sciences Cognitives - UMR CNRS 5015 (France)
  15h26   Gaussian and exponential architectures in small-world associative memories
 
  • Lee Calcraft, University of Hertfordshire (UK)
  • Rod Adams, University of Hertfordshire (United Kingdom)
  • Neil Davey, University of Hertfordshire (United Kingdom)
  15h27   Parallel hardware implementation of a broad class of spiking neurons using serial arithmetic
 
  • Benjamin Schrauwen, Electronics and information systems department - Ghent University (belgium)
  • Jan Van Campenhout, Electronics and information systems department - Ghent University (belgium)
  15h28   Generalization properties of spiking neurons trained with ReSuMe method
 
  • Filip Ponulak, Poznan University of Technology - Institute of Control and Information Engineering (Poland)
  • Andrzej Kasiński, Poznan University of Technology - Institute of Control and Information Engineering (Poland)
  15h29   A sequence-encoding neural network for face recognition
 
  • Marek Barwiński, International Graduate School for Neuroscience (Germany)
  • Rolf P. Würtz, Institut für Neuroinformatik - International Graduate School for Neuroscience (Germany)
  15h30   Freeform surface induction from projected planar curves via neural networks
 
  • Usman Khan, Brunel University - School of Engineering and Design (UK)
  • Abdelaziz Terchi, Brunel University - School of Engineering and Design (UK)
  • Sungwoo Lim, Brunel University - School of Engineering and Design (UK)
  • David Wright, Brunel University - School of Engineering and Design - Kingston Lane (UK)
  • Sheng-Feng Qin, Brunel University - School of Engineering and Design (UK)
  15h31   The combination of STDP and intrinsic plasticity yields complex dynamics in recurrent spiking networks
 
  • Andreea Lazar, Frankfurt Institute for Advanced Studies (Germany)
  • Gordon Pipa, Max-Planck Institute for Brain Research - Frankfurt Institute for Advanced Studies (Germany)
  • Jochen Triesch, Frankfurt Institute for Advanced Studies (Germany)
  15h32   Reducing policy degradation in neuro-dynamic programming
 
  • Thomas Gabel, Neuroinformatics Group - University of Osnabrueck (Germany)
  • Martin Riedmiller, Neuroinformatics Group - University of Osnabrueck (Germany)
  15h34   Probabilistic classifiers and time-scale representations: application to the monitoring of a tramway guiding system
 
  • Zahra HAMOU MAMAR, University Blaise Pascal - LIMOS UMR 6158 (FRANCE)
  • Pierre Chainais, Universite Blaise Pascal - LIMOS UMR 6158 (France)
  • Alexandre Aussem, Laboratoire PRISMa - Université Claude Bernard Lyon1 (France)
  15h35   Pattern analysis in illicit heroin seizures: a novel application of machine learning algorithms
 
  • Frédéric Ratle, University of Lausanne (Switzerland)
  • Anne-Laure Terrettaz, University of Lausanne (Switzerland)
  • Mikhaïl Kanevski, University of Lausanne (Switzerland)
  • Pierre Esseiva, University of Lausanne (Switzerland)
  • Olivier Ribaux, University of Lausanne (Switzerland)

  15h40   Coffee break and poster preview

  17h00   End of conference

 


For any information: Michel Verleysen - esann@uclouvain.be