European Symposium on Artificial Neural Networks, Computational Intelligence and Machine Learning



ESANN
Home
Call for papers
Special sessions
Author guidelines
Submission
Program
Infos speakers
Venue
Social events
Bruges
Registration
Hotels
Committees
Sponsors
Photos
Proceedings
Past ESANN
Get a password
About


 
Login:  Password:   Password forgotten ?

18th European Symposium On Artificial Neural Networks, Computational Intelligence and Machine Learning
Bruges (Belgium), 28-29-30 April 2010

Programme

Wednesday April 28, 2010
 08h30 Registration

 09h00 Opening

 09h10 Supervised and recurrent models
 09h10 Efficient online learning of a non-negative sparse autoencoder
 
  • Andre Lemme, CoR-Lab - Research Institute - for Cognition and Robotics (Germany)
  • Felix Reinhart, CoR-Lab - Research Institute - for Cognition and Robotics (Germany)
  • Jochen Steil, CoR-Lab - Research Institute for Cognition and Robotics - Bielefeld University (Germany)
 09h30 The Markov Decision Process Extraction Network
 
  • Siegmund Duell, Berlin University of Technology - Machine Learning (Germany)
  • Alexander Hans, Ilmenau University of Technology - Neuroinformatics and Cognitive Robotics Lab (Germany)
  • Steffen Udluft, Siemens AG, Corporate Research and Technologies, Learning Systems (Germany)
 09h50 Maximal Discrepancy for Support Vector Machines
 
  • Davide Anguita, University of Genova - Department of Biophysical and Electronic Engineering (Italy)
  • Alessandro Ghio, University of Genova - Department of Biophysical and Electronic Engineering (Italy)
  • Sandro Ridella, University of Genova - Department of Biophysical and Electronic Engineering (Italy)
 10h10 Ensemble Modeling with a Constrained Linear System of Leave-One-Out Outputs
 
  • Yoan Miche, Institut National Polytechnique de Grenoble - Gipsa-Lab (France)
  • Emil Eirola, Helsinki University of Technology - Information and Computer Science Department (Finland)
  • Patrick Bas, Institut National Polytechnique de Grenoble - Gipsa-Lab (France)
  • Olli Simula, Helsinki University of Technology - Information and Computer Science Department (Finland)
  • Christian Jutten, Institut National Polytechnique de Grenoble - Gipsa-Lab (France)
  • Amaury Lendasse, Helsinki University of Technology - Information and Computer Science Department (Finland)
  • Michel Verleysen, Université catholique de Louvain, Engineering Faculty - Electricity Department DICE - Microelectronics laboratory (Belgium)
 10h30 Financial time series forecasting with machine learning techniques: a survey
 
  • Bjoern Krollner, School of Information Technology - Bond University (Australia)
  • Bruce Vanstone, Bond University (Australia)
  • Gavin Finnie, Bond University (Australia)

 10h50 Coffee break

 11h10 Computational Intelligence Business Applications
Organized by Thiago Turchetti Maia (Vetta Group, Brazil), Antonio Braga (Univ. Fed. Minas Gerais, Brazil)
 11h10 Introduction to Computational Intelligence Business Applications
 
  • Thiago Turchetti Maia, Vetta Group (Brazil)
  • Antonio Padua Braga, Federal University of Minas Gerais - Department of Electronics Engineering - Computational Intelligence Laboratory (Brazil)
 11h30 Heuristics Miner for Time Intervals
 
  • Andrea Burattin, Department of Pure and Applied Mathematics - University of Padua, Italy (Italy)
  • Alessandro Sperduti, Department of Pure and Applied Mathematics - University of Padua, Italy (Italy)
 11h50 Machine learning analysis and modeling of interest rate curves
 
  • Mikhail Kanevski, Institute of Geomatics and Analysis of Risk - University of Lausanne (Switzerland)
  • Vadim Timonin, Institute of Geomatics and Analysis of Risk - University of Lausanne (Switzerland)
 12h10 Modeling contextualized textual knowledge as a Long-Term Working Memory
 
  • Mauro Mazzieri, Università Politecnica delle Marche (Italy)
  • Sara Topi, Università Politecnica delle Marche (Italy)
  • Aldo Franco Dragoni, Università Politecnica delle Marche (Italy)
  • Germano Vallesi, Università Politecnica delle Marche (Italy)

 12h30 Lunch

 14h00 Motion estimation and segmentation
 14h00 Neural competition for motion segmentation
 
