European Symposium on Artificial Neural Networks, Computational Intelligence and Machine Learning



ESANN
Home
Call for papers
Special sessions
Author guidelines
Submission
Program
Infos speakers
Venue
Social events
Bruges
Registration
Hotels
Committees
Sponsors
Photos
Proceedings
Past ESANN
Get a password
About


 
Login:  Password:   Password forgotten ?

15th European Symposium On Artificial Neural Networks
Advances in Computational Intelligence and Learning
Bruges (Belgium), 25-26-27 April 2007

Programme


Wednesday 25 April 2007
  08h30   Registration

  09h00   Opening

  09h10   Dynamic and complex systems
  09h10   Synchronization and acceleration: complementary mechanisms of temporal coding
 
  • Thomas Burwick, Frankfurt Institute for Advanced Studies (FIAS) - Johann Wolfgang Goethe-Universität (Germany)
  09h30   Pattern Recognition using Chaotic Transients
 
  • Wee Jin Goh, Department of Computing - Oxford Brookes University (United Kingdom)
  • Nigel Crook, Department of Computing - Oxford Brookes University (United Kingdom)
  09h50   Order in Complex Systems of Nonlinear Oscillators: Phase Locked Subspaces
 
  • Jan-Hendrik Schleimer, Laboratory of Computer & Information Science - Helsinki University of Technology (Finland)
  • Ricardo Vigário, Helsinki University of Technology - Adaptive Informatics Research Centre (FINLAND)

  10h10   Coffee break

  10h30   Prototype-based learning
  10h30   "Kernelized" Self-Organizing Maps for Structured Data
 
  • Fabio Aiolli, Department of Pure and Applied Mathematics - University of Padova (Italy)
  • Giovanni Da San Martino, Department of Pure and Applied Mathematics - University of Padova (Italy)
  • Alessandro Sperduti, Department of Pure and Applied Mathematics (Italy)
  • Markus Hagenbuchner, University of Wollongong - Faculty of Informatics (AUSTRALIA)
  10h50   Model collisions in the dissimilarity SOM
 
  • Fabrice Rossi, INRIA - Projet AxIS (France)
  11h10   Clustering a medieval social network by SOM using a kernel based distance measure
 
  • Nathalie Villa, Laboratoire de Statistique et Probabilités - Université Toulouse III (Paul Sabatier) (France)
  • Romain Boulet, Institut Mathématique de Toulouse - Université Toulouse II (Le Mirail) (France)
  11h30   Relevance matrices in LVQ
 
  • Petra Schneider, Rijksuniversiteit Groningen (The Netherlands)
  • Michael Biehl, Rijksuniversiteit Groningen - Institute for Mathematics and Computing Science (The Netherlands)
  • Barbara Hammer, Clausthal University of Technology - Institute of Computer Science (Germany)
  11h50   Tracking fast changing non-stationary distributions with a topologically adaptive neural network: application to video tracking
 
  • Georges Adrian Drumea, Supélec (France)
  • Hervé Frezza-Buet, Supélec (France)
  12h10   Systematicity in sentence processing with a recursive self-organizing neural network
 
  • Igor Farkas, Department of Applied Informatics - Comenius University (Slovak Republic)
  • Matthew W. Crocker, Department of Computational Linguistics - Saarland University (Germany)

  12h30   Lunch

  13h50   Model selection and regularization
  13h50   Agglomerative Independent Variable Group Analysis
 
  • Antti Honkela, Helsinki University of Technology - Adaptive Informatics Research Centre (Finland)
  • Jeremias Seppä, Helsinki University of Technology - Adaptive Informatics Research Centre (Finland)
  • Esa Alhoniemi, University of Turku - Department of Information Technology (Finland)
  14h10   Classifying n-back EEG data using entropy and mutual information features
 
  • Liang Wu, Department of Physics and Institute for Brain and Neural Systems - Brown University (USA)
  • Predrag Neskovic, Department of Physics and Institute for Brain and Neural Systems - Brown University (USA)
  • Etienne Reyes, Department of Physics and Institute for Brain and Neural Systems - Brown University (USA)
  • Elena Festa, Department of Psychology - Brown University (USA)
  • Heindel William, Department of Psychology - Brown University (USA)
  14h30   Nearest Neighbor Distributions and Noise Variance Estimation
 
