European Symposium on Artificial Neural Networks, Computational Intelligence and Machine Learning



ESANN
Home
Call for papers
Special sessions
Author guidelines
Submission
Program
Infos speakers
Venue
Social events
Bruges
Registration
Hotels
Committees
Sponsors
Photos
Proceedings
Past ESANN
Get a password
About


 
Login:  Password:   Password forgotten ?

18th European Symposium On Artificial Neural Networks, Computational Intelligence and Machine Learning
Bruges (Belgium), 27-28-29 April 2011

Programme

Wednesday April 27, 2011
 08h30 Registration

 09h00 Opening

 09h10 Information theory related learning
Organized by Thomas Villmann (Univ. of Apllied Sciences Mittweida, Germany), Andrzej Cichocki (Riken, Japan), Jose Principe (Univ. of Florida, USA)
 09h10 Information theory related learning
 
  • Thomas Villmann, University of Applied Sciences Mittweida (Germany)
  • Jose C. Principe, Department of Electrical and Computer Engineering - University of Florida (USA)
  • Andrej Cichocki, Laboratory for Advanced Brain Signal Processing - Brain Science Institute RIKEN (Japan)
 09h30 Optimization of Parametrized Divergences in Fuzzy c-Means
 
  • Tina Geweniger, Department of Mathematics, Natural and Computer Science - University of Applied Science Mittweida (Germany)
  • Marika Kaestner, University of Applied Sciences Mittweida (Germany)
  • Thomas Villmann, University of Applied Sciences Mittweida (Germany)
 09h50 Multivariate class labeling in Robust Soft LVQ
 
  • Petra Schneider, School of Clinical and Experimental Medicine - University of Birmingham (United Kingdom)
  • Tina Geweniger, Department of Mathematics, Natural and Computer Science - University of Applied Science Mittweida (Germany)
  • Frank-Michael Schleif, University of Bielefeld - AG Theoretical Computer Science and Computational Intelligence - CITEC (Germany)
  • Michael Biehl, University of Groningen - Johann Bernoulli Institute (The Netherlands)
  • Thomas Villmann, University of Applied Sciences Mittweida (Germany)
 10h10 Statistical dependence measure for feature selection in microarray datasets
 
  • Veronica Bolon-Canedo, Department of Computer Science - University of A Coruña (Spain)
  • Sohan Seth, Department of Electrical and Computer Engineering - University of Florida (USA)
  • Noelia Sanchez-Maroño, Department of Computer Science - University of A Coruña (Spain)
  • Amparo Alonso-Betanzos, Department of Computer Science - University of A Coruña (Spain)
  • Jose C. Principe, Department of Electrical and Computer Engineering - University of Florida (USA)
 10h30 Mathematical Foundations of the Self Organized Neighbor Embedding (SONE) for Dimension Reduction and Visualization
 
  • Kerstin Bunte, University of Groningen - Faculty of Mathematics & Computer Science (The Netherlands)
  • Frank-Michael Schleif, University of Bielefeld - AG Theoretical Computer Science and Computational Intelligence - CITEC (Germany)
  • Sven Haase, University of Apllied Sciences Mittweida - Dep. of Mathematics, Natural& Computer Sciences (Germany)
  • Thomas Villmann, University of Applied Sciences Mittweida (Germany)

 10h50 Coffee break

 11h10 Self-organizing maps and recurrent networks
 11h10 Sparsity Issues in Self-Organizing-Maps for Structures
 
  • Markus Hagenbuchner, University of Wollongong (Australia)
  • Giovanni Da San Martino, University of Padova (Italy)
  • Ah Chung Tsoi, Macau University of Science and Technology (China)
  • Alessandro Sperduti, University of Padova (Italy)
 11h30 Multi-Goal Path Planning Using Self-Organizing Map with Navigation Functions
 
  • Jan Faigl, Department of Cybernetics - Faculty of Electrical Engineering - Czech Technical University in Prague ( Czech Republic)
  • Jan Mačák, Department of Cybernetics - Faculty of Electrical Engineering - Czech Technical University in Prague (Czech Republic)
 11h50 Statistical properties of the `Hopfield estimator' of dynamical systems
 