  • Jan Steffen, Neuroinformatics Group - Faculty of Technology - Bielefeld University, Germany (Germany)
  • Michael Pardowitz, Neuroinformatics Group - Faculty of Technology - Bielefeld University, Germany (Germany)
  • Jochen Steil, CoR-Lab - Research Institute for Cognition and Robotics - Bielefeld University (Germany)
  • Helge Ritter, Neuroinformatics Group - Faculty of Technology - Bielefeld University, Germany (Germany)
 14h20 Adaptive velocity tuning for visual motion estimation
 
  • Volker Willert, Darmstadt University of Technology - Institute of Automatic Control - Control Theory and Robotics Lab (Germany)
  • Julian Eggert, Honda Research Institute Europe - HRI (Germany)

 14h40 Information Visualization, Nonlinear Dimensionality Reduction, Manifold and Topological Learning
Organized by Axel Wismüller (Univ. Rochester, New York, USA), John A. Lee, Michel Verleysen (Univ. cat. Louvain, Belgium), Michael Aupetit (CEA, France)
 14h40 Recent Advances in Nonlinear Dimensionality Reduction, Manifold and Topological Learning
 
  • Axel Wismueller, University of Rochester - Depts. of Radiology and Biomedical Engineering (U.S.A.)
  • Michel Verleysen, Université catholique de Louvain, Engineering Faculty - Electricity Department DICE - Microelectronics laboratory (Belgium)
  • Michaël Aupetit, CEA (France)
  • John Aldo Lee, Université catholique de Louvain - Centre d'Imagerie Moléculaire et de Radiothérapie Expérimentale (IMRE 54/69) (Belgium)
 15h00 Curvilinear component analysis and Bregman divergences
 
  • Jigang Sun, The University of the West of Scotland (UK)
  • Colin Fyfe, The University of the West of Scotland (UK)
  • Malcolm Crowe, University of the West of Scotland (Scotland)
 15h20 Exploratory Observation Machine (XOM) with Kullback-Leibler Divergence for Dimensionality Reduction and Visualization
 
  • Kerstin Bunte, University of Groningen - Johann Bernoulli Institute for Mathematics and Computer Science - Intelligent Systems Group (The Netherlands)
  • Barbara Hammer, Clausthal University of Technology - Institute of Computer Science (Germany)
  • Thomas Villmann, University of Applied Sciences Mittweida - Department of MPI (Germany)
  • Michael Biehl, University Groningen - Johann Bernoulli Institute for Mathematics and Computer Science (The Netherlands)
  • Axel Wismueller, University of Rochester - Depts. of Radiology and Biomedical Engineering (U.S.A.)
 15h40 Adaptive matrix distances aiming at optimum regression subspaces
 
  • Marc Strickert, Centre of Sensor Systems (ZESS) - University of Siegen (Germany)
  • Axel J. Soto, Laboratory for Research and Development in Scientific Computing - Universidad Nacional del Sur Bahia Blanca (Argentina)
  • Gustavo E. Vazquez, Laboratory for Research and Development in Scientific Computing - Universidad Nacional del Sur (Argentina)
 16h00 Self Organizing Star (SOS) for health monitoring
 
  • Etienne Côme, SAMOS - 75634 Paris Cedex 13 - Université Paris 1, (France)
  • Marie Cottrell, SAMM-Université Paris 1 (France)
  • Michel Verleysen, Université catholique de Louvain, Engineering Faculty - Electricity Department DICE - Microelectronics laboratory (Belgium)
  • Jérôme Lacaille, SNECMA (France)

 16h20 Information Visualization, Nonlinear Dimensionality Reduction, Manifold and Topological Learning
Poster spotlights
 16h20 Reliability of dimension reduction visualizations of hierarchical structures
 
  • Elina Parviainen, Helsinki University of Technology - Dept. of Biomedical Engineering and Computational Science (Finland)
 16h21 Mapping without visualizing local default is nonsense
 
  • Sylvain Lespinats, CEA (France)
  • Michaël Aupetit, CEA (France)

 16h22 Poster spotlights
 16h22 Active set training of support vector regressors
 
  • Shigeo Abe, Graduate School of Engineering - Kobe University (Japan)
 16h23 Time series input selection using multiple kernel learning
 
  • Loris Foresti, Institute of Geomatics and Analysis of Risk (Switzerland)
  • Devis Tuia, Institute of Geomatics and Analysis of Risk (Switzerland)
  • Vadim Timonin, Institute of Geomatics and Analysis of Risk - University of Lausanne (Switzerland)
  • Mikhail Kanevski, Institute of Geomatics and Analysis of Risk - University of Lausanne (Switzerland)
 16h24 Fast and good initialization of RBF networks
 