  • Elia Liitiäinen, Helsinki University of Technology (Finland)
  • Francesco Corona, Universita di Cagliari (Italy)
  • Amaury Lendasse, Helsinki University of Technology (Finland)
  14h50   Complexity bounds of radial basis functions and multi-objective learning
 
  • Illya Kokshenev, Federal University of Minas Gerais - Department of Electronic Engineering - Computational Intelligence Laboratory (LITC) (Brasil)
  • Antônio Braga, Federal University of Minas Gerais (UFMG) - Department of Electronics Engineering (Brazil)

  15h10   Technical break

  15h20   Fuzzy and Probabilistic Methods in Neural Networks and Machine Learning
Organized by B. Hammer, Clausthal Univ. Tech. (Germany), T. Villmann, Univ. Leipzig (Germany)
  15h20   How to process uncertainty in machine learning?
 
  • Barbara Hammer, Clausthal University of Technology - Institute of Computer Science (Germany)
  • Thomas Villmann, University Leipzig - Medical Department (Germany)

  15h50   Fuzzy and Probabilistic Methods in Neural Networks and Machine Learning
Poster spotlights
  15h50   An Estimation of Response Certainty using Features of Eye-movements
 
  • Minoru Nakayama, CRADLE, Tokyo Institute of Technology (Japan)
  • Yosiyuki Takahasi, CRADLE, Tokyo Institute of Technology (Japan)
  15h51   Visualisation of tree-structured data through generative probabilistic modelling
 
  • Nikolaos Gianniotis, School of Computer Science - The Univerisity of Birmingham (United Kingdom)
  • Peter Tino, School of Computer Science - The University of Birmingham (United Kingdom)
  15h52   Visualization of Fuzzy Information in Fuzzy-Classification for Image Segmentation using MDS
 
  • Thomas Villmann, University Leipzig - Medical Department (Germany)
  • Strickert Marc, IPK Gatersleben - Pattern Recognition Group (Germany)
  • Cornelia Brüß, IPK Gatersleben - Pattern Recognition Group (Germany)
  • Frank-Michael Schleif, University Leipzig - Medical Department (Germany)
  • Udo Seiffert, IPK Gatersleben - Pattern Recognition Group (Germany)

  15h53   Poster spotlights
  15h53   SOM for intensity inhomogeneity correction in MRI
 
  • Maite García-Sebastián, UPV/EHU - Facultad de Informática de San Sebastián (Spain)
  • Manuel Graña, UPV/EHU - Facultad de Informática de San Sebastián (Spain)
  15h54   SOM+EOF for finding missing values
 
  • Antti Sorjamaa, Time Series Prediction Group - Laboratory of Computer and Information Science - Helsinki University of Technology (Finland)
  • Paul Merlin, Variances, Paris-1 University CS/CNRS, A.A.Advisors-QCG (France)
  • Bertrand Maillet, University Paris-1 - EIF - A.A.Adivors-QCG (ABN Amro Group) (France)
  • Amaury Lendasse, Helsinki University of Technology (Finland)
  15h55   Self-organized chains for clustering
 
  • Hassan Ghaziri, Laboratory of Non Linear Systems - School of Information and Communication Sciences - Swiss Federal Institute Of Technology - Lausanne (Switzerland)
  15h56   On the dynamics of Vector Quantization and Neural Gas
 
  • Aree Witoelar, Rijksuniversiteit Groningen - Mathematics and Computing Science (The Netherlands)
  • Michael Biehl, Rijksuniversiteit Groningen - Institute for Mathematics and Computing Science (The Netherlands)
  • Anarta Ghosh, Rijksuniversiteit Groningen - Institute for Mathematics and Computing Science (The Netherlands)
  • Barbara Hammer, Clausthal University of Technology - Institute of Computer Science (Germany)
  15h57   Three-dimensional self-organizing dynamical systems for discrete structures memorizing and retrieval
 
  • Alexander Yudashkin, Samara State Technical University - Automation and Information Technologies Dept (Russia)
  15h58   Clustering using genetic algorithm combining validation criteria
 