  • Miguel Atencia, Departamento de Matemática Aplicada - Universidad de Málaga (Spain)
  • Gonzalo Joya, Departamento de Tecnología Electrónica - Universidad de Málaga (Spain)
 12h10 Negatively Correlated Echo State Networks
 
  • Ali Rodan, The University of Birmingham (United Kingdom)
  • Peter Tino, The University of Birmingham (United Kingdom)
 12h30 Reservoir regularization stabilizes learning of Echo State Networks with output feedback
 
  • R. Felix Reinhart, Research Institute for Cognition and Robotics - CoR-Lab (Germany)
  • Jochen J. Steil, Research Institute for Cognition and Robotics - CoR-Lab (Germany)

 12h50 Lunch

 14h20 Semi-supervised learning
 14h20 A Multi-kernel Framework for Inductive Semi-supervised Learning
 
  • Xilan TIAN, LITIS EA4108, INSA de Rouen (France)
  • Gilles Gasso, LITIS - INSA de Rouen (FRANCE)
  • Stéphane CANU, LITIS EA4108, INSA de Rouen (France)
 14h40 Training of multiple classifier systems utilizing partially labeled sequential data sets
 
  • Martin Schels, University of Ulm - Institute of Neural Information Processing (Germany)
  • Patrick Schillinger, University of Ulm - Institute of Neural Information Processing (Germany)
  • Friedhelm Schwenker, University of Ulm - Institute of Neural Information Processing (Germany)

 15h00 Computational Intelligence in Life Sciences
Organized by Frank-Michael Schleif (Univ. of Bielefeld), Udo Seiffert (Fraunhofer IFF & Univ. of Magdeburg), Dietlind Zühlke (Fraunhofer FIT, St. Augustin, Germany)
 15h00 Recent trends in computational intelligence in life sciences
 
  • Udo Seiffert, Fraunhofer IFF Magdeburg - Biosystems Engineering (Germany)
  • Frank-Michael Schleif, University of Bielefeld - AG Theoretical Computer Science and Computational Intelligence - CITEC (Germany)
  • Dietlind Zühlke, Fraunhofer Institut FIT - C5-223 (Germany)
 15h20 Adaptive Kernel Smoothing Regression for Spatio-Temporal Environmental Datasets
 
  • Federico Montesino Pouzols, Aalto University - Dept. of Information and Computer Science (Finland)
  • Amaury Lendasse, Aalto University - Dept. of Information and Computer Science (Finland)
 15h40 Generalized functional relevance learning vector quantization
 
  • Marika Kaestner, University of Applied Sciences Mittweida (Germany)
  • Barbara Hammer, Bielefeld University (Germany)
  • Michael Biehl, University of Groningen - Johann Bernoulli Institute (The Netherlands)
  • Thomas Villmann, University of Applied Sciences Mittweida (Germany)
 16h00 Patch Affinity Propagation
 
  • Xibin Zhu - Bielefeld University (Germany)
  • Barbara Hammer, Bielefeld University (Germany)

 16h20 Computational Intelligence in Life Sciences
Poster spotlights
 16h20 Multispectral image characterization by partial generalized covariance
 
  • Marc Strickert, Institute for Vision and Graphics - University of Siegen (Germany)
  • Björn Labitzke, Institute for Vision and Graphics - University of Siegen (Germany)
  • Andreas Kolb, Institute for Vision and Graphics (Germany)
  • Thomas Villmann, University of Applied Sciences Mittweida (Germany)

 16h21 Poster spotlights
 16h21 Increased robustness and intermittent dynamics in structured Reservoir Networks with feedback
 
  • Sarah Jarvis, Bernstein Center Freiburg (Germany)
  • Stefan Rotter, Bernstein Center Freiburg - University of Freiburg (Germany)
  • Ulrich Egert, Deptartment of Microsystems Engineering - University of Freiburg (Germany)
 16h22 Anticipating Rewards in Continuous Time and Space with Echo State Networks and Actor-Critic Design
 
  • Mohamed Oubbati, Institute of Neural Information Processing - Ulm University (Deutschland)
 16h23 Application of stochastic recurrent reinforcement learning to index trading
 
  • Denise Gorse, Department of Computer Science - University College London (UK)
 16h24 A brief tutorial on reinforcement learning: The game of Chung Toi
 
