European Symposium on Artificial Neural Networks, Computational Intelligence and Machine Learning



ESANN
Home
Call for papers
Special sessions
Author guidelines
Submission
Program
Infos speakers
Venue
Social events
Bruges
Registration
Hotels
Committees
Sponsors
Photos
Proceedings
Past ESANN
Get a password
About


 
Login:  Password:   Password forgotten ?

23rd European Symposium On Artificial Neural Networks, Computational Intelligence and Machine Learning
Bruges (Belgium), 22-23-24 April 2015

Programme


Wednesday 22 April 2015
 09h00 Opening

 09h10 Prototype-based and weightless models
 09h10 Median-LVQ for classification of dissimilarity data based on ROC-optimization
 
  • David Nebel, University of Applied Sciences Mittweida - Computational Intelligence Group (germany)
  • Thomas Villmann, University of Applied Sciences Mittweida - Computational Intelligence Group (Germany)
 09h30 Certainty-based prototype insertion/deletion for classification with metric adaptation
 
  • Lydia Fischer, University of Bielefeld (Germany)
  • Barbara Hammer, CITEC Center of Excellence Cognitive Interaction Technology - Bielefeld University (Germany)
  • Heiko Wersing, Honda Research Institute Europe (Germany)
 09h50 Learning matrix quantization and variants of relevance learning
 
  • Kristin Domaschke, Life Science Inkubator Sachsen GmbH & Co.KG - Projektgruppe NanoscopiX (Germany)
  • Marika Kaden, University of Applied Sciences Mittweida - Computational Intelligence Group (Germany)
  • Mandy Lange, University of Applied Sciences Mittweida - Computational Intelligence Group (Germany)
  • Thomas Villmann, University of Applied Sciences Mittweida - Computational Intelligence Group (Germany)
 10h10 A WiSARD-based multi-term memory framework for online tracking of objects
 
  • Daniel Nascimento, Federal University of Rio de Janeiro (Brazil)
  • Rafael Carvalho, Federal University of Tocantins (Brazil)
  • Felix Mora-Camino, École Nationale de l'Aviation Civile (France)
  • Priscila Lima, Federal University of Rio de Janeiro (Brazil)
  • Felipe França, Federal University of Rio de Janeiro (Brazil)
 10h30 Memory Transfer in DRASiW?like Systems
 
  • De gregorio Massimo, Istituto di Cibernetica (Italy)
  • Giordano Maurizio, Istituto di Calcolo e Reti ad Alte Prestazioni - CNR (Italy)

 10h50 Prototype-based and weightless models
Poster spotlights
 10h50 Combining dissimilarity measures for prototype-based classification
 
  • Ernest Mwebaze, School of Computing & IT - College of Computing and Information Sciences - Makerere University (Uganda)
  • Gjalt Bearda, Johann Bernoulli Institute for Mathematics and Computer Science - University of Groningen (The Netherlands)
  • Michael Biehl, University of Groningen - Johann Bernoulli Institute for Mathematics and Computer Science (The Netherlands)
  • Dietlind Zuehlke, Fraunhofer Institute IAIS - Department of Organized Knowledge (Germany)

 10h51 Coffee break

 11h10 Emerging techniques and applications in multi-objective reinforcement learning
Organized by Madalina M. Drugan, Bernard Manderick, Ann Nowe (Belgium)
 11h10 Multi-objective optimization perspectives on reinforcement learning algorithms using reward vectors
 
  • Madalina Drugan, Vrije Universiteit Brussel (Belgium)
 11h30 Thompson Sampling for Multi-Objective Multi-Armed Bandits Problem
 
  • Saba Yahyaa, Vrije Universiteit Brussel (Belgium)
  • Bernard Manderick, Vrije Universiteit Brussel (Belgium)
 11h50 Pareto Local Search for MOMDP Planning
 
  • Chiel Kooijman, Informatics Institute - University of Amsterdam - The Netherlands (Netherlands)
  • Maarten De Waard, Informatics Institute - University of Amsterdam - The Netherlands (The Netherlands)
  • Maarten Inja, Informatics Institute - University of Amsterdam - The Netherlands (The Netherlands)
  • Diederik Roijers, Informatics Institute - University of Amsterdam - The Netherlands (The Netherlands)
  • Shimon Whiteson, Informatics Institute - University of Amsterdam - The Netherlands (The Netherlands)

 12h10 Emerging techniques and applications in multi-objective reinforcement learning
Poster spotlights
 12h10 Bernoulli bandits: an empirical comparison
 