  • Murilo Naldi, Instituto de Ciências Matemáticas e Computação. - Laboratório Inteligência Computacional. (Brazil.)
  • André Carvalho, Instituto de Ciências Matemáticas e Computação - USP. - Laboratório Inteligência Computacional. (Brazil.)
  15h59   Toward a robust 2D spatio-temporal self-organization
 
  • Thomas Girod, LORIA-INRIA (France)
  • Laurent Bougrain, LORIA-INRIA (France)
  • Frédéric Alexandre, LORIA-INRIA (France)
  16h00   Adaptive Weight Change Mechanism for Kohonens's Neural Network Implemented in CMOS 0.18 um Technology
 
  • Tomasz Talaska, University of Technology and Life Sciences - Institute of Telecommunication (Poland)
  • Rafal Dlugosz, University of Alberta - Department of Electrical and Computer Engineering (Canada)
  • Pedrycz Witold, University of Alberta - Department of Electrical and Computer Engineering (Canada)
  16h01   Feature clustering and mutual information for the selection of variables in spectral data
 
  • Catherine Krier, Université catholique de Louvain - Machine Learning Group - DICE (Belgium)
  • Damien François, Université catholique de Louvain - Machine Learning Group - CESAME Research Center (Belgium)
  • Fabrice Rossi, INRIA - Projet AxIS (France)
  • Michel Verleysen, Université catholique de Louvain - Machine Leaning Group - DICE (Belgium)
  16h02   Prediction of post-synaptic activity in proteins using recursive feature elimination
 
  • Bernardo Carvalho, Ottimah Process Improvements - www.ottimah.com (Brazil)
  • Ricardo Ribeiro, Ottimah Process Improvements (Brazil)
  • Talles Medeiros, Computational Intelligence Laboratory (LITC) - Federal University of Minas Gerais (UFMG) (Brazil)
  16h03   A new feature selection scheme using data distribution factor for transactional data
 
  • Piyang Wang, City University of Hong Kong (Hong Kong)
  • Tommy W. S. Chow, City University of Hong Kong (Hong Kong)
  16h04   informational cost in correlation-based neuronal networks
 
  • Gaetano Liborio Aiello, Universita' di Palermo - Dipartimento di Fisica e Tecnologie Relative (Italy)
  • Carlo Casarino, Universita' di Palermo - Dipartimento di Fisica e Tecnologie Relative (Italy)
  16h05   Controlling complexity of RBF networks by similarity
 
  • Ulrich Rückert, Heinz Nixdorf Institute - System and Circuit Technology - University of Paderborn (Germany)
  • Ralf Eickhoff, Technical University Dresden - Circuit Design and Network Theory (Germany)
  16h06   Adaptive Global Metamodeling with Neural Networks
 
  • Dirk Gorissen, University of Antwerp (Belgium)
  • Wouter Hendrickx, University of Antwerp (Belgium)
  • Tom Dhaene, University of Antwerp (Belgium)

  16h10   Coffee break and poster preview

  17h40   End of day


Thursday 26 April 2007
  09h00   Convex Optimization for the Design of Learning Machines
Organized by K. Pelckmans, J.A.K. Suykens, Katholieke Univ. Leuven (Belgium)
  09h00   Convex optimization for the design of learning machines
 
  • Kristiaan Pelckmans, KULeuven - ESAT - SCD (Belgium)
  • Johan Suykens, KULeuven - ESAT - SCD/sista (Belgium)
  • De Moor Bart, KULeuven - ESAT - SCD (Belgium)
  09h20   Deploying SDP for machine learning
 
  • Tijl De Bie, Katholieke Universiteit Leuven - OKP research group (Belgium)
  09h40   A metamorphosis of Canonical Correlation Analysis into multivariate maximum margin learning
 
  • Sandor Szedmak, ISIS Group - Electronics and Computer Science - University of Southampton (United Kingdom)
  • Tijl De Bie, Katholieke Universiteit Leuven - OKP research group (Belgium)
  • David R. Hardoon, Department of Computer Science - University College London (United Kingdom)
  10h00   Model Selection for Kernel Probit Regression
 
  • Gavin Cawley, University of East Anglia - School of Computing Sciences (United Kingdom)
  10h20   Interval discriminant analysis using support vector machines
 