  • Christopher Gatti, Rensselaer Polytechnic Institute (USA)
  • Jonathan Linton, University of Ottawa (Canada)
  • Mark Embrechts, Rensselaer Polytechnic Institute (USA)
 16h25 D-VisionDraughts: a draughts player neural network that learns by reinforcement in a high performance environment
 
  • Araujo Barcelos Ayres Roberto, Universidade Federal de Uberlandia (Brazil)
  • Silva Julia Rita Maria, Universidade Federal de Uberlandia (Brazil)
  • Matias Junior Rivalino, Universidade Federal de Uberlandia (Brazil)
 16h26 SO-VAT: Self-Organizing Visual Assessment of cluster Tendency for large data sets
 
  • Enrique Pelayo, University of Zaragoza (Spain)
  • Carlos Orrite, University of Zaragoza (Spain)
  • David Buldain, University of Zaragoza (Spain)
 16h27 New conditioning model for robots
 
  • Jean Marc Salotti, Equipe CIH, laboratoire IMS - ENSC-IPB - Bordeaux University (France)
 16h28 Stability of Neural Network Control for Uncertain Sampled-Data Systems
 
  • Pornchai Khlaeo-om, Faculty of Engineering - Rajamangala University of Technology Srivijaya (Thailand)
  • Sasikanchana Yenaeng, Department of Computer Education - Bansomdelchaopraya Rajabhat University (Thailand)
  • Sunya Pasuk, Faculty of Engineering - Rajamangala University of Technology Srivijaya (Thailand)
  • Supachai Aroonpun, Faculty of Engineering - Rajamangala University of Technology Srivijaya (Thailand)
  • Sompun Aumpawan, Faculty of Engineering - Rajamangala University of Technology Srivijaya (Thailand)
 16h29 Thresholds tuning of a neuro-symbolic net controlling a behavior-based robotic system
 
  • Mariacarla Staffa, Dipartimento di Informatica e Sistemistica - Università di Napoli ?Federico II? (Italy)
  • Silvia Rossi, Dipartimento di Scienze Fisiche - Università di Napoli ?Federico II? (Italy)
  • Massimo De Gregorio, Istituto di Cibernetica ?E. Caianiello? ? CNR (Italy)
  • Ernesto Burattini, Dipartimento di Scienze Fisiche - Università di Napoli ?Federico II? (Italy)
 16h30 Ensemble Usage for More Reliable Policy Identification in Reinforcement Learning
 
  • Alexander Hans, Ilmenau University of Technology - Neuroinformatics & Cognitive Robotics Lab (Germany)
  • Steffen Udluft, Siemens AG - CT T DE TC3 - CT T IAT ISC - Intelligent Systems and Control (Germany)
 16h32 Fisherman learning algorithm of the SOM realized in the CMOS technology
 
  • Rafal Dlugosz, University of Technology and Life Sciences - Faculty of Telecommunication and Electrical Engineering (Poland)
  • Marta Kolasa, University of Technology and Life Sciences - Faculty of Telecommunication and Electrical Engineering (Poland)
  • Witold Pedrycz, University of Alberta - Department of Electrical and Computer Engineering (Canada)
 16h33 Abstract category learning
 
  • Atsushi Hashimoto, Department of Computer Science - The University of Tokyo (Japan)
  • Haruo Hosoya, Department of Computer Science - The University of Tokyo (Japan)
 16h34 Symbolic computing of LS-SVM based models
 
  • Siamak Mehrkanoon, Katholieke Universiteit Leuven, (K.U. Leuven) (Belgium.)
  • Li Jiang, K.U. Leuven, (Belgium.)
  • Carlos Alzate, K.U. Leuven (Belgium)
  • J.A.K. Suykens, Katholieke Universiteit Leuven - Departement Electrotechniek (ESAT-SCD-SISTA) (Belgium)
 16h35 Sparse LS-SVMs with L0?norm minimization
 
