European Symposium on Artificial Neural Networks, Computational Intelligence and Machine Learning



ESANN
Home
Call for papers
Special sessions
Author guidelines
Submission
Program
Infos speakers
Venue
Social events
Bruges
Registration
Hotels
Committees
Sponsors
Photos
Proceedings
Past ESANN
Get a password
About


 
Login:  Password:   Password forgotten ?

17th European Symposium On Artificial Neural Networks
Advances in Computational Intelligence and Learning
Bruges (Belgium), 22-23-24 April 2009

Programme


Wednesday April 22, 2009
 08h30 Registration

 09h00 Opening

 09h10 Semi-supervised learning
Organized by Antônio de Pádua Braga (Federal Univ. Minas Gerais, Brazil), Tijl De Bie (University of Bristol, United Kingdom), Thiago Turchetti Maia (Vetta Tech, Fed.Univ.Minas Gerais, Brazil)
 09h10 Machine Learning with Labeled and Unlabeled Data
 
  • Tijl de Bie, University of Bristol (UK)
  • Thiago Turchetti Maia, Vetta Tech - Fed.Univ.Minas Gerais (Brazil)
  • Antonio Braga, Departamento de Engenharia Eletronica, UFMG (Brazil)
 09h30 A Variational Approach to Semi-Supervised Clustering
 
  • Peng Li, Department of Engineering Mathematics (United Kingdom)
  • Yiming Ying, University of Bristol (United Kingdom)
  • Colin Campbell, University of Bristol (United Kingdom)
 09h50 A self-training method for learning to rank with unlabeled data
 
  • Tuong Vinh Truong, LIP6 - Université Pierre et Marie Curie (France)
  • Massih-Reza Amini, National Research Canada (Canada)
  • Patrick Gallinari, LIP6 - Université Pierre et Marie Curie (France)
 10h10 Transductively Learning from Positive Examples Only
 
  • Kristiaan Pelckmans, KULeuven - ESAT -SCD/SISTA (Belgium)
  • Johan Suykens, KULeuven - ESAT -SCD/SISTA (Belgium)
 10h30 Supervised classification of categorical data with uncertain labels for DNA barcoding
 
  • Charles Bouveyron, SAMOS, University Paris 1(Panthéon-Sorbonne) (France)
  • Stephane Girard, Mistis Team, INRIA & LJK (France)
  • Madalina Olteanu, SAMOS, Université Paris 1 (Panthéon-Sorbonne) (France)

 10h50 Semi-supervised learning
Poster spotlights
 10h50 A semi-supervised approach to question classification
 
  • David Tomás, University of Alicante (España)
  • Claudio Giuliano, FBK-Irst - Human Language Technology group (Italy)
 10h51 Improving BAS committee performance with a semi-supervised approach
 
  • Ruy Luiz Milidiú, Pontifícia Universidade Católica - Departamento de Informática (Brazil)
  • Julio Cesar Duarte, Centro Tecnológico do Exército - - Divisão de Tecnologia da Informação (Brazil)
 10h52 Semi-supervised bipartite ranking with the normalized Rayleigh coefficient
 
  • Liva Ralaivola, Laboratoire d'Informatique Fondamentale de Marseille (France)
 10h53 Partially-supervised learning in Independent Factor Analysis
 
  • Etienne Côme, INRETS-LTN (France)
  • Latifa Oukhellou, INRETS-LTN (France)
  • Patrice Aknin, INRETS-LTN (France)
  • Thierry Denoeux, Heudiasyc-UTC, UMR CNRS 6599 (France)

 10h55 Coffee break

 11h15 Dimensionality reduction
 11h15 The Exploration Machine - a novel method for structure-preserving dimensionality reduction
 
  • Axel Wismueller, University of Rochester, New York (USA)
 11h35 Nonlinear Discriminative Data Visualization
 
  • Kerstin Bunte, University of Groningen - Faculty of Mathematics & Computer Science - Intelligent Systems Group (Netherlands)
  • Barbara Hammer, Clausthal University of Technology - Institute of Computer Science (Germany)
  • Petra Schneider, University of Groningen - Faculty of Mathematics and Computing Science - Intelligent Systems Group (The Netherlands)
  • Michael Biehl, University Groningen - Faculty of Mathematics and Computing Science - Intelligent Systems Group (The Netherlands)
 11h55 Does dimensionality reduction improve the quality of motion interpolation?
 