  • Cecilio Angulo, Knowledge Engineering Research Group - Technical University of Catalonia (Spain)
  • Davide Anguita, Dept of Biophysical and Electronic Engineering - University of Genoa (Italy)
  • Luis González, Qualitative Methods Research Group - University of Seville (Spain)

  10h40   Coffee break

  11h00   Generative models and maximum likelihood approaches
  11h00   Mixtures of robust probabilistic principal component analyzers
 
  • Cedric Archambeau, University College London - Dept. of Computer Science (United Kingdom)
  • Nicolas Delannay, Universite catholique de Louvain (Belgium)
  • Michel Verleysen, Université catholique de Louvain - Machine Leaning Group - DICE (Belgium)
  11h20   Learning topology of a labeled data set with the supervised generative gaussian graph
 
  • Pierre Gaillard, French Atomic Energy Comission (France)
  • Michael Aupetit, French Atomic Energy Comission (France)
  • Gérard Govaert, Université de Technologie de Compiègne (France)
  11h40   Markovian blind separation of non-stationary temporally correlated sources
 
  • Rima Guidara, Laboratoire d'Astrophysique de Toulouse-Tarbes - Observatoire Midi-pyrénées - Université Paul Sabatier Toulouse 3 (France)
  • Shahram Hosseini, Laboratoire d'Astrophysique Toulouse-Tarbes - Observatoire Midi-Pyrénées, Université Paul Sabatier Toulouse 3 (France)
  • Yannick Deville, Laboratoire d'Astrophysique Toulouse-Tarbes - Observatoire Midi-Pyrénées, Université Paul sabatier Toulouse 3 (France)
  12h00   Collaborative Filtering with interlaced Generalized Linear Models
 
  • Nicolas Delannay, Universite catholique de Louvain (Belgium)
  • Michel Verleysen, Université catholique de Louvain - Machine Leaning Group - DICE (Belgium)

  12h20   Lunch

  13h50   Kernel methods and Support Vector Machines
  13h50   Computing and stopping the solution paths for $\nu$-SVR
 
  • Gilles Gasso, INSA de Rouen - Lab LITIS (France)
  • Karina Zapien, INSA de Rouen - Lab LITIS (France)
  • Stephane Canu, INSA de Rouen - Lab LITIS (France)
  14h10   Optimizing kernel parameters by second-order methods
 
  • Shigeo Abe, Kobe University - Graduate School of Science and Technology (Japan)
  14h30   A novel kernel-based method for local pattern extraction in random process signals
 
  • Majid Beigi, Wilhelm-Schickard-Institute for Computer Science - Dept. Computer Architecture - University of Tübingen (Germany)
  • Andreas Zell, Dept. Computer Architecture - University of Tübingen (Germany)
  14h50   One-class SVM regularization path and comparison with alpha seeding
 
  • Alain Rakotomamonjy, LITIS EA4051, Universite de Rouen - UFR de Sciences (France)
  • Manuel Davy, INRIA Futurs - Equipe SequeL - Ecole Centrale de Lille (France)

  15h10   Technical break

  15h20   Reinforcement Learning
Organized by V. Heidrich-Meisner, Ruhr-Univ. Bochum, M. Lauer, Univ. Osnabrück, C. Igel, Ruhr-Univ. Bochum, M. Riedmiller, Univ. Osnabrück (Germany)
  15h20   Reinforcement learning in a nutshell
 
  • Verena Heidrich-Meisner, Institut für Neuroinformatik - Ruhr-Universität Bochum (Germany)
  • Martin Lauer, University of Osnabrück - Institute of Cognitive Science (Germany)
  • Christian Igel, Institut für Neuroinformatik - Ruhr-Universität Bochum (Germany)
  • Martin Riedmiller, University of Osnabrück - Institute of Computer Science (Germany)
  15h40   A unified view of TD algorithms, introducing Full-gradient TD and Equi-gradient descent TD
 
  • Manuel Loth, INRIA Futurs - Equipe SequeL (France)
  • Philippe Preux, INRIA Futurs - Equipe SequeL (France)
  • Manuel Davy, INRIA Futurs - Equipe SequeL - Ecole Centrale de Lille (France)
  16h00   Applying the Episodic Natural Actor-Critic Architecture to Motor Primitive Learning
 