  • Dietmar Bauer, Department Mobility - Austrian Institute of Technology (Austria)
  • Jonas Sjoberg, Dept. of Signals and Systems - Chalmers University of Technology (Sweden)
 16h25 Least 1-Norm SVMs: a new SVM variant between standard and LS-SVMs
 
  • Jorge López, Universidad Autónoma de Madrid - Instituto de Ingeniería del Conocimiento (Spain)
  • José R. Dorronsoro, Universidad Autónoma de Madrid - Instituto de Ingeniería del Conocimiento (Spain)
 16h26 An augmented efficient backpropagation training strategy for deep autoassociative neural networks
 
  • Mark Embrechts, Rensselaer Polytechnic Institute (USA)
  • Blake Hargis, Rensselaer Polytechnic Institute (USA)
  • Jonathan Linton, University of Ottawa - Telfre School of Management (Canada)
 16h27 Model Learning from Weights by Adaptive Enhanced Probabilistic Convergent Network
 
  • Pierre Lorrentz, University of Kent, (UK)
  • Gareth Howells, University of Kent, (UK)
  • Klaus McDonald-Maier, University of Essex, (UK)
 16h28 Directional predictions for 4-class BCI data
 
  • Dieter Devlaminck, Ghent University (Belgium)
  • Willem Waegeman, Ghent University (Belgium)
  • Bruno Bauwens, Ghent University (Belgium)
  • Bart Wyns, Ghent University (Belgium)
  • Georges Otte, P.C. Dr. Guislain (Belgium)
  • Luc Boullart, Ghent University (Belgium)
  • Patrick Santens, Ghent University Hospital (Belgium)
 16h29 Autoregressive independent process analysis with missing observations
 
  • Szabó Zoltán, Eötvös Loránd University (Hungary)
 16h30 Combining back-propagation and genetic algorithms to train neural networks for start-up time modeling in combined cycle power plants
 
  • Ilaria Bertini, Energy,New technology and sustainable Economic development Agency (ENEA) (Italy)
  • Matteo De Felice, Energy,New technology and sustainable Economic development Agency (ENEA) (Italy)
  • Stefano Pizzuti, Energy,New technology and sustainable Economic development Agency (ENEA) (Italy)
 16h31 A new hybrid method between VNS and SEA to improve results on the 0-1 multidimensional knapsack problem
 
  • Maroun Bercachi, University of Nice-Sophia Antipolis - I3S laboratory (France)
 16h32 A pseudoregression formulation of emphasized soft target procedures for classification problems
 
  • Soufiane El Jelali, Universidad Carlos III de Madrid - Dept. Signal Processing and Communications (Spain)
  • Abdelouahid Lyhyaoui, Univ. Abdelmalek Assaâdi- Ensa of Tangier- - Dept. Telecoms and Electronics- LTI Lab. (Morocco)
  • Aníbal R. Figueiras-Vidal, Universidad Carlos III de Madrid - Dept. Signal Processing and Communications (Spain)
 16h33 Exploiting hierarchical prediction structures for mixed 2d-3d tracking
 
  • Chen Zhang, Darmstadt University of Technology - Institute of Automatic Control - Control Theory and Robotics Lab (Germany)
  • Julian Eggert, Honda Research Institute Europe - HRI (Germany)
 16h34 Hybrid Soft Computing for PVT Properties Prediction
 
  • Ghouti Lahouari, King Fahd University of Petroleum and Minerals - Department of Information and Computer Science (Saudi Arabia)
  • Saeed Al-Bukhitan, King Fahd University of Petroleum and Minerals - Department of Information and Computer Science (Saudi Arabia)
 16h35 Approximation of chemical reaction rates in turbulent combustion simulation
 
  • Lars Große, Helmut-Schmidt-University of the Federal Armed Forces Hamburg - Laboratory of Turbo Machinery (Germany)
  • Franz Joos, Helmut-Schmidt-University of the Federal Armed Forces Hamburg - Laboratory of Turbo Machinery (Germany)

 16h37 Coffee break and poster preview


Thursday April 29, 2010
 09h00 Mixture and generative models
 09h00 Exploiting local structure in stacked Boltzmann machines
 
  • Hannes Schulz, Rheinische Friedrich-Wilhelms-Universität Bonn - Institut für Informatik VI (Germany)
  • Andreas Müller, Rheinische Friedrich-Wilhelms-Universität Bonn - Institut für Informatik VI (Germany)
  • Sven Behnke, Rheinische Friedrich-Wilhelms-Universität Bonn - Institut für Informatik VI (Germany)
 09h20 Asymptotic properties of mixture-of-experts models
 