  • J. López, Universidad Autónoma de Madrid - Departamento de Ingeniería Informática-IIC (Spain)
  • K. De Brabanter, Katholieke Universiteit Leuven - Departement Electrotechniek (ESAT-SCD-SISTA) (Belgium)
  • J.R. Dorronsoro, Universidad Autónoma de Madrid - Departamento de Ingeniería Informática-IIC (Spain)
  • J.A.K. Suykens, Katholieke Universiteit Leuven - Departement Electrotechniek (ESAT-SCD-SISTA) (Belgium)
 16h36 A post-processing strategy for SVM learning from unbalanced data
 
  • Haydemar Núñez, Universidad Central de Venezuela - Escuela de Computación, Facultad de Ciencias (Venezuela)
  • Luis Gonzalez-Abril, Universidad de Sevilla (Spain)
  • Cecilio Angulo, Universitat Politècnica de Catalunya. BarcelonaTech (Spain)
 16h37 Clustering data streams with weightless neural networks
 
  • Douglas de O. Cardoso, Systems Engineering and Computer Science Program - COPPE - Universidade Federal do Rio de Janeiro (Brazil)
  • Priscila M. V. Lima Lima, Department of Mathematics - Instituto de Ciências Exatas - Universidade Federal Rural do Rio de Janeiro (Brazil)
  • Massimo De Gregorio, Istituto di Cibernetica ?E. Caianiello? ? CNR (Italy)
  • João Gama, Laboratory of Artificial Intelligence and Decision Support - Universidade do Porto (Portugal)
  • Felipe M. G. França, Systems Engineering and Computer Science Program - COPPE - Universidade Federal do Rio de Janeiro (Brazil)
 16h38 Locating Anomalies Using Bayesian Factorizations and Masks
 
  • Li Yao, Aalto University School of Science and Technology (TKK) (Finland)
  • Amaury Lendasse, Aalto University - Dept. of Information and Computer Science (Finland)
  • Francesco Corona, Aalto University School of Science and Technology (TKK) - Department of Information and Computer Science (Finland)
 16h39 Comparison of the Complex Valued and Real Valued Neural Networks Trained with Gradient Descent and Random Search Algorithms
 
  • Hans-Georg Zimmermann, Siemens AG, Corporate Technology (Germany)
  • Alexey Minin, Technical University of Munich - Siemens OOO (Russia)
  • Viktoria Kusherbaeva, Siemens OOO (Russia)

 16h40 Coffee break and poster preview


Thursday April 28, 2011
 09h00 Seeing is believing: The importance of visualization in real-world machine learning applications
Organized by Alfredo Vellido (Technical Univ. of Catalonia, Spain), José D. Martín (Univ. of Valencia, Spain), Paulo J. G. Lisboa (Liverpool John Moores
 09h00 Seeing is believing: The importance of visualization in real-world machine learning applications
 
  • Alfredo Vellido, Technical University of Catalonia (Spain)
  • José D Martín, University of Valencia (Spain)
  • Fabrice Rossi, Institut Télécom - Télécom ParisTech - LTCI - UMR CNRS 5141 (France)
  • Paulo Lisboa, Liverpool John Moores University - Department of Mathematics and Statistics (United Kingdom)
 09h20 Hierarchical clustering for graph visualization
 
  • Stéphan Clémençon, Institut Télécom - Télécom ParisTech - LTCI - UMR CNRS 5141 (France)
  • Hector De Arazoza, Facultad de Matemática y Computación - Universidad de la Habana (Cuba)
  • Fabrice Rossi, Institut Télécom - Télécom ParisTech - LTCI - UMR CNRS 5141 (France)
  • Viet Chi Tran, Laboratoire Paul Painlevé - UMR CNRS 8524 - Université des Sciences et Technologies de Lille (France)
 09h40 A probabilistic approach to the visual exploration of G Protein-Coupled Receptor sequences
 
  • Alfredo Vellido, Technical University of Catalonia (Spain)
  • Martha Ivón Cárdenas, Technical University of Catalonia (Spain)
  • Iván Olier, The University of Manchester (United Kingdom)
  • Xavier Rovira, Universitat Autònoma de Barcelona (Spain)
  • Jesús Giraldo, Universitat Autònoma de Barcelona (Spain)
 10h00 Growing Hierarchical Sectors on Sectors
 
  • José M Martínez, University of Valencia (Spain)
  • Pablo Escandell, University of Valencia (Spain)
  • Emilio Soria, University of Valencia (Spain)
  • José D Martín, University of Valencia (Spain)
  • Juan Gómez, University of Valencia (Spain)
  • Joan Vila, University of Valencia (Spain)