  • Jan Peters, University of Southern California (USA)
  • Stefan Schaal, University of Southern California (USA)
  16h20   Neural Rewards Regression for near-optimal policy identification in Markovian and partial observable environments
 
  • Daniel Schneegass, Information & Communications, Learning Systems - Siemens AG, Corporate Technology (Germany)
  • Steffen Udluft, Information & Communications, Learning Systems - Siemens AG, Corporate Technology (Germany)
  • Thomas Martinetz, Institute for Neuro- and Bioinformatics - University of Luebeck (Germany)

  16h40   Reinforcement learning
Poster spotlights
  16h40   Immediate Reward Reinforcement Learning for Projective Kernel Methods
 
  • Colin Fyfe, University of Paisley (scotland)
  • Pei Ling Lai, South Taiwan University of Technology (Taiwan)
  16h41   Replacing eligibility trace for action-value learning with function approximation
 
  • Kary Främling, Helsinki University of Technology (Finland)
  16h42   The Recurrent Control Neural Network
 
  • Anton Maximilian Schaefer, Information & Communications, Learning Systems - Siemens AG, Corporate Technology (Germany)
  • Steffen Udluft, Information & Communications, Learning Systems - Siemens AG, Corporate Technology (Germany)
  • Hans-Georg Zimmermann, Information & Communications, Learning Systems - Siemens AG, Corporate Technology (Germany)

  16h43   Poster spotlights
  16h43   The Intrinsic Recurrent Support Vector Machine
 
  • Daniel Schneegass, Information & Communications, Learning Systems - Siemens AG, Corporate Technology (Germany)
  • Anton Maximilian Schaefer, Information & Communications, Learning Systems - Siemens AG, Corporate Technology (Germany)
  • Thomas Martinetz, Institute for Neuro- and Bioinformatics - University of Luebeck (Germany)
  16h44   A-LSSVM: an Adaline based iterative sparse LS-SVM classifier
 
  • Bernardo Carvalho, Ottimah Process Improvements - www.ottimah.com (Brazil)
  • Antônio Braga, Federal University of Minas Gerais (UFMG) - Department of Electronics Engineering (Brazil)
  16h45   Explicit Kernel Rewards Regression for data-efficient near-optimal policy identification
 
  • Daniel Schneegass, Information & Communications, Learning Systems - Siemens AG, Corporate Technology (Germany)
  • Steffen Udluft, Information & Communications, Learning Systems - Siemens AG, Corporate Technology (Germany)
  • Thomas Martinetz, Institute for Neuro- and Bioinformatics - University of Luebeck (Germany)
  16h46   Kernel-based online machine learning and support vector reduction
 
  • Sumeet Agarwal, Indian Institute of Technology Kanpur (India)
  • Saradhi Vedula, Indian Institute of Technology Kanpur (India)
  • Harish Karnick, Indian Institute of Technology Kanpur (India)
  16h47   Kernel PCA based clustering for inducing features in text categorization
 
  • Zsolt Minier, Department of Mathematics and Computer Science - Babes-Bolyai University, Cluj-Napoca (Romania)
  • Lehel Csato, Department of Mathematics and Computer Science - Babes-Bolyai University, Cluj-Napoca (Romania)
  16h48   Kernel on Bag of Paths For Measuring Similarity of Shapes
 
  • Frederic Suard, LITIS, INSA de Rouen (FRANCE)
  • Alain Rakotomamonjy, LITIS, Universite de Rouen (France)
  • Abdelaziz Benrshrair, LITIS, INSA de Rouen (France)
  16h49   Electroencephalogram signal classification for brain computer interfaces using wavelets and support vector machines
 
  • Francesc Benimeli, Instituto Tecnológico de Informática (Spain)
  • Ken Sharman, Instituto Tecnológico de Informática (Spain)
  16h50   Bat echolocation modelling using spike kernels with Support Vector Regression.
 