  • Sebastian Bitzer, School of Informatics - University of Edinburgh (UK)
  • Stefan Klanke, Institute of Perception, Action and Behaviour - University of Edinburgh - UK (UK)
  • Sethu Vijayakumar, Institute of Perception, Action and Behaviour - University of Edinburgh - UK (UK)
 12h15 Transformations for variational factor analysis to speed up learning
 
  • Jaakko Luttinen, Helsinki University of Technology TKK - Department of Information and Computer Science (Finland)
  • Alexander Ilin, Helsinki University of Technology TKK - Department of Information and Computer Science (Finland)
  • Tapani Raiko, Helsinki University of Technology TKK - Department of Information and Computer Science (Finland)
 12h35 X-SOM and L-SOM: a nested approach for missing value imputation
 
  • Paul Merlin, Paris-1 University (France)
  • Antti Sorjamaa, Helsinki University of Technology - CIS (Finland)
  • Bertrand Maillet, University Paris-1 (France)
  • Amaury Lendasse, Helsinki University of Technology - ICS Lab (Finland)

 12h55 Lunch

 14h20 Signal and image processing
 14h20 Sparse differential connectivity graph of scalp EEG for epileptic patients
 
  • Ladan Amini, GIPSA lab (France)
  • Sophie Achard, GIPSA lab (France)
  • Christian Jutten, GIPSA lab (France)
  • Hamid Soltanian-Zadeh, Henry Ford Health System (HFH) (USA)
  • Gholam Ali Hossein-Zadeh, University of Tehran (Iran)
  • Olivier David, Grenoble Institut des Neurosciences (GIN) (France)
  • Laurent Vercueil, CHU (France)
 14h40 Patch-based bilateral filter and local m-smoother for image denoising
 
  • Arnaud de Decker, Université catholique de Louvain - Machine Learning Group (Belgium)
  • John Lee, Université catholique de Louvain - Imagerie moléculaire et radiothérapie expérimentale (Belgium)
  • Michel Verleysen, Université catholique de Louvain - Machine Learning Group - DICE (Belgium)
 15h00 Adaptive anisotropic denoising: a bootstrapped procedure
 
  • John Lee, Université catholique de Louvain - Imagerie moléculaire et radiothérapie expérimentale (Belgium)
  • Arnaud de Decker, Université catholique de Louvain - Machine Learning Group (Belgium)
  • Michel Verleysen, Université catholique de Louvain - Machine Learning Group - DICE (Belgium)

 15h20 Learning (with) Preferences
Organized by Fabio Aiolli, Alessandro Sperduti (Univ. degli Studi di Padova, Italy
 15h20 Supervised learning as preference optimization
 
  • Fabio Aiolli, University of Padova, Dept of Pure and Applied Mathematics (Italy)
  • Alessandro Sperduti, University of Padova (Italy)
 15h40 Efficient voting prediction for pairwise multilabel classification
 
  • Eneldo Loza Mencía, Technische Universität Darmstadt - Department of Computer Science - Knowledge Engineering Group (Germany)
  • Sang-Hyeun Park, Technische Universität Darmstadt - Department of Computer Science - Knowledge Engineering Group (Germany)
  • Johannes Fürnkranz, Technische Universität Darmstadt - Department of Computer Science - Knowledge Engineering Group (Germany)
 16h00 Multi-task Preference learning with Gaussian Processes
 
  • Adriana Birlutiu, Institute for Computing and Information Sciences - Radboud University Nijmegen (Netherlands)
  • Perry Groot, Institute for Computing and Information Sciences - Radboud University Nijmegen (Netherlands)
  • Tom Heskes, Institute for Computing and Information Sciences - Radboud University Nijmegen (The Netherlands)

 16h20 Poster spotlights
 16h20 Adaptive Metrics for Content Based Image Retrieval in Dermatology
 
  • Kerstin Bunte, University of Groningen - Faculty of Mathematics & Computer Science - Intelligent Systems Group (Netherlands)
  • Michael Biehl, University Groningen - Faculty of Mathematics and Computing Science - Intelligent Systems Group (The Netherlands)
  • Nicolai Petkov, University of Groningen - Faculty of Mathematics & Computer Science - Intelligent Systems Group (The Netherlands)
  • Marcel F. Jonkman, Rijksuniversiteit Groningen - Department of Dermatology (The Netherlands)
 16h21 Bayesian periodogram smoothing for speech enhancement
 
  • Xueru Zhang, Katholieke Universiteit Leuven (Belgium)
  • Alexander Ypma, GN Research Centre ,GN ReSound A/S (The Netherlands)
  • Bert de Vries, GN Research Centre, GN ReSound A/S (The Netherlands)
 16h22 Improving the transition modelling in hidden Markov models for ECG segmentation
 
  • Benoît Frénay, Université catholique de Louvain (Belgium)
  • Gaël de Lannoy, Université catholique de Louvain (Belgium)
  • Michel Verleysen, Université catholique de Louvain - Machine Learning Group - DICE (Belgium)
 16h23 A robust biologically plausible implementation of ICA-like learning
 
  • Felipe Gerhard, Frankfurt Institute for Advanced Studies (Germany)
  • Cristina Savin, Frankfurt Institute for Advanced Studies (Germany)
  • Jochen Triesch, Frankfurt Institute for Advanced Studies (Germany)
 16h24 Spline-based neuro-fuzzy Kolmogorov’s network for time series prediction
 