  • Madalina Olteanu, SAMOS-CES, Université Paris 1 (France)
  • Joseph Rynkiewicz, SAMOS-CES, Université Paris 1 (France)
 09h40 Adaptive learning rate control for "neural gas principal component analysis"
 
  • Wolfram Schenck, Bielefeld University - Faculty of Technology - Computer Engineering Group (Germany)
  • Ralph Welsch, Computer Engineering Group - Faculty of Technology - Bielefeld University (Germany)
  • Alexander Kaiser, Bielefeld University - Faculty of Technology - Computer Engineering Group (Germany)
  • Ralf Moeller, Bielefeld University - Faculty of Technology - Computer Engineering Group (Germany)
 10h00 Towards sub-quadratic learning of probability density models in the form of mixtures of trees
 
  • François Schnitzler, Université de Liège - Institut Montefiore (Belgium)
  • Philippe Leray, Knowledge and Decision Team - Laboratoire d?Informatique de Nantes Atlantique (LINA) UMR 6241 - Ecole Polytechnique de l?Université de Nantes (France)
  • Louis Wehenkel, Université de Liège - Institut Montefiore (Belgium)

 10h20 Coffee break

 10h40 Sparse representation of data
Thomas Villmann (Univ. Applied Sciences Mittweida, Germany), Frank-Michael Schleif (Univ. Leipzig, Germany), Barbara Hammer (Clausthal Univ. Of Tech., Germany)
 10h40 Sparse representation of data
 
  • Thomas Villmann, University of Applied Sciences Mittweida - Department of MPI (Germany)
  • Frank Michael Schleif, Institute of Computer Science and Computational Intelligence Group - University of Leipzig (Germany)
  • Barbara Hammer, Clausthal University of Technology - Institute of Computer Science (Germany)
 11h00 Highly sparse kernel spectral clustering with predictive out-of-sample extensions
 
  • Carlos Alzate, Katholieke Universiteit Leuven (Belgium)
  • Johan Suykens, Katholieke Universiteit Leuven - Department of electrical engineering (ESAT), SCD (Belgium)
 11h20 Learning sparse codes for image reconstruction
 
  • Kai Labusch, University of Lübeck - Institute for Neuro- and Bioinformatics (Germany)
  • Thomas Martinetz, University of Lübeck - Institute for Neuro- and Bioinformatics (Germany)
 11h40 Divergence based Learning Vector Quantization
 
  • Ernest Mwebaze, Faculty of Computing and Information Technology - Makerere University (Uganda)
  • Petra Schneider, Johann Bernoulli Insitute for Mathematics and Computer Science - University of Groningen (The Netherlands)
  • Frank Michael Schleif, Institute of Computer Science and Computational Intelligence Group - University of Leipzig (Germany)
  • Sven Haase, University of Applied Sciences Mittweida - Fakultät Mathematik/ Physik/ Informatik (Germany)
  • Thomas Villmann, University of Applied Sciences Mittweida - Department of MPI (Germany)
  • Michael Biehl, University Groningen - Johann Bernoulli Institute for Mathematics and Computer Science (The Netherlands)

 12h00 Sparse representation of data
Poster spotlights
 12h00 Finding correlations in multimodal data using decomposition approaches
 
  • Daniel Dornbusch, CoR-Lab - Research Institute for Cognition and Robotics - Bielefeld University (Germany)
  • Robert Haschke, CoR-Lab - Research Institute for Cognition and Robotics - Bielefeld University (Germany)
  • Stefan Menzel, Honda Research Institute Europe (Germany)
  • Heiko Wersing, Honda Research Institute Europe (Germany)
 12h01 Geometric models with co-occurrence groups
 
  • Joan Bruna Estrach, CMAP - Centre de Mathématiques Appliquées - École Polytechnique (France)
  • Stéphane Mallat, CMAP - Centre de Mathématiques Appliquées - École Polytechnique (France)
 12h02 Deep learning of visual control policies
 
  • Sascha Lange, University of Freiburg - Dept. of Computer Science (Germany)
  • Martin Riedmiller, University of Freiburg - Dept. of Computer Science (Germany)
 12h03 Learning vector quantization for heterogeneous structured data
 
  • Dietlind Zühlke, Fraunhofer Institute for Applied Information Technology - Life Science Informatics (Germany)
  • Frank Michael Schleif, Institute of Computer Science and Computational Intelligence Group - University of Leipzig (Germany)
  • Tina Geweniger, University of Leipzig - Working Group Computational Intelligence (Germany)
  • Sven Haase, University of Applied Sciences Mittweida - Fakultät Mathematik/ Physik/ Informatik (Germany)
  • Thomas Villmann, University of Applied Sciences Mittweida - Department of MPI (Germany)
 12h04 Relational Generative Topographic Map
 