  • Bertrand Fontaine, Universiteit Antwerpen - Active percetion Lab (Belgium)
  • Herbert Peremans, Universiteit Antwerpen (Belgium)
  • Benjamin Schrauwen, Ghent University - Electronics and Information Systems Department (Belgium)
  16h51   Ensemble neural classifier design for face recognition
 
  • Terry Windeatt, Univ of Surrey (UK)
  16h52   Data reduction using classifier ensembles
 
  • J.S. Sánchez, Universitat Jaume I - Dept. Lenguajes y Sistemas Informáticos (Spain)
  • L.I. Kuncheva, University of Wales - School of Electronics and Computer Science (United Kingdom)
  16h53   ICA-based High Frequency VaR for Risk Management
 
  • Patrick Kouontchou, University Paris-1 - Variances (France)
  • Bertrand Maillet, University Paris-1 - EIF - A.A.Adivors-QCG (ABN Amro Group) (France)
  16h54   Algebraic inversion of an artificial neural network classifier
 
  • Travis Wiens, Department of Mechanical Engineering - University of Saskatchewan (Canada)
  • Rich Burton, Department of Mechanical Engineering - University of Saskatchewan (Canada)
  • Greg Schoenau, Department of Mechanical Engineering - University of Saskatchewan (Canada)
  16h55   Estimation of tangent planes for neighborhood graph correction
 
  • Karina Zapien, INSA de Rouen - Lab LITIS (France)
  • Gilles Gasso, INSA de Rouen - Lab LITIS (France)
  • Stephane Canu, INSA de Rouen - Lab LITIS (France)
  16h56   Estimating the Number of Components in a Mixture of Multilayer Perceptrons
 
  • Madalina Olteanu, SAMOS-MATISSE-CES, UMR 8174 - Université Paris 1 (France)
  • Joseph Rynkiewicz, SAMOS-MATISSE-CES, UMR 8174 - Université Paris 1 (France)

  17h00   Coffee break and poster preview

  18h30   End of day


Friday 27 April 2007
  09h00   Biologically motivated learning
  09h00   Derivation of nonlinear amplitude equations for the normal modes of a self-organizing system
 
  • Junmei Zhu, Frankfurt Institute for Advanced Studies - Johann Wolfgang Goethe University (Germany)
  • Christoph von der Malsburg, Frankfurt Institute for Advanced Studies - Johann Wolfgang Goethe University (Germany)
  09h20   A neural model of cross-modal association in insects
 
  • Jan Wessnitzer, Institute of Perception, Action and Behaviour - University of Edinburgh (United Kingdom)
  • Barbara Webb, Institute of Perception, Action and Behaviour - University of Edinburgh (United Kingdom)
  09h40   Transition from initialization to working stage in biologically realistic networks
 
  • Andreas Herzog, Otto-von-Guericke University Magdeburg, IESK (Germany)
  • Kube Karsten, Otto-von-Guericke-University Magdeburg - Institute of Electronics, Signal Processing and Communications (Germany)
  • Michaelis Bernd, Otto-von-Guericke-University Magdeburg - Institute of Electronics, Signal Processing and Communications (Germany)
  • deLima Ana D., Otto-von-Guericke-University Magdeburg - Institute of Physiology (Germany)
  • Voigt Thomas, Otto-von-Guericke-University Magdeburg - Institute of Physiology (Germany)
  10h00   A supervised learning approach based on STDP and polychronization in spiking neuron networks
 
  • Hélène Paugam-Moisy, LIRIS - CNRS - Université Lyon 2 (France)
  • Régis Martinez, LIRIS - CNRS - Université Lyon 2 (France)
  • Samy Bengio, IDIAP Research Institute (Switzerland)

  10h20   Coffee break

  10h40   Learning causality
Organized by P. F. Verdes, Heidelberg Acad. of Sciences (Germany), K. Hlavackova-Schindler, Austrian Acad. of Sciences (Austria)
  10h40   Computational Intelligence approaches to causality detection
 
  • Katerina Hlavackova-Schindler, Austrian Academy of Sciences - Commission for Scientific Visualization (Austria)
  • Pablo F. Verdes, Heidelberg Academy of Sciences - c/o Institute of Environmental Physics (Germany)
  11h00   Distinguishing between cause and effect via kernel-based complexity measures for conditional distributions
 