  • Vitaliy Kolodyazhniy, University of Basel - Institute for Psychology (Switzerland)
 16h25 Gene expression data analysis using spatiotemporal blind source separation
 
  • Matthieu Sainlez, Haute Ecole Robert Schuman - CRISIA (Belgium)
  • Pierre-Antoine Absil, Departement of Mathematical Engineering - Université catholique de Louvain (Belgium)
  • Andrew Teschendorff, UCL Cancer Institute - University College London (United Kingdom)
 16h26 A wavelet-heterogeneous index of market shocks for assessing the magnitude of financial crises
 
  • Christophe Boucher, University of Paris 1 (Panthéon-Sorbonne) (France)
  • Patrick Kouontchou, Variances and University Paris-1 (France)
  • Bertrand Maillet, University Paris-1 (France)
  • Raymond Hélène, University of Paris X - Nanterre (France)
 16h27 A robust hybrid DHMM-MLP modelling of financial crises measured by the WhIMS
 
  • Christophe Boucher, University of Paris 1 (Panthéon-Sorbonne) (France)
  • Bertrand Maillet, University Paris-1 (France)
  • Paul Merlin, Paris-1 University (France)
 16h28 A faster model selection criterion for OP-ELM and OP-KNN: Hannan-Quinn criterion
 
  • Yoan Miche, Helsinki University of Technology - ICS Lab (Finland)
  • Amaury Lendasse, Helsinki University of Technology - ICS Lab (Finland)
 16h29 Rosen's projection method for SVM training
 
  • Jorge Lopez, Escuela Politecnica Superior - Universidad Autonoma de Madrid (Spain)
  • Jose Dorronsoro, Escuela Politecnica Superior - Universidad Autonoma de Madrid (Spain)
 16h30 On the huge benefit of quasi-random mutations for multimodal optimization with application to grid-based tuning of neurocontrollers
 
  • Guillaume Chaslot, Univ. Maastricht (France)
  • Jean-Baptiste Hoock, TAO (Inria, Lri, Univ. Paris-Sud, UMR 8623) (France)
  • Fabien Teytaud, TAO (Inria, Lri, Univ. Paris-Sud, UMR 8623) (France)
  • Olivier Teytaud, TAO (Inria), Umr CNRS 8623, Université Paris Sud, Lri (France)
 16h31 Support vectors machines regression for estimation of mars surface physical properties
 
  • Caroline Bernard Michel, Mistis Team, INRIA & LJK (France)
  • Sylvain Douté, UJF - Laboratoire de Planetologie de Grenoble (France)
  • Mathieu Fauvel, Mistis Team, INRIA & LJK (France)
  • Laurent Gardes, Mistis Team, INRIA & LJK (France)
  • Stephane Girard, Mistis Team, INRIA & LJK (France)
 16h32 Self-organising map for large scale processes monitoring
 
  • Edouard Leclercq, GREAH, university of Le Havre (France)
  • Fabrice Druaux, GREAH, université du Havre (France)
  • Dimitri Lefebvre, GREAH, University of Le Havre (France)
 16h33 The Use of ANN for Turbo Engine Applications
 
  • René Meier, Helmut-Schmidt-University - University of the Federal Armed Forces Hamburg - Laboratory of Turbo Machinery (Germany)
  • Lars Frank Große, Helmut-Schmidt-University - University of the Federal Armed Forces Hamburg - Laboratory of Turbo Machinery (Germany)
  • Franz Joos, Helmut-Schmidt-University - University of the Federal Armed Forces Hamburg - Laboratory of Turbo Machinery (Germany)

 16h34 Coffee break and poster preview


Thursday April 23, 2009
 09h00 Efficient learning in recurrent networks
Organized by Benjamin Schrauwen (Ghent University, Belgium), Jochen J. Steil (Bielefeld University, Germany), Barbara Hammer (Clausthal University of Technology, Germany)
 09h00 Recent advances in efficient learning of recurrent networks
 
  • Barbara Hammer, Clausthal University of Technology - Institute of Computer Science (Germany)
  • Benjamin Schrauwen, Universiteit Gent (Belgium)
  • Jochen J. Steil, Research Institute for Cognition and Robotics (Germany)
 09h20 Studies on reservoir initialization and dynamics shaping in echo state networks
 
  • Joschka Boedecker, Osaka University, Graduate School of Engineering - Department of Adaptive Machine Systems - Emergent Robotics Area (Japan)
  • Oliver Obst, CSIRO ICT Centre, Autonomous Systems Laboratory (Australia)
  • N. Michael Mayer, JST ERATO Asada Synergistic Intelligence Project (Japan)
  • Minoru Asada, JST ERATO Asada Synergistic Intelligence Project - and Graduate School of Engineering, Osaka University, - Dept. of Adaptive Machine Systems (Japan)
 09h40 Non-markovian process modelling with Echo State Networks
 