 10h20 Seeing is believing: The importance of visualization in real-world machine learning applications
Poster spotlights
 10h20 Analysis of a Reinforcement Learning algorithm using Self-Organizing Maps
 
  • Vicente Buendia-Ramon, University of Valencia - Department of Electronic Engineering (Spain)
  • Emilio Soria, University of Valencia (Spain)
  • José D Martín, University of Valencia (Spain)
  • Pablo Escandell, University of Valencia (Spain)
  • José M Martínez, University of Valencia (Spain)

 10h21 Coffee break

 10h40 Learning theory
 10h40 General bound of overfitting for MLP regression models
 
  • Joseph Rynkiewicz, Université de Paris 1 (France)
 11h00 Maximal Discrepancy vs. Rademacher Complexity for error estimation
 
  • Davide Anguita, Dept. of Biophysical and Electronic Engineering - University of Genova (Italy)
  • Alessandro Ghio, Dept. of Biophysical and Electronic Engineering - University of Genova (Italy)
  • Luca Oneto, Dept. of Biophysical and Electronic Engineering - University of Genova (Italy)
  • Sandro Ridella, Dept. of Biophysical and Electronic Engineering - University of Genova (Italy)

 11h20 Feature selection and dimensionality reduction
 11h20 Class-Specific Feature Selection for One-Against-All Multiclass SVMs
 
  • Gael de Lannoy, Université catholique de Louvain - Institute of Information and Communication Technologies, Electronics and Applied Mathematics - Machine Learning Group (Belgium)
  • Damien Francois, Université catholique de Louvain - Institute of Information and Communication Technologies, Electronics and Applied Mathematics - Pôle en ingénierie mathématique (INMA) (Belgium)
  • Michel Verleysen, Université catholique de Louvain - Institute of Information and Communication Technologies, Electronics and Applied Mathematics - Machine Learning Group (Belgium)
 11h40 Mutual information for feature selection with missing data
 
  • Gauthier Doquire, Université catholique de Louvain (Belgium)
  • Michel Verleysen, Université catholique de Louvain - Institute of Information and Communication Technologies, Electronics and Applied Mathematics - Machine Learning Group (Belgium)
 12h00 Probabilistic Fisher discriminant analysis
 
  • Charles Bouveyron, Laboratoire SAMM, EA 4543 - University Paris 1 Panthéon-Sorbonne (France)
  • Camille Brunet, Laboratoire IBISC, équipe TADIB - Université d'Evry Val d'Essonne (France)
 12h20 Supervised dimension reduction mappings
 
  • Kerstin Bunte, University of Groningen - Faculty of Mathematics & Computer Science (The Netherlands)
  • Michael Biehl, University of Groningen - Johann Bernoulli Institute (The Netherlands)
  • Barbara Hammer, Bielefeld University (Germany)

 12h40 Lunch

 14h10 Learning of causal relations
Organized by Michael Biehl (Univ. of Groningen), Tom Heskes (Radboud Univ. Nijmegen, The Netherlands), Joris Mooij (MPI for Biological Cybernetics, Tübingen, Germany), John Quinn (Makerere Univ., Kampala, Uganda)
 14h10 Learning of causal relations
 
  • John A. Quinn, Faculty of Computing & IT - Makerere University (Uganda)
  • Joris Mooij, MPI for Biological Cybernetics (Germany)
  • Tom Heskes, Radboud University Nijmegen - Faculty of Science - iCIS / IS / ML (The Netherlands)
  • Michael Biehl, University of Groningen - Johann Bernoulli Institute (The Netherlands)
 14h30 Inferring the causal decomposition under the presence of deterministic relations
 
  • Jan Lemeire, Vrije Universiteit Brussel (Belgium)
  • Stijn Meganck, Vrije Universiteit Brussel (Belgium)
  • Francesco Cartella, Vrije Universiteit Brussel (Belgium)
  • Tingting Liu, Vrije Universiteit Brussel (Belgium)
  • Alexander Statnikov, Center for Health Informatics and Bioinformatics - New York University Langone Medical Center (USA)
 14h50 A unified approach to estimation and control of the False Discovery Rate in Bayesian network skeleton identification
 