  • Xiaohai Sun, Max Planck Institute for Biological Cybernetics (Germany)
  • Dominik Janzing, Universitaet Karlsruhe (TH) - Institute for Algorithms and Cognitive Systems (Germany)
  • Schoelkopf Bernhard, Max Planck Institute for Biological Cybernetics (Germany)
  11h20   Causality analysis of LFPs in micro-electrode arrays based on mutual information
 
  • Nikolay Manyakov, K.U.Leuven (Belgium)
  • Marc Van Hulle, K.U.Leuven (Belgium)
  11h40   Learning causality by identifying common effects with kernel-based dependence measures
 
  • Xiaohai Sun, Max Planck Institute for Biological Cybernetics (Germany)
  • Dominik Janzing, Universitaet Karlsruhe (TH) - Institute for Algorithms and Cognitive Systems (Germany)
  12h00   Causality and communities in neural networks
 
  • Leonardo Angelini, TIRES centre for signal detection and processing; - Dipartimento di Fisica, Università di Bari - INFN sezione di Bari (Italy)
  • Daniele Marinazzo, DIpartimento di Fisica, Università di Bari - TIRES center for signal detection and processing - INFN sezione di Bari (Italy)
  • Mario Pellicoro, Dipartimento di Fisica, Università di Bari - TIRES center for signal detection and processing - INFN sezione di Bari (Italy)
  • Sebastiano Stramaglia, Dipartimento di Fisica, Università di Bari - TIRES center for signal detection and processing - INFN sezione di Bari (Italy)
  12h20   Exploring the causal order of binary variables via exponential hierarchies of Markov kernels
 
  • Xiaohai Sun, Max Planck Institute for Biological Cybernetics (Germany)
  • Dominik Janzing, Universitaet Karlsruhe (TH) - Institute for Algorithms and Cognitive Systems (Germany)

  12h40   Lunch

  14h00   Reservoir Computing
Organized by D. Verstraeten, B. Schrauwen, Univ. Gent (Belgium)
  14h00   An overview of reservoir computing: theory, applications and implementations
 
  • Benjamin Schrauwen, Ghent University - Electronics and Information Systems Department (Belgium)
  • David Verstraeten, Ghent University - Electronics and Information Systems Department (belgium)
  • Jan Van Campenhout, Ghent University - Electronics and Information Systems Department (Belgium)
  14h20   Spiral Recurrent Neural Network for Online Learning
 
  • Huaien Gao, Institut of Informatik - University of Munich (Germany)
  • Rudolf Sollacher, Corporate Technology - Siemens AG (Germany)
  • Hans-Peter Kriegel, Institute of Informatik - University of Munich (Germany)
  14h40   Several ways to solve the MSO problem
 
  • Jochen Jakob Steil, University of Bielefeld - Neuroinformatics Group (Germany)
  15h00   Adapting reservoir states to get Gaussian distributions
 
  • David Verstraeten, Ghent University - Electronics and Information Systems Department (belgium)
  • Benjamin Schrauwen, Ghent University - Electronics and Information Systems Department (Belgium)
  • Dirk Stroobandt, Ghent University (Belgium)
  15h20   Structured reservoir computing with spatiotemporal chaotic attractors
 
  • Carlos Lourenço, University of Lisbon - Faculty of Sciences - Informatics Department (PORTUGAL)

  15h40   Reservoir Computing
Poster spotlights
  15h40   A first attempt of reservoir pruning for classification problems
 
  • Xavier Dutoit, Katholieke Universiteit Leuven (Belgium)
  • Hendrik Van Brussel, Katholieke Universiteit Leuven (Belgium)
  • Marnix Nuttin, Katholieke Universiteit Leuven (Belgium)
  15h41   Intrinsic plasticity for reservoir learning algorithms
 
  • Marion Wardermann, University of Bielefeld Faculty of Technology (Germany)
  • Jochen Jakob Steil, University of Bielefeld - Neuroinformatics Group (Germany)

  15h42   Poster spotlights
  15h42   Bifurcation analysis for a discrete-time Hopfield neural network of two neurons with two delays
 
  • Eva Kaslik, West University of Timisoara - Department of Mathematics and Computer Science (Romania)
  • Stefan Balint, West University of Timisoara - Department of Mathematics and Computer Science (Romania)
  15h43   Spicules-based competitive neural network
 