  • Xavier Dutoit, Katholieke Universiteit Leuven (Belgium)
  • Benjamin Schrauwen, Universiteit Gent (Belgium)
  • Hendrik Van Brussel, Katholieke Universiteit Leuven (Belgium)
 10h00 Stimulus processing and unsupervised learning in autonomously active recurrent networks
 
  • Claudius Gros, Intitute for Theoretical Physics - Goethe University Frankfurt (Germany)
  • Gregor Kaczor, Intitute for Theoretical Physics - Goethe University Frankfurt (Germany)
 10h20 Reservoir computing for static pattern recognition
 
  • Mark Embrechts, Rensselaer Polytechnic Instiitute (USA)
  • Luis Alexandre, University of Beira Interior (Portugal)
  • Jonathan Linton, Telfer School of Management - University of Ottawa (Canada)

 10h40 Efficient learning in recurrent networks
Poster spotlights
 10h40 Generalisation of action sequences in RNNPB networks with mirror properties
 
  • Raymond Cuijpers, Eindhoven University of Technology (Netherlands)
  • Floran Stuijt, Radboud University Nijmegen (Netherlands)
  • Ida Sprinkhuizen-Kuyper, Radboud University Nijmegen - Donders Institute for Brain, Cognition and Behaviour (Netherlands)
 10h41 Attractor-based computation with reservoirs for online learning of inverse kinematics
 
  • R. Felix Reinhart, Research Institute for Cognition and Robotics (Germany)
  • Jochen J. Steil, Research Institute for Cognition and Robotics (Germany)

 10h42 Coffee break

 11h00 Classification and fuzzy logic
 11h00 Supervised variable clustering for classification of NIR spectra
 
  • Catherine Krier, Université catholique de Louvain - Machine Learning Group - DICE (Belgium)
  • Damien François, Université catholique de Louvain - Machine Learning Group (Belgium)
  • Fabrice Rossi, Institut TELECOM - TELECOM ParisTech - LTCI - UMR CNRS 5141 (France)
  • Michel Verleysen, Université catholique de Louvain - Machine Learning Group - DICE (Belgium)
 11h20 Fuzzy Fleiss-kappa for Comparison of Fuzzy Classifiers
 
  • Dietlind Zühlke, Fraunhofer-Institut für Angewandte Informationstechnik FIT (Germany)
  • Tina Geweniger, University Leipzig - Med. Dep., Computational Intelligence Group (Germany)
  • Ulrich Heimann, Helmut Hund GmbH (Germany)
  • Thomas Villmann, University of Apllied Sciences Mitteida - Department of Mathematics/Physics/Informatics - Computational Intelligence Group (Germany)
 11h40 Lukasiewicz fuzzy logic networks and their ultra low power hardware implementation
 
  • Rafal Dlugosz, Swiss Federal Institute of Technology in Lausanne - Institute of Microtechnology (Switzerland)
  • Witold Pedrycz, University of Alberta - Department of Electrical and Computer Engineering (Canada)
 12h00 Simultaneous Clustering and Segmentation for Functional Data
 
  • Bernard Hugueney, LAMSADE - Université Paris Dauphine (FRANCE)
  • Georges Hébrail, Institut TELECOM - TELECOM ParisTech - Département Informatique et Réseaux (FRANCE)
  • Yves Lechevallier, INRIA Paris - Rocquencourt - Projet AxIS (FRANCE)
  • Fabrice Rossi, Institut TELECOM - TELECOM ParisTech - LTCI - UMR CNRS 5141 (France)

 12h20 Lunch

 13h45 Neurosciences
 13h45 Cerebellum and spatial cognition: A connectionist approach
 
  • Jean-Baptiste Passot, UPMC Université Paris 6 - CNRS - UMR 7102 (FRANCE)
  • Laure Rondi-Reig, UPMC Université Paris 6 - CNRS - UMR 7102 (FRANCE)
  • Angelo Arleo, UPMC Université Paris 6 - CNRS - UMR 7102 (FRANCE)
 14h05 A neural model for binocular vergence control without explicit calculation of disparity
 
  • Agostino Gibaldi, DIBE - University of Genoa (Italy)
  • Manuela Chessa, DIBE - University of Genoa (Italy)
  • Andrea Canessa, DIBE - University of Genoa (Italy)
  • Silvio P. Sabatini, DIBE - University of Genoa (Italy)
  • Fabio Solari, DIBE - University of Genoa (Italy)

 14h25 Weightless Neural Systems
Organized by Massimo De Gregorio (Istituto di Cibernetica-CNR, Italy), Priscila M. V. Lima, Felipe M. G. França (Universidade Federal do Rio de Janeiro, Brazil)
 14h25 A brief introduction to Weightless Neural Systems
 
  • Igor Aleksander, Imperial College (United Kingdom)
  • Massimo De Gregorio, Istituto di Cibernetica "Eduardo Caianiello" - CNR (Italy)
  • Felipe França, Systems Engineering and Computer Science Program, COPPE - Universidade Federal do Rio de Janeiro (Brazil)
  • Priscila Lima, Systems Engineering and Computer Science Program, COPPE - Universidade Federal do Rio de Janeiro (Brazil)
  • Helen Morton, Brunel University (UK)
 14h45 Phenomenal weightless machines
 