  • Andrej Gisbrecht, TU Clausthal (Germany)
  • Bassam Mokbel, Clausthal University of Technology (Germany)
  • Barbara Hammer, Clausthal University of Technology - Institute of Computer Science (Germany)

 12h05 Lunch

 13h35 Physiology and learning
 13h35 Neural oscillations allow for selective inhibition - New perspective on the role of cortical gamma oscillations
 
  • Thomas Burwick, Frankfurt Institute for Advanced Studies (FIAS) - Goethe Universität Frankfurt (Germany)
 13h55 Learning how to grasp objects
 
  • Annalisa Barla, DISI - Universita' degli Studi di Genova (Italy)
  • Luca Baldassarre, DIFI - Universita' degli Studi di Genova (Italy)
  • Nicoletta Noceti, DISI - Universita' degli Studi di Genova (Italy)
  • Francesca Odone, DISI - Universita' degli Studi di Genova (Italy)

 14h15 Machine learning techniques based on random projections
Organized by Benjamin Schrauwen (Ghent Univ., Belgium), Amaury Lendasse (Helsinki Univ. of Tech., Finland), Yoan Miche (I.N.P. Grenoble, France)
 14h15 Machine Learning Techniques based on Random Projections
 
  • Yoan Miche, Institut National Polytechnique de Grenoble - Gipsa-Lab (France)
  • Benjamin Schrauwen, Department of Electronics and Information Systems - Gent University (Belgium)
  • Amaury Lendasse, Helsinki University of Technology - Information and Computer Science Department (Finland)
 14h35 Extending reservoir computing with random static projections: a hybrid between extreme learning and RC
 
  • John Butcher, Institute for the Environment, Physical Sciences and Applied Mathematics (EPSAM) - Keele University (UK)
  • David Verstraeten, Department of Electronics and Information Systems - Ghent University (Belgium)
  • Benjamin Schrauwen, Department of Electronics and Information Systems - Gent University (Belgium)
  • Charles Day, Institute for the Environment, Physical Sciences and Applied Mathematics (EPSAM) - Keele University (UK)
  • Peter Haycock, Institute for the Environment, Physical Sciences and Applied Mathematics (EPSAM) - Keele University (UK)
 14h55 Solving Large Regression Problems using an Ensemble of GPU-accelerated ELMs
 
  • Mark van Heeswijk, Helsinki University of Technology - Department of Information and Computer Science (Finland)
  • Yoan Miche, Institut National Polytechnique de Grenoble - Gipsa-Lab (France)
  • Erkki Oja, Helsinki University of Technology - Department of Information and Computer Science (Finland)
  • Amaury Lendasse, Helsinki University of Technology - Information and Computer Science Department (Finland)
 15h15 Using SVMs with randomised feature spaces: an extreme learning approach
 
  • Benoît Frénay, Université catholique de Louvain - Machine Learning Group - EPL/ELEC/DICE (Belgium)
  • Michel Verleysen, Université catholique de Louvain, Engineering Faculty - Electricity Department DICE - Microelectronics laboratory (Belgium)

 15h35 Machine learning techniques based on random projections
Poster spotlights
 15h35 A Markovian characterization of redundancy in echo state networks by PCA
 
  • Claudio Gallicchio, Dipartimento di Informatica, Universita` di Pisa (ITALY)
  • Alessio Micheli, Dipartimento di Informatica, University of Pisa (ITALY)
 15h36 Random search enhancement of error minimized extreme learning machine
 
  • Yuan Lan, Nanyang Technological University (Singapore)
  • Soh Yeng Chai, Nanyang Technological University (Singapore)
  • Huang Guang-Bin, Nanyang Technological University (Singapore)
 15h37 TreeESN: a Preliminary Experimental Analysis
 
  • Claudio Gallicchio, Dipartimento di Informatica, Universita` di Pisa (ITALY)
  • Alessio Micheli, Dipartimento di Informatica, University of Pisa (ITALY)

 15h38 Poster spotlights
 15h38 A novel interactive biometric passport photograph alignment system
 
  • George McConnon, School of Engineering and Digital Arts - University of Kent (United Kingdom)
  • Farzin Deravi, University of Kent (United Kingdom)
  • Sanaul Hoque, University of Kent (United Kingdom)
  • Gareth Howells, University of Kent, (UK)
  • Konstantinos Sirlantzis, University of Kent (United Kingdom)
 15h39 Oriented Bounding Box Computation Using Particle Swarm Optimization
 