  • Jose Antonio Gomez-Ruiz, University of Malaga - Dept. of Languages and Computer Science (Spain)
  • Jose Muñoz-Perez, University of Malaga - Dept. of Languages and Computer Science (Spain)
  • M. Angeles Garcia-Bernal, University of Malaga - Dept. of Languages and Computer Science (Spain)
  • Ezequiel Lopez-Rubio, University of Malaga - Dept. of Languages and Computer Science (Spain)
  15h44   Sparsely-connected associative memory models with displaced connectivity
 
  • Lee Calcraft, University of Hertfordshire (UK)
  • Rod Adams, University of Hertfordshire (UK)
  • Neil Davey, University of hertfordshire (UK)
  15h45   RNN-based Learning of Compact Maps for Efficient Robot Localization
 
  • Alexander Förster, IDSIA (Switzerland)
  • Alex Graves, IDSIA (Switzerland)
  • Jürgen Schmidhuber, IDSIA (Switzerland)
  15h46   Human motion recognition using Nonlinear Transient Computation
 
  • Nigel Crook, Department of Computing - Oxford Brookes University (United Kingdom)
  • Wee Jin Goh, Department of Computing - Oxford Brookes University (United Kingdom)
  15h47   Automatically searching near-optimal artificial neural networks
 
  • Leandro Almeida, Federal University of Pernambuco (Brazil)
  • Teresa Ludermir, Federal University of Pernambuco (Brazil)
  15h48   A new decision strategy in multi-objective training of the artificial neural networks
 
  • Talles Medeiros, Computational Intelligence Laboratory (LITC) - Federal University of Minas Gerais (UFMG) (Brazil)
  • Ricardo Takahashi, Federal University of Minas Gerais, Department of Mathematics (Brazil)
  • Antônio Braga, Federal University of Minas Gerais (UFMG) - Department of Electronics Engineering (Brazil)
  15h49   Functional elements and networks in fMRI
 
  • Jarkko Ylipaavalniemi, Helsinki University of Technology - Adaptive Informatics Research Centre (FINLAND)
  • Eerika Savia, Helsinki University of Technology - Adaptive Informatics Research Centre - Helsinki Institute for Information Technology (FINLAND)
  • Ricardo Vigário, Helsinki University of Technology - Adaptive Informatics Research Centre (FINLAND)
  • Samuel Kaski, Helsinki University of Technology - Adaptive Informatics Research Centre - Helsinki Institute for Information Technology (FINLAND)
  15h50   Feature extraction for EEG classification: representing electrode outputs as a Markov stochastic process
 
  • Liang Wu, Department of Physics and Institute for Brain and Neural Systems - Brown University (USA)
  • Predrag Neskovic, Department of Physics and Institute for Brain and Neural Systems - Brown University (USA)
  15h51   A hierarchical model for syllable recognition
 
  • Xavier Domont, Darmstadt University of Technology - Institut fuer Automatisierungstechnik - Institute for Automatic Control (Germany)
  • Martin Heckmann, Honda Research Institute Europe GmbH (Germany)
  • Heiko Wersing, Honda Research Institute Europe GmbH (Germany)
  • Frank Joublin, Honda Research Institute Europe GmbH (Germany)
  • Christian Goerick, Honda Research Institute Europe GmbH (Germany)
  15h52   Classification of computer intrusions using functional networks. A comparative study
 
  • Amparo Alonso-Betanzos, University of A Coruña (Spain)
  • Noelia Sánchez-Maroño, University of A Coruña (Spain)
  • Félix M. Carballal-Fortes, University of A Coruña (Spain)
  • Juan A. Suárez-Romero, University of A Coruña (Spain)
  • Beatriz Pérez-Sánchez, University of A Coruña (Spain)
  15h53   Identification of churn routes in the Brazilian telecommunications market
 
  • David L. García, Technical University of Catalonia - Department of Computing Languages and Systems (Spain)
  • Alfredo Vellido, Technical University of Catalonia - Department of Computing Languages and Systems (Spain)
  • Angela Nebot, Technical University of Catalonia - Department of Computing Languages and Systems (Spain)

  16h00   Coffee break and poster preview

  17h30   End of conference



 


For any information: Michel Verleysen - esann@uclouvain.be