  • Igor Aleksander, Imperial College (United Kingdom)
  • Helen Morton, Brunel University (UK)
 15h05 Extracting fuzzy rules from “mental” images generated by a modified WISARD perceptron
 
  • Bruno Grieco, Systems Engineering and Computer Science Program, COPPE - Universidade Federal do Rio de Janeiro (Brazil)
  • Priscila Lima, Systems Engineering and Computer Science Program, COPPE - Universidade Federal do Rio de Janeiro (Brazil)
  • Massimo De Gregorio, Istituto di Cibernetica "Eduardo Caianiello" - CNR (Italy)
  • Felipe França, Systems Engineering and Computer Science Program, COPPE - Universidade Federal do Rio de Janeiro (Brazil)
 15h25 FPGA-based enhanced probabilistic convergent weightless Network for human Iris recognition
 
  • Pierre Lorrentz, University of Kent (United Kingdom)
  • Gareth Howells, University of Kent (United Kingdom)
  • Klaus McDonald-Maier, University of Essex (United Kingdom)

 15h45 Weightless Neural Systems
Poster spotlights
 15h45 Novel Modular Weightless Neural Architectures for Biometrics-based Recognition
 
  • Konstantinos Sirlantzis, Department of Electronics - University of Kent (United Kingdom)
  • Gareth Howells, University of Kent (United Kingdom)
  • Bogdan Gherman, Department of Electronics - University of Kent (United Kingdom)
 15h46 Quantum RAM Based Neural Netoworks
 
  • Wilson de Oliveira, Universidade Federal Rural de Pernambuco - Departamento de Estatística e Informática (Brazil)

 15h47 Poster spotlights
 15h47 Comparison between linear discrimination analysis and support vector machine for detection of pesticide on spinach leaf by hyperspectral imaging with excitation-emission matrix
 
  • Mizuki Tsuta, National Agriculture and Food Research Organization - National Food Research Institute - Instrumentation and Information Engineering Laboratory (JAPAN)
  • Gamal El Masry, Suez Canal University - Faculty of Agriculture - Agricultural Engineering Department (Egypt)
  • Takehiro Sugiyama, The University of Tokyo - Graduate School of Agricultural and Life Sciences (JAPAN)
  • Kaori Fujita, National Agriculture and Food Research Organization - National Food Research Institute - Instrumentation and Information Technology Laboratory (JAPAN)
  • Junichi Sugiyama, National Agriculture and Food Research Organization - National Food Research Institute - Instrumentation and Information Technology Laboratory (JAPAN)
 15h48 SVM-based learning method for improving colour adjustment in automotive basecoat manufacturing
 
  • Francisco J. Ruiz, Technical University of Catalonia - Knowledge Engineering Research Group (Spain)
  • Nuria Agell, Universitat Ramon Llull - ESADE Business School (Spain)
  • Cecilio Angulo, UPC. Technical University of Catalonia - CETpD. Technical Research Centre for Dependency Care and Autonomous Living (Spain)
 15h49 Application of SVM for cell recognition in BCC skin pathology
 
  • Tomasz Markiewicz, Warsaw University of Technology (Poland)
  • Stanislaw Osowski, Warsaw University of Technology (Poland)
  • Cezary Jochymski, Military Institute of the Health Services - Department of Pathology (Poland)
  • Joanna Narbutt, Medical University of Lodz - Department of Dermathology (Poland)
  • Wojciech Kozlowski, Military Institute of the Health Services - Department of Pathology (Poland)
 15h50 A neural network model of landmark recognition in the fiddler crab, Uca lactea
 
  • Hyunggi Cho, Robotic Institute, Carnegie Melon University (USA)
  • DaeEun Kim, Biological Cybernetics Lab - Yonsei University (South Korea)
 15h51 Classification of high-dimensional data for cervical cancer detection
 
  • Charles Bouveyron, SAMOS, University Paris 1(Panthéon-Sorbonne) (France)
  • Camille Brunet, MCF university d'Evry Val d'Essonne - UFR ST (France)
  • Vincent Vigneron, MCF university d'Evry Val d'Essonne - UFR ST (France)
 15h52 Sparse support vector machines by kernel discriminant analysis
 
  • Kazuki Iwamura, Graduate School of Engineering - Kobe University (Japan)
  • Shigeo Abe, Graduate School of Engineering - Kobe University (Japan)
 15h53 Embedding Proximal Support Vectors into Randomized Trees
 
  • Cedric Simon, Université catholique de Louvain (Belgium)
  • Christophe De Vleeschouwer, Université catholique de Louvain (Belgium)
  • Jérôme Meessen, Multitel A.S.B.L. (Belgium)
 15h54 Echo State networks and Neural network Ensembles to predict Sunspots activity
 