  • Pierre Borckmans, Department of Mathematical Engineering (INMA) - Université catholique de Louvain (Belgium)
  • Pierre-Antoine Absil, Department of Mathematical Engineering (INMA) - Université catholique de Louvain (Belgium)
 15h40 Identifying informative features for ERP speller systems based on RSVP paradigm
 
  • Tian Lan, Department of Science & Engineering - Oregon Health & Science University (USA)
  • Deniz Erdogmus, Northeastern Universit - Department of Electrical and Computer Engineering (USA)
  • Lois Black, Department of Science & Engineering - Oregon Health & Science University (USA)
  • Jan Van Santen, Department of Science & Engineering - Oregon Health & Science University (USA)
 15h41 Predicting spike-timing of a thalamic neuron using a stochastic synaptic model
 
  • Karim El-Laithy, Faculty of Mathematics and Computer Science - Universität Leipzig (Germany)
  • Martin Bogdan, Faculty of Mathematics and Computer Science - Universität Leipzig (Germany)
 15h42 Modelling the McGurk effect
 
  • Ioana Sporea, The University of Surrey (United Kingdom)
  • Andre Gruning, The University of Surrey (United Kingdom)
 15h43 A critique of BCM behavior verification for STDP-type plasticity models
 
  • Christian Mayr, University of Technology Dresden (Germany)
  • Johannes Partzsch, University of Technology Dresden (Germany)
  • Rene Schueffny, University of Technology Dresden (Germany)

 15h47 Coffee break and poster preview


Friday April 30, 2010
 09h00 Unsupervised learning
 09h00 An automated SOM clustering based on data topology
 
  • Kadim Tasdemir, European Commission Joint Research Centre (JRC), - Institute for the Protection and Security of the Citizen (IPSC), - Monitoring Agricultural Resources (MARS) Unit (Italy)
  • Pavel Milenov, European Commission Joint Research Centre, - Institute for the Protection and Security of the Citizen (IPSC), - Monitoring Agricultural Resources (MARS) Unit (Italy)
 09h20 A randomized algorithm for spectral clustering
 
  • Nicola Rebagliati, Dipartimento di Informatica e Scienze dell'Informazione - Università di Genova (Italy)
  • Alessandro Verri, Dipartimento di Informatica e Scienze dell'Informazione - Università di Genova (Italy)
 09H40 Relevance learning in generative topographic maps
 
  • Andrej Gisbrecht, TU Clausthal (Germany)
  • Barbara Hammer, Clausthal University of Technology - Institute of Computer Science (Germany)
 10h00 Multiple Local Models for System Identification Using Vector Quantization Algorithms
 
  • Luis Souza, Federal University of Ceará - Department of Teleinformatics Engineering - Center of Technology - Campus of Pici (Brazil)
  • Guilherme Barreto, Federal University of Ceará - Department of Teleinformatics Engineering - Center of Technology - Campus of Pici (Brazil)
 10h20 Extending FSNPC to handle data points with fuzzy class assignments
 
  • Tina Geweniger, University of Leipzig - Working Group Computational Intelligence (Germany)
  • Thomas Villmann, University of Applied Sciences Mittweida - Department of MPI (Germany)

 10h40 Coffee break

 11h00 Image and video analysis
 11h00 Principal curve tracing
 
  • Erhan Bas, Northeastern University (USA)
  • Deniz Erdogmus, Northeastern Universit - Department of Electrical and Computer Engineering (USA)
 11h20 Mode estimation in high-dimensional spaces with flat-top kernels: application to image denoising
 
  • Arnaud De Decker, FSA/ELEC/DICE - U.C.L. (Belgium)
  • John Aldo Lee, Université catholique de Louvain - Centre d'Imagerie Moléculaire et de Radiothérapie Expérimentale (IMRE 54/69) (Belgium)
  • Damien Francois, FSA/INMA/INMA - U.C.L. (Belgium)
  • Michel Verleysen, Université catholique de Louvain, Engineering Faculty - Electricity Department DICE - Microelectronics laboratory (Belgium)
 11h40 Figure-ground Segmentation using Metrics Adaptation in Level Set Methods
 
  • Alexander Denecke, CoR-Lab - Bielefeld University (Germany)
  • Irene Ayllon Clemente, CoR-Lab - Bielefeld University (Germany)
  • Heiko Wersing, Honda Research Institute Europe (Germany)
  • Julian Eggert, Honda Research Institute Europe - HRI (Germany)
  • Jochen Steil, CoR-Lab - Research Institute for Cognition and Robotics - Bielefeld University (Germany)
 12h00 An ART-type network approach for video object detection
 