  • Nixon Ronoh, Vrije Universiteit Brussel (Belgium)
  • Reuben Odoyo, VRIJE UNIVERSITEIT BRUSSEL (BELGIUM)
  • Edna Milgo, VRIJE UNIVERSITEIT BRUSSEL (BELGIUM)
  • Madalina Drugan, Vrije Universiteit Brussel (Belgium)
  • Bernard Manderick, Vrije Universiteit Brussel (Belgium)

 12h11 Sequence learning and time series
 12h11 Learning Recurrent Dynamics using Differential Evolution
 
  • Sebastian Otte, Cognitive Systems Group - University of Tuebingen (Germany)
  • Fabian Becker, Cognitive Systems Group - University of Tuebingen (Germany)
  • Martin V. Butz, Cognitive Modelling Group - University of Tuebingen (Germany)
  • Marcus Liwicki, Multimedia Analysis and Data Mining - University of Kaiserslautern (Germany)
  • Andreas Zell, Cognitive Systems Group - University of Tuebingen (Germany)

 12h31 Sequence learning and time series
Poster spotlights
 12h31 Comparison of Numerical Models and Statistical Learning for Wind Speed Prediction
 
  • Nils André Treiber, University of Oldenburg (Germany)
  • Stephan Späth, University of Oldenburg (Germany)
  • Justin Heinermann, University of Oldenburg (Germany)
  • Lueder von Bremen, University of Oldenburg (Germany)
  • Oliver Kramer, University of Oldenburg (Germany)
 12h32 Solar PV Power Forecasting Using Extreme Learning Machine and Information Fusion
 
  • Hélène Le Cadre, MINES ParisTech, PSL Research university - Center for Applied Mathematics (France)
  • Ignacio Aravena, Université catholique de Louvain, CORE (Belgium)
  • Anthony Papavasiliou, Université catholique de Louvain, CORE (Belgium)
 12h33 Gaussian process modelling of multiple short time series
 
  • Hande Topa, Helsinki Institute for Information Technology HIIT - Aalto University (Finland)
  • Antti Honkela, Helsinki Institute for Information Technology HIIT - University of Helsinki (Finland)
 12h34 Long Short Term Memory Networks for Anomaly Detection in Time Series
 
  • Pankaj Malhotra, Tata Consultancy Services Ltd. (India)
  • Lovekesh Vig, Jawaharlal Nehru University (India)
  • Gautam Shroff, Tata Consultancy Services Ltd. (India)
  • Puneet Agarwal, Tata Consultancy Services Ltd. (India)
 12h35 Hierarchical, prototype-based clustering of multiple time series with missing values
 
  • Pekka Wartiainen, University of Jyväskylä (Finland)
  • Tommi Kärkkäinen, University of Jyväskylä - Department of Mathematical Information Technology (Finland)

 12h36 Lunch

 14h00 Regression and prediction
 14h00 Fast greedy insertion and deletion in sparse Gaussian process regression
 
  • Jens Schreiter, Robert Bosch GmbH - Corporate Sector Research and Advance Engineering (Germany)
  • Duy Nguyen-Tuong, Robert Bosch GmbH - Corporate Sector Research and Advance Engineering (Germany)
  • Heiner Markert, Robert Bosch GmbH - Corporate Sector Research and Advance Engineering (Germany)
  • Michael Hanselmann, Robert Bosch GmbH - Corporate Sector Research and Advance Engineering (Germany)
  • Marc Toussaint, University Stuttgart - Machine Learning and Robotics Laboratory (Germany)
 14h20 Using self-organizing maps for regression: the importance of the output function
 
  • Thomas Hecht, ENSTA ParisTech - UIIS division (France)
  • Mathieu Lefort, ENSTA ParisTech - UIIS division (France)
  • Alexander Gepperth, ENSTA ParisTech - UIIS division (France)
 14h40 Using the Mean Absolute Percentage Error for Regression Models
 
  • Arnaud de Myttenaere, Viadeo (France)
  • Boris Golden, Viadeo (France)
  • Bénédicte Le Grand, Centre de Recherche en Informatique (France)
  • Fabrice Rossi, SAMM Université Paris 1 (France)
 15h00 Survival Analysis with Cox Regression and Random Non-linear Projections
 
  • Samuel Branders, Université catholique de Louvain (Belgium)
  • Benoît Frénay, Faculty of Computer Science - Université de Namur (Belgium)
  • Pierre Dupont, Université catholique de Louvain (Belgium)