  • Angelos P. Armen, Bioinformatics Laboratory - Institute of Computer Science - Foundation of Research and Technology, Hellas (Greece)
  • Ioannis Tsamardinos, BioInformatics Laboratory - Institute of Computer Science - Foundation for Research and Technology - Hellas (GR)
 15h10 A structure independent algorithm for causal discovery
 
  • Tom Claassen, Radboud University Nijmegen - Faculty of Science - ICIS / IS / ML (The Netherlands)
  • Tom Heskes, Radboud University Nijmegen - Faculty of Science - iCIS / IS / ML (The Netherlands)
 15h30 Causal relevance learning for robust classification under interventions
 
  • Ernest Mwebaze, Faculty of Computing & IT - Makerere University (Uganda)
  • John A. Quinn, Faculty of Computing & IT - Makerere University (Uganda)
  • Michael Biehl, University of Groningen - Johann Bernoulli Institute (The Netherlands)

 15h50 Learning of causal relations
Poster spotlights
 15h50 A constraint-based approach to incorporate prior knowledge in causal models
 
  • Giorgos Borboudakis, Computer Science Department, University of Crete - Institute of Computer Science, Foundation for Research and Technology, Hellas (Greece)
  • Sofia Triantafillou, Computer Science Department, University of Crete - Institute of Computer Science, Foundation for Research and Technology, Hellas (Greece)
  • Vincenzo Lagani, BioInformatics Laboratory - Institute of Computer Science - Foundation for Research and Technology - Hellas (GR)
  • Ioannis Tsamardinos, BioInformatics Laboratory - Institute of Computer Science - Foundation for Research and Technology - Hellas (GR)

 15h51 Poster spotlights
 15h51 Selecting from an infinite set of features in SVM
 
  • Remi Flamary, LITIS - Université de Rouen (France)
  • Florian Yger, LITIS - université de Rouen (FRANCE)
  • Alain Rakotomamonjy, LITIS - université de Rouen (FRANCE)
 15h52 Mutual information based feature selection for mixed data
 
  • Gauthier Doquire, Université catholique de Louvain (Belgium)
  • Michel Verleysen, Université catholique de Louvain - Institute of Information and Communication Technologies, Electronics and Applied Mathematics - Machine Learning Group (Belgium)
 15h53 Unsupervised feature selection for sparse data
 
  • Artur Ferreira, Instituto Superior de Engenharia de Lisboa (Portugal)
  • Mario Figueiredo, Instituto Superior Tecnico - Instituto de Telecomunicações - Torre Norte - Piso 10 (Portugal)
 15h54 Multi-class classification in the presence of labelling errors
 
  • Jakramate Bootkrajang, School of Computer Science - The University of Birmingham (United Kingdom)
  • Ata Kaban, School of Computer Science - The University of Birmingham (United Kingdom)
 15h55 Principal component analysis for unsupervised calibration of bio-inspired airflow array sensors
 
  • Michiel Van Dyck, MTT-FTEW - stadscampus - Universiteit Antwerpen (belgie)
  • Herbert Peremans, MTT-FTEW - Universiteit Antwerpen (belgie)
 15h56 Effects of sparseness and randomness of pairwise distance matrix on t-SNE results
 
  • Eli Parviainen, BECS, Aalto University (Finland)
 15h57 Nearest neighbors and correlation dimension for dimensionality estimation. Application to factor analysis of real biological time series data.
 
  • Jérôme Lapuyade-Lahorgue, L2S - CNRS-SUPELEC-UNIV PARIS SUD (France)
  • Ali Mohammad-Djafari, Laboratoire des Signaux et Systèmes - Ecole Supérieure d'Electricité SUPELEC (France)
 15h58 A Similarity Function with Local Feature Weighting for Structured Data
 
  • Rubén Suárez, Universidad Carlos III de Madrid (Spain)
  • Rocío García-Durán, Universidad Carlos III de Madrid (Spain)
  • Fernando Fernández, Universidad Carlos III de Madrid (Spain)
 15h59 Exploiting vertices states in GraphESN by weighted nearest neighbor
 