  • Friedhelm Schwenker, Department of Neural Information Processing, University of Ulm (Germany)
  • Amr Labib, German University of Cairo (Egypt)
 15h55 Monotonic Recurrent Bounded Derivative Neural Network
 
  • Alexey Minin, OOO Siemens Corporate Technology Fault Analysis and Prevention - Saint-Petersburg State University (Russia)
  • Bernhard Lang, Siemens OOO, Corporate Technology Fault Analysis and Prevention (Russia)
 15h56 Modeling pigeon behavior using a Conditional Restricted Boltzmann Machine
 
  • Matthew Zeiler, University of Toronto - Department of Computer Science (Canada)
  • Graham Taylor, University of Toronto - Department of Computer Science (Canada)
  • Nikolaus Troje, Queen's University - Department of Psychology (Ontario)
  • Geoffrey Hinton, University of Toronto - Department of Computer Science (Canada)
 15h57 Connection strategy and performance in sparsely connected 2D associative memory models with non-random images
 
  • Lee Calcraft, University of Hertfordshire (UK)
  • Rod Adams, University of Hertfordshire (United Kingdom)
  • Neil Davey, University of Hertfordshire (United Kingdom)
 15h58 Zero phase-lag synchronization through short-term modulations
 
  • Thomas Burwick, Frankfurt Institute for Advanced Studies - Johann Wolfgang Goethe University (Germany)
 15h59 Learning reconstruction and prediction of natural stimuli by a population of spiking neurons
 
  • Michael Gutmann, Dept of Computer Science and HIIT, University of Helsinki (Finland)
  • Aapo Hyvärinen, Dept of Computer Science and HIIT, University of Helsinki - Dept of Mathematics and Statistics, University of Helsinki (Finland)

 16h01 Coffee break and poster preview


Friday April 24, 2009
 09h00 Brain Computer Interfaces: from theory to practice
Organized by Luc Boullart (Ghent University), Patrick Santens (Ghent University Hospital), Georges Otte (Dr. Guislain Institute), Bart Wyns (Ghent University, Belgium)
 09h00 Brain-Computer Interfaces: from theory to practice
 
  • Dieter Devlaminck, Ghent University - Dept. of Electrical Energy, Systems and Automation (Belgium)
  • Bart Wyns, Ghent University - Dept. of Electrical Energy, Systems and Automation (Belgium)
  • Luc Boullart, Ghent University - Dept. of Electrical Energy, Systems and Automation (Belgium)
  • Patrick Santens, Ghent University - Dept. of Internal medicine (Belgium)
  • Georges Otte, Psychiatric Centre Dr. Guislain (Belgium)
 09h20 Oscillation in a network model of neocortex
 
  • Wim van Drongelen, Dept Pediatrics (USA)
  • Hyong Lee, Dept Pediatrics (USA)
  • Amber Martell, Dept Pediatrics - The University of Chicago (USA)
  • Jennifer Dwyer, Dept Pediatrics - The University of Chicago (USA)
  • Rick Stevens, Mathematics and Computer Science Division - Argonne National Laboratory (USA)
  • Mark Hereld, Mathematics and Computer Science Division - Argonne National Laboratory (USA)
 09h40 Sensors selection for P300 speller brain computer interface
 
  • Bertrand Rivet, GIPSA-lab, Grenoble Institute of Technology (France)
  • Antoine Souloumiac, CEA, LIST (France)
  • Guillaume Gibert, INSERM U821 (France)
  • Virginie Attina, INSERM U821 (France)
  • Olivier Bertrand, INSERM, U821 (France)
 10h00 Multiclass brain computer interface based on visual attention
 
  • Rolando Grave de Peralta Menendez, Electrical Neuroimaging Group (Switzerland)
  • Jorge Dias, Instituto de Sistemas e Robotica (Portugal)
  • José Augusto Soares Prado, Instituto de Sistemas e Robotica (Portugal)
  • Hadi Aliakbarpour, Instituto de Sistemas e Robotica (Portugal)
  • Sara Gonzalez Andino, Electrical Neuroimaging Group - Geneva University Hospital (Switzerland)
 10h20 Brain Computer Interface for Virtual Reality Control
 
  • Christoph Guger, g.tec medical engineering GmbH - Guger Technologies OEG (Austria)
  • Clemens Holzner, g.tec medical engineering GmbH (Austria)
  • Christoph Groenegress, Event Lab - Universitat Politècnica de Catalunya (Spain)
  • Günter Edlinger, g.tec medical engineering GmbH (Austria)
  • Mel Slater, Event Lab - Universitat Politècnica de Catalunya (Spain)

 10h40 Brain Computer Interfaces: from theory to practice
Poster spotlights
 10h40 The Possibility of Single-trial Classification of Viewed Characters using EEG Waveforms
 
  • Minoru Nakayama, Tokyo Institute of Technology (Japan)
  • Hiroshi Abe, Tokyo Institute of Technology (Japan)
 10h41 Exploring the impact of alternative feature representations on BCI classification
 