 15h20 Regression and prediction
Poster spotlights
 15h20 Ensemble Learning with Dynamic Ordered Pruning for Regression
 
  • Kaushala Dias, University of Surrey - Faculty of Engineering and Physical Sciences - Centre for Vision Speech and Signal Processing (United Kingdom)
  • Terry Windeatt, University of Surrey - Faculty of Engineering and Physical Sciences - Centre for Vision Speech and Signal Processing (United Kingdom)
 15h21 Training Multi-Layer Perceptron with Multi-Objective Optimization and Spherical Weights Representation
 
  • Honovan Rocha, Federal University of Minas Gerais (Brazil)
  • Marcelo Costa, Federal University of Minas Gerais (Brazil)
  • Antonio Braga, Federal University of Minas Gerais (Brazil)
 15h22 Reducing offline evaluation bias of collaborative filtering
 
  • Arnaud de Myttenaere, Viadeo (France)
  • Boris Golden, Viadeo (France)
  • Bénédicte Le Grand, Centre de Recherche en Informatique (France)
  • Fabrice Rossi, SAMM Université Paris 1 (France)
 15h23 A new fuzzy neural system with applications
 
  • Yuanyuan Chai, China Defense Science and Technology Information Center (China)
  • Jun Chen, China Defense Science and Technology Information Center (China)
  • Wei Luo, China Defense Science and Technology Information Center (China)
 15h24 Measuring scoring efficiency through goal expectancy estimation
 
  • Hector Ruiz, Performance Lab - Prozone Sports Ltd (United Kingdom)
  • Paulo Lisboa, Liverpool John Moores University (United Kingdom)
  • Paul Neilson, Prozone Sports Ltd (United Kingdom)
  • Warren Gregson, Liverpool John Moores University (United Kingdom)
 15h25 Predicting the profitability of agricultural enterprises in dairy farming
 
  • Maria Yli-Heikkilä, Natural Resources Institute Finland - Economics and Social Sciences (Finland)
  • Jukka Tauriainen, Natural Resources Institute Finland - Economics and Social Sciences (Finland)
  • Mika Sulkava, Natural Resources Institute Finland - Economics and Social Sciences (Finland)
 15h26 The use of RBF neural network to predict building?s corners hygrothermal behavior
 
  • Roberto Z. Freire, Pontifical Catholic University of Parana (PUCPR) - Polytechnic School - Industrial and Systems Engineering Graduate Program (PPGEPS) (Brazil)
  • Gerson H. dos Santos, Federal Technological University of Parana (UTFPR) - Department of Mechanical Engineering (Paraná)
  • Leandro dos S. Coelho, Pontifical Catholic University of Parana (PUCPR) - Federal University of Parana (UFPR) (Brazil)
  • Viviana C. Mariani, Pontifical Catholic University of Parana (PUCPR) - Federal University of Parana (UFPR) (Brazil)
  • Divani da S. Carvalho, Pontifical Catholic University of Parana (PUCPR) - Polytechnic School - Industrial and Systems Engineering Graduate Program (PPGEPS) (Brazil)
 15h27 I see you: on neural networks for indoor geolocation
 
  • Johannes Pohl, University of Applied Sciences Stralsund (Germany)
  • Andreas Noack, University of Applied Sciences Stralsund - Department of Electrical Engineering and Computer Science (Germany)

 15h28 Feature and kernel learning
Organized by Veronica Bolon Canedo (Spain), Michele Donini, Fabio Aiolli (Italy)
 15h28 Feature and kernel learning
 
  • Verónica Bolón-Canedo, University of A Coruña (Spain)
  • Michele Donini, University of Padova - Department of Mathematics (Italy)
  • Fabio Aiolli, University of Padova - Department of Mathematics (Italy)
 15h48 Discovering temporally extended features for reinforcement learning in domains with delayed causalities
 
  • Robert Lieck, Universität Stuttgart - Machine Learning and Robotics Laboratory (Germany)
  • Marc Toussaint, University Stuttgart - Machine Learning and Robotics Laboratory (Germany)
 16h08 ESNigma: efficient feature selection for echo state networks
 
  • Davide Bacciu, Dipartimento di Informatica - Università di Pisa (Italy)
  • Filippo Benedetti, Dipartimento di Informatica - Università di Pisa (Italy)
  • Alessio Micheli, Dipartimento di Informatica - Università di Pisa (Italy)