  • Claudio Gallicchio, Dipartimento di Informatica - University of Pisa (ITALY)
  • Alessio Micheli, Dipartimento di Informatica - University of Pisa (ITALY)
 16h00 The role of Fisher information in primary data space for neighbourhood mapping
 
  • Héctor Ruiz, Liverpool John Moores University - Department of Mathematics and Statistics (United Kingdom)
  • Ian Jarman, Liverpool John Moores University (United Kingdom)
  • José D Martín, University of Valencia (Spain)
  • Paulo Lisboa, Liverpool John Moores University - Department of Mathematics and Statistics (United Kingdom)
 16h01 Communication Challenges in Cloud K-means
 
  • Fabrice Rossi, Institut Télécom - Télécom ParisTech - LTCI - UMR CNRS 5141 (France)
  • Matthieu Durut, Lokad (France)
 16h02 A Spectral Based Clustering Algorithm for Categorical Data with Maximum Modularity
 
  • Lazhar Labiod, Laboratoire d'Informatique de Paris-Nord UMR CNRS 7030 - Institut Galilée - Université Paris-Nord (France)
  • Younès Bennani, Laboratoire d'Informatique de Paris-Nord - UMR CNRS 7030 (France)
 16h03 Single-trial P300 detection with Kalman filtering and SVMs
 
  • Lucie Daubigney, Supélec - IMS research group (FRANCE)
  • Olivier Pietquin, Supélec-IMS research group - UMI 2958 (GeorgiaTech-CNRS) (FRANCE)
 16h04 Classifying mental states with machine learning algorithms using alpha activity decline
 
  • Carina Walter, Eberhard-Karls-University Tuebingen - Department of Computer Engineering (Germany)
  • Gabriele Cierniak, Knowledge Media Research Center (Germany)
  • Peter Gerjets, Knowledge Media Research Center (Germany)
  • Wolfgang Rosenstiel, Eberhard-Karls-University Tuebingen - Department of Computer Engineering (Germany)
  • Martin Bogdan, University of Leipzig - Department of Computer Engineering (Germany)
 16h05 Approaches for Automatic Speaker Recognition in a Binaural Humanoid Context
 
  • Karim Youssef, Institut des Systèmes Intelligents et de Robotique - Université Pierre et Marie Curie - Paris 6 (France)
  • Bastien Breteau, Institut des Systèmes Intelligents et de Robotique - Université Pierre et Marie Curie - Paris 6 (France)
  • Sylvain Argentieri, Institut des Systèmes Intelligents et de Robotique - Université Pierre et Marie Curie - Paris 6 (France)
  • Jean-Luc Zarader, Institut des Systèmes Intelligents et de Robotique - Université Pierre et Marie Curie - Paris 6 (France)
  • Zefeng Wang, Institut des Systèmes Intelligents et de Robotique - Université Pierre et Marie Curie - Paris 6 (France)
 16h06 Fast Data Mining with Sparse Chemical Graph Fingerprints by Estimating the Probability of Unique Patterns
 
  • Georg Hinselmann, Eberhard-Karls-Universität Tübingen - Wilhelm-Schickard-Institut für Informatik - Lehrstuhl Rechnerarchitektur (Germany)
  • Lars Rosenbaum, Eberhard-Karls-Universität Tübingen - Wilhelm-Schickard-Institut für Informatik - Lehrstuhl Rechnerarchitektur (Germany)
  • Andeas Jahn, University of Tübingen - Wilhelm-Schickard-Institute for Computer Science (Germany)
  • Andreas Zell, Eberhard-Karls-Universität Tübingen - Wilhelm-Schickard-Institut für Informatik - Lehrstuhl Rechnerarchitektur (Germany)
 16h07 Automatic Enhancement of Correspondence Detection in an Object Tracking System
 
  • Denis Schulze, University of Bielefeld - Applied Informatics Group - Technical Faculty (Germany)
  • Sven Wachsmuth, University of Bielefeld - Applied Informatics Group - Technical Faculty (Germany)
  • Katharina J. Rohlfing, Emergentist Semantics Group - Center of Excellence Cognitive Interaction Technology (CITEC) - University of Bielefeld (Germany)

 16h08 Coffee break and poster preview


Friday April 29, 2011
 09h00 Sequence and time processing
 09h00 Time Experiencing by Robotic Agents
 