  • Ali Bahramisharif, Institute for Computing and Information Sciences - Radboud University Nijmegen (The Netherlands)
  • Marcel van Gerven, Institute for Computing and Information Sciences - Radboud University Nijmegen (The Netherlands)
  • Tom Heskes, Institute for Computing and Information Sciences - Radboud University Nijmegen (The Netherlands)
 10h42 Uncued brain-computer interfaces: a variational hidden markov model of mental state dynamics
 
  • Cédric Gouy-Pailler, GIPSA-lab - Images and Signal Department - CNRS UMR 5216 - Joseph Fourier University - Grenoble Institute of Technology - Stendhal University (FRANCE)
  • Jérémie Mattout, INSERM U821 - Dynamique Cérébrale et Cognition - Institut Fédératif des Neurosciences - Université Lyon 1 (FRANCE)
  • Marco Congedo, GIPSA-lab - Images and Signal Department - CNRS UMR 5216 - Joseph Fourier University - Grenoble Institute of Technology - Stendhal University (FRANCE)
  • Christian Jutten, GIPSA lab (France)
 10h43 Decoding finger flexion using amplitude modulation from band-specific ECoG
 
  • Nanying Liang, Cortex INRIA project team - INRIA-LORIA (France)
  • Laurent Bougrain, Cortex INRIA project team - Nancy University - LORIA (France)
 10h44 Neural network pruning for feature selection - Application to a P300 Brain-Computer Interface
 
  • Hubert Cecotti, IAT (Institute of Automation) (Germany)
  • Axel Graeser, IAT (Institute of Automation) (Germany)
 10h45 Augmenting Information from Brain-Computer Interfaces through Bayesian Plan Recognition
 
  • Eric Demeester, Katholieke Universiteit Leuven - Department of Mechanical Engineering (Belgium)
  • Alexander Huntemann, Katholieke Universiteit Leuven - Department of Mechanical Engineering (Belgium)
  • Jose del R. Millan, Swiss Federal Institute of Technology in Lausanne (EPFL) (Switzerland)
  • Hendrik Van Brussel, Katholieke Universiteit Leuven (Belgium)

 10h46 Coffee break

 11h05 Generative and Bayesian models
 11h05 Heterogeneous mixture-of-experts for fusion of locally valid knowledge-based submodels
 
  • Jörg Beyer, Siemens AG - Corporate Technology, Information and Communications, Learning Systems (Germany)
  • Kai Heesche, Siemens AG, Corporate Technology, Information and Communications, Learning Systems (Germany)
  • Werner Hauptmann, Siemens AG, Corporate Technology, Information and Communications, Learning Systems (Germany)
  • Clemens Otte, Siemens AG, Corporate Technology, Information and Communications, Learning Systems (Germany)
 11h25 Dirichlet process-based component detection in state-space models
 
  • Botond Bocsi, Babes-Bolyai University - Fac. of Mathematics and Informatics (Romania)
  • Lehel Csato, Babes-Bolyai University - Fac. of Mathematics and Informatics (Romania)
 11h45 A variational radial basis function approximation for diffusion processes
 
  • Michail Vrettas, Aston University - Neural Computing Research Group (NCRG) - School of Engineering and Applied Science (SEAS) (United Kingdom)
  • Dan Cornford, Aston University - Neural Computing Research Group (NCRG) - School of Engineering and Applied Science (United Kingdom)
  • Yuan Shen, Aston University - Neural Computing Research Group (NCRG) - School of Engineering and Applied Science (United Kingdom)
 12h05 A regression model with a hidden logistic process for signal parametrization
 
  • Faicel Chamroukhi, French National Institute for Transport and Safety Research (INRETS) (France)
  • Allou Samé, French National Institute for Transport and Safety Research (INRETS) (France)
  • Gérard Govaert, Compiègne University of Technology, HEUDIASYC Laboratory, UMR CNRS 6599 (France)
  • Patrice Aknin, French National Institute for Transport and Safety Research (INRETS) (France)

 12h25 Lunch

 13h50 Neural Maps and Learning Vector Quantization - Theory and Applications
Organized by Thomas Villmann, Frank-Michael Schleif (Univ. Leipzig, Germany)
 13h50 Neural Maps and Learning Vector Quantization - Theory and Applications
 
  • Frank-Michael Schleif, Leipzig University (Germany)
  • Thomas Villmann, University of Apllied Sciences Mitteida - Department of Mathematics/Physics/Informatics - Computational Intelligence Group (Germany)
 14h10 Hyperparameter Learning in Robust Soft LVQ
 
  • Petra Schneider, University of Groningen - Faculty of Mathematics and Computing Science - Intelligent Systems Group (The Netherlands)
  • Michael Biehl, University Groningen - Faculty of Mathematics and Computing Science - Intelligent Systems Group (The Netherlands)
  • Barbara Hammer, Clausthal University of Technology - Institute of Computer Science (Germany)
 14h30 Median Variant of Fuzzy c-Means
 