  • Rafael Luque, University of Malaga (Spain)
  • Enrique Domínguez, University of Malaga (Spain)
  • Esteban Palomo, University of Malaga (Spain)
  • José Muñoz, University of Malaga (Spain)

 12h20 Lunch

 13h40 Computational Intelligence in Biomedicine
Organized by Paulo J.G. Lisboa (Liverpool John Moores Univ., U.K.), Alfredo Vellido (Tech. Univ. Catalonia, Spain), José D. Martín (Univ. Valencia, Spain)
 13h40 Computational Intelligence in biomedicine: Some contributions
 
  • Paulo J.G. Lisboa, Department of Mathematics and Statistics - Liverpool John Moores University (United Kingdom)
  • Alfredo Vellido, Dept. de Llenguatges i Sistemes Informàtics, Universitat Politècnica de Catalunya (Spain)
  • José D. Martín, University of Valencia (Spain)
 14h00 Segmentation of EMG time series using a variational Bayesian approach for the robust estimation of cortical silent periods
 
  • Iván Olier, Institut de Neurociències, Universitat Autònoma de Barcelona (Spain)
  • Amengual Julià, Neurodynamics Laboratory - Dept. of Psychiatry and Clinical Psychobiology - Universitat de Barcelona (Spain)
  • Alfredo Vellido, Dept. de Llenguatges i Sistemes Informàtics, Universitat Politècnica de Catalunya (Spain)
 14h20 Spectral Prototype Extraction for dimensionality reduction in brain tumour diagnosis
 
  • Sandra Ortega-Martorell, GABRMN, Departament de Bioquímica i Biología Molecular (Spain)
  • Iván Olier, Institut de Neurociències, Universitat Autònoma de Barcelona (Spain)
  • Alfredo Vellido, Dept. de Llenguatges i Sistemes Informàtics, Universitat Politècnica de Catalunya (Spain)
  • Margarida Julià-Sapé, Centro de Investigación Biomédica en Red en Bioingeniería, Biomateriales y Nanomedicina (CIBER-BBN) - GABRMN, Departament de Bioquímica i Biología Molecular (Spain)
  • Carles Arús, GABRMN, Departament de Bioquímica i Biología Molecular - Centro de Investigación Biomédica en Red en Bioingeniería, Biomateriales y Nanomedicina (CIBER-BBN) (Spain)
 14h40 On the use of a clinical kernel in survival analysis
 
  • Vanya Van Belle, Katholieke Universiteit Leuven - Department of electrical engineering (ESAT), SCD (Belgium)
  • Kristiaan Pelckmans, University of Uppsala (Sweden)
  • Johan Suykens, Katholieke Universiteit Leuven - Department of electrical engineering (ESAT), SCD (Belgium)
  • Sabine Van Huffel, Katholieke Universiteit Leuven - Department of electrical engineering (ESAT), SCD (Belgium)

 15h00 Computational Intelligence in Biomedicine
Poster spotlights
 15h00 The Application of Gaussian Processes in the Prediction of Percutaneous Absorption for Mammalian and Synthetic Membranes
 
  • Yi Sun, Science and Technology Research Institute - University of Hertfordshire (UK)
  • Gary Moss, School of Pharmacy - University of Hertfordshire (UK)
  • Maria Prapopoulou, School of Pharmacy (UK)
  • Rod Adams, Science and Technology Research Institute - University of Hertfordshire (UK)
  • Marc Brown, School of Pharmacy - University of Hertfordshire (UK)
  • Neil Davey, Science and Technology Research Institute - University of Hertfordshire (UK)
 15h01 Neural models for the analysis of kidney disease patients
 
  • Emilio Soria, University of Valencia (Spain)
  • José D. Martín, University of Valencia (Spain)
  • Mónica Climente, University Hospital Dr. Peset (Spain)
  • Amparo Soldevila, University Hospital La Fe (Spain)
  • Antonio J. Serrano, University of Valencia (Spain)

 15h02 Poster spotlights
 15h02 Distance functions for local PCA methods
 
  • Alexander Kaiser, Bielefeld University - Faculty of Technology - Computer Engineering Group (Germany)
  • Wolfram Schenck, Bielefeld University - Faculty of Technology - Computer Engineering Group (Germany)
  • Ralf Moeller, Bielefeld University - Faculty of Technology - Computer Engineering Group (Germany)
 15h03 KNN behavior with set-valued attributes
 
  • Mabel González Castellanos, Centro de Estudios de Informática, Universidad Central de Las Villas (Cuba)
  • Yanet Rodríguez Sarabia, Centro de Estudios de Informática, Universidad Central de Las Villas (Cuba)
  • Carlos Morell Pérez, Centro de Estudios de Informática, Universidad Central de Las Villas (Cuba)
 15h04 Kernel generative topographic mapping
 