  • Michail Maniadakis, Foundation for Research and Technology - Hellas - Institute of Computer Science (Greece)
  • Marc Wittmann, Institute of Frontier Areas of Psychology and Mental Health (Germany)
  • Panos Trahanias, Foundation for Research and Technology - Hellas - Institute of Computer Science (Greece)
 09h20 Visual place recognition using Bayesian filtering with Markov chains
 
  • Mathieu Dubois, Univ Paris-Sud - Dept of Computer Science (France)
  • Hervé Guillaume, LIMSI-CNRS (France)
  • Emmanuelle Frenoux, LIMSI-CNRS (France)
  • Philippe Tarroux, LIMSI-CNRS (France)
 09h40 Iterative multi-task sequence labeling for predicting structural properties of proteins
 
  • Francis Maes, University of Liege - Dept of Electrical Engineering and Computer Science (Belgium)
  • Julien Becker, University of Liege - Dept of Electrical Engineering and Computer Science (Belgium)
  • Louis Wehenkel, University of Liege - Dept of Electrical Engineering and Computer Science (Belgium)
 10h00 Identification of sparse spatio-temporal features in Evoked Response Potentials
 
  • Nisrine Jrad, Grenoble INP - Gipsa Lab (France)
  • Marco Congedo, Gipsa Lab - Grenoble INP (France)
 10h20 Hybrid HMM and HCRF model for sequence classification
 
  • Yann Soullard, LIP6 - UPMC (France)
  • thierry Artieres, LIP6 - UPMC (France)
 10h40 A Neural Filter for Electrolocation in Weakly Electric Fish
 
  • DaeEun Kim, Yonsei University - School of Electrical and Electronic Engineering (South Korea)

 11h00 Coffee break

 11h20 Optimization and learning
 11h20 Non-linearly increasing resampling in racing algorithms
 
  • Verena Heidrich-Meisner, Institut für Neuroinformatik - Ruhr Universität Bochum (Germany)
  • Christian Igel, Department of Computer Science (DIKU) - University of Copenhagen (Denmark)
 11h40 A distributed learning algorithm based on two-layer artificial neural networks and genetic algorithms
 
  • Diego Peteiro-Barral, University of A Coruña (Spain)
  • Bertha Guijarro-Berdiñas, University of A Coruña (Spain)
  • Beatriz Pérez-Sánchez, University of A Coruña (Spain)
  • Óscar Fontenla-Romero, University of A Coruña (Spain)

 12h00 Deep Learning
Organized by Hélène Paugam-Moisy (Univ. de Lyon), Sébastien Rebecchi, Sylvain Chevallier (INRIA Saclay), Ludovic Arnold (Univ. Paris-Sud 11, France)
 12h00 An Introduction to Deep Learning
 
  • Ludovic Arnold, Université Paris-Sud 11 - LIMSI ? CNRS (France)
  • Sébastien Rebecchi, INRIA Saclay ? Île-de-France - Parc Orsay Université (France)
  • Sylvain Chevallier, INRIA Saclay ? Île-de-France - Parc Orsay Université (France)
  • Hélène Paugam-Moisy, Université de Lyon - LRI ? CNRS (France)
 12h20 Using very deep autoencoders for content-based image retrieval
 
  • Alex Krizhevsky, Department of Computer Science, University of Toronto (Canada)
  • Geoffrey Hinton, Department of Computer Science, University of Toronto (Canada)
 12h40 Training RBMs based on the signs of the CD approximation of the log-likelihood derivatives
 
  • Asja Fischer, Institut für Neuroinformatik - Ruhr-Universtität Bochum (Germany)
  • Christian Igel, Department of Computer Science (DIKU) - University of Copenhagen (Denmark)
 13h00 A supervised strategy for deep kernel machine
 
  • Florian Yger, LITIS - université de Rouen (FRANCE)
  • Maxime Berar, LITIS - université de Rouen (FRANCE)
  • Gilles Gasso, LITIS - INSA de Rouen (FRANCE)
  • Alain Rakotomamonjy, LITIS - université de Rouen (FRANCE)

 13h20 Lunch

 14h50 End of conference



 

 

 


 


For any information: Michel Verleysen - esann@uclouvain.be