  • Tina Geweniger, University Leipzig - Med. Dep., Computational Intelligence Group (Germany)
  • Dietlind Zühlke, Fraunhofer-Institut für Angewandte Informationstechnik FIT (Germany)
  • Barbara Hammer, Clausthal University of Technology - Institute of Computer Science (Germany)
  • Thomas Villmann, University of Apllied Sciences Mitteida - Department of Mathematics/Physics/Informatics - Computational Intelligence Group (Germany)
 14h50 Topologically Ordered Graph Clustering via Deterministic Annealing
 
  • Fabrice Rossi, Institut TELECOM - TELECOM ParisTech - LTCI - UMR CNRS 5141 (France)
  • Nathalie Villa, Institut de Mathématiques de Toulouse - Université Toulouse III (FRANCE)

 15h10 Neural Maps and Learning Vector Quantization - Theory and Applications
Poster spotlights
 15h10 Equilibrium properties of off-line LVQ
 
  • Aree Witoelar, Intelligent Systems - Institute for Mathematics and Computing Science - University of Groningen (The Netherlands)
  • Michael Biehl, University Groningen - Faculty of Mathematics and Computing Science - Intelligent Systems Group (The Netherlands)
  • Barbara Hammer, Clausthal University of Technology - Institute of Computer Science (Germany)
 15h11 Kernelizing Vector Quantization Algorithms
 
  • Matthieu Geist, Supélec - ArcelorMittal Research - INRIA (FRANCE)
  • Olivier Pietquin, Supélec (FRANCE)
  • Gabriel Fricout, ArcelorMittal Research (FRANCE)
 15h12 A computational framework for exploratory data analysis
 
  • Axel Wismueller, University of Rochester, New York (USA)

 15h13 Poster spotlights
 15h13 SOM based methods in early fault detection of nuclear industry
 
  • Miki Sirola, Helsinki University of Technology (Finland)
  • Jaakko Talonen, Helsinki University of Technology (Finland)
  • Golan Lampi, Helsinki University of Technology (Finland)
 15h14 Projection of undirected and non-positional graphs using Self Organizing Maps
 
  • Hagenbuchner Markus, University of Wollongong - School of Computer Science and Software Engineering (Australia)
  • ShuJia Zhang, University of Wollongong - School of Computer Science and Software Engineering (Australia)
  • Ah Chung Tsoi, Hong Kong Baptist University, Kowloon - Hong Kong (Hong Kong)
  • Alessandro Sperduti, University of Padova (Italy)
 15h15 Hardware Implementation Issues of the Neighborhood Mechanism in Kohonen Self Organized Feature Maps
 
  • Marta Kolasa, University of Technology and Life Sciences - Institute of Electrical Engineering (Poland)
  • Rafal Dlugosz, Swiss Federal Institute of Technology in Lausanne - Institute of Microtechnology (Switzerland)
 15h16 Reconciling neural fields to self-organization
 
  • Lucian Alecu, SUPELEC (France)
  • Hervé Frezza-Buet, SUPELEC (France)
 15h17 Applying Mutual Information for Prototype or Instance Selection in Regression Problems
 
  • Alberto Guillen, University of Granada (Spain)
  • Luis Javier Herrera, University of Granada (Spain)
  • Gines Rubio, University of Granada (Spain)
  • Hector Pomares, University of Granada (Spain)
  • Amaury Lendasse, Helsinki University of Technology - ICS Lab (Finland)
  • Ignacio Rojas, University of Granada (Spain)
 15h18 Forward feature selection using Residual Mutual Information
 
  • Erik Schaffernicht, Ilmenau University of Technology - Neuroinformatics and Cognitive Robotics Lab (Germany)
  • Christoph Möller, Ilmenau University of Technology - Neuroinformatics and Cognitive Robotics Lab (Germany)
  • Klaus Debes, Ilmenau University of Technology - Neuroinformatics and Cognitive Robotics Lab (Germany)
  • Horst-Michael Gross, Ilmenau University of Technology - Neuroinformatics and Cognitive Robotics Lab (Germany)
 15h19 Gaussian Mixture Models for multiclass problems with performance constraints
 
  • Nisrine Jrad, Université de Technologie de Troyes - ICD (FRE CNRS 2848), LM2S (France)
  • Edith Grall-Maes, Université de Technologie de Troyes - ICD (FRE CNRS 2848), LM2S (France)
  • Pierre Beauseroy, Université de Technologie de Troyes - ICD (FRE CNRS 2848), LM2S (France)
 15h20 On the routing complexity of neural network models - Rent's Rule revisited
 
  • Johannes Partzsch, TU Dresden (Germany)
  • Rene Schüffny, TU Dresden (Germany)

 15h21 Coffee break and poster preview

 17h00 End of conference



 


For any information: Michel Verleysen - esann@uclouvain.be