  • Iván Olier, Institut de Neurociències, Universitat Autònoma de Barcelona (Spain)
  • Alfredo Vellido, Dept. de Llenguatges i Sistemes Informàtics, Universitat Politècnica de Catalunya (Spain)
  • Jesús Giraldo, Institut de Neurociències and Unitat de Bioestadística - Universitat Autònoma de Barcelona (Spain)
 15h05 On Finding Complementary Clusterings
 
  • Timo Pröscholdt, CEDRIC - Conservatoire National des Arts et Métiers (France)
  • Michel Crucianu, CEDRIC - Conservatoire National des Arts et Métiers (France)
 15h06 Consensus clustering by graph based approach
 
  • Haytham Elghazel, University of Lyon1 - LIESP EA 4125 - Batiment Nautibus (France)
  • Khalid Benabdeslem, University of Lyon1 - LIESP EA 4125 - Batiment Nautibus (France)
  • Fatma Hamdi, University of Paris13 - LIPN CNRS 7030 (France)
 15h07 Web Document Clustering based on a Hierarchical Self-Organizing Model
 
  • Esteban Palomo, University of Malaga (Spain)
  • Enrique Domínguez, University of Malaga (Spain)
  • Rafael Luque, University of Malaga (Spain)
  • José Muñoz, University of Malaga (Spain)
 15h08 Online speaker diarization with a size-monitored growing neural gas algorithm
 
  • Jean-Louis Gutzwiller, Supélec - Metz Campus - IMS Research Group (FRANCE)
  • Hervé Frezza-Buet, Supélec - Metz Campus - IMS Research Group (FRANCE)
  • Olivier Pietquin, Supélec - Metz Campus - IMS Research Group (FRANCE)
 15h09 Validation of unsupervised clustering methods for leaf phenotype screening
 
  • Andreas Backhaus, Biosystems Engineering - Fraunhofer Institute for Factory Operation and Automation (IFF) - Magdeburg, Germany (Germany)
  • Asuka Kuwabara, Department of Animal and Plant Science - University of Sheffield - Sheffield, UK (United Kingdom)
  • Andrew Fleming, Department of Animal and Plant Science - University of Sheffield - Sheffield, UK (United Kingdom)
  • Udo Seiffert, Biosystems Engineering - Fraunhofer Institute for Factory Operation and Automation (IFF) - Magdeburg, Germany (Germany)
 15h10 A Novel Two-Phase SOM Clustering Approach to Discover Visitor Interests in a Website
 
  • Ahmad Ammari, University of Bradford (UK)
  • Valentina Zharkova, University of Bradford (UK)
 15h11 Image registration by the extended evolutionary self-organizing map
 
  • Everardo Maia, State University of Ceará (Brazil)
  • Guilherme Barreto, Federal University of Ceará - Department of Teleinformatics Engineering - Center of Technology - Campus of Pici (Brazil)
  • André Coelho, University of Fortaleza (Brazil)
 15h12 Programmable triangular neighborhood functions of Kohonen Self-Organizing Maps realized in CMOS technology
 
  • Rafal Dlugosz, Swiss Federal Institute of Technology in Lausanne - Institute of Microtechnology (Switzerland)
  • Marta Kolasa, University of Technology and Life Sciences - Institute of Electrical Engineering (Poland)
  • Witold Pedrycz, University of Alberta - Department of Electrical and Computer Engineering (Canada)
 15h13 Evolution of adaptive center-crossing continuous time recurrent neural networks for biped robot control
 
  • Ángel Campo, University of A Coruña (Spain)
  • José Santos, University of A Coruña (Spain) (Spain)
 15h14 Free-energy-based reinforcement learning in a partially observable environment
 
  • Makoto Otsuka, Neural Computation Unit - Initial Research Project, Okinawa Institute of Science and Technology (Japan)
  • Junichiro Yoshimoto, Neural Computation Unit - Initial Research Project, Okinawa Institute of Science and Technology (Japan)
  • Kenji Doya, Neural Computation Unit - Initial Research Project, Okinawa Institute of Science and Technology (Japan)
 15h15 A New Error-Correcting Decoder with Retransmit Signal Implemented with a Hardlimit Neural Network
 
  • Jose Fonseca, Department of Electrical Engineering and Computer Science - Faculty of Science and Technology - New University of Lisbon (Portugal)

 15h16 Coffee break and poster preview

 16h30 End of conference



 

 

 


 


For any information: Michel Verleysen - esann@uclouvain.be