 16h28 Feature and kernel learning
Poster spotlights
 16h28 Learning features on tear film lipid layer classification
 
  • Beatriz Remeseiro, University of A Coruña (Spain)
  • Verónica Bolón-Canedo, University of A Coruña (Spain)
  • Amparo Alonso-Betanzos, University of A Coruña (Spain)
  • Manuel G. Penedo, University of A Coruña (Spain)
 16h29 PCA-based algorithm for feature score measures ensemble construction
 
  • Andrey Filchenkov, ITMO University - International Laboratory (Russia)
  • Vladislav Dolganov, ITMO University - International Laboratory "Computer technology" (Russia)
  • Ivan Smetannikov, ITMO University - International Laboratory "Computer technology" (Russia)

 16h30 Coffee break and poster preview


Thursday 23 April 2015
 09h00 Graphs in machine learning
Organized by Pierre Latouche, Fabrice Rossi (France)
 09h00 Graphs in machine learning. An introduction
 
  • Pierre Latouche, Laboratoire SAMM, Université Paris 1 ( France )
  • Fabrice Rossi, SAMM Université Paris 1 (France)
 09h20 Exploiting the ODD framework to define a novel effective graph kernel
 
  • Giovanni Da San Martino, ALT Research Group - Qatar Computing Research Institute (Qatar)
  • Nicolò Navarin, University of Padova - Department of Mathematics (Italy)
  • Alessandro Sperduti, University of Padova - Department of Mathematics (Italy)
 09h40 Exact ICL maximization in a non-stationary time extension of latent block model for dynamic networks
 
  • Marco Corneli, Université Paris 1 Panthéon-Sorbonne - Laboratoire SAMM (France)
  • Pierre Latouche, Laboratoire SAMM, Université Paris 1 ( France )
  • Fabrice Rossi, SAMM Université Paris 1 (France)
 10h00 A State-Space Model for the Dynamic Random Subgraph Model
 
  • RAwyia zreik, paris1 (France)
  • Pierre Latouche, Laboratoire SAMM, Université Paris 1 ( France )
  • Charles Bouveyron, Laboratoire MAP5, Université Paris Descartes (France)

 10h20 Graphs in machine learning
Poster spotlights
 10h20 Gabriel Graph for Dataset Structure and Large Margin Classification: A Bayesian Approach
 
  • Luiz Carlos Torres, Federal University of Minas Gerais (Brazil)
  • Cristiano Castro, Federal University of Minas Gerais (Brazil)
  • Antonio Braga, Federal University of Minas Gerais (Brazil)

 10h21 Coffee break

 10h40 Manifold learning and optimization
 10h40 Supervised Manifold Learning with Incremental Stochastic Embeddings
 
  • Oliver Kramer, University of Oldenburg (Germany)
 11h00 Rank-constrained optimization: a Riemannian manifold approach
 
  • Guifang Zhou, Department of Mathematics, Florida State University (USA)
  • Wen Huang, ICTEAM institute, Universite catholique de Louvain (Belgium)
  • Gallivan Kyle, Department of Mathematics, Florida State University (USA)
  • Van Dooren Paul, ICTEAM institute, Universite catholique de Louvain (Belgium)
  • Pierre-Antoine Absil, ICTEAM institute, Universite catholique de Louvain (Belgium)
 11h20 Asynchronous decentralized convex optimization through short-term gradient averaging
 
  • Jérôme FELLUS, ETIS - UMR CNRS 8051 - ENSEA - Universite de Cergy-Pontoise (FRANCE)
  • David PICARD, ETIS - UMR CNRS 8051 - ENSEA - Universite de Cergy-Pontoise (FRANCE)
  • Philippe-Henri GOSSELIN, ETIS - UMR CNRS 8051 - ENSEA - Universite de Cergy-Pontoise (France)

 11h40 Feature and model selection, sparse models
 11h40 Model Selection for Big Data: Algorithmic Stability and Bag of Little Bootstraps on GPUs
 
  • Luca Oneto, University of Genoa (Italy)
  • Bernardo Pilarz, University of Genoa (Italy)
  • Alessandro Ghio, University of Genoa (Italy)
  • Davide Anguita, University of Genoa (Italy)
 12h00 Solving constrained Lasso and Elastic Net using nu-SVMs
 
  • Carlos M. Alaíz, Universidad Autónoma de Madrid (Spain)
  • Alberto Torres, Universidad Autónoma de Madrid (Spain)
  • José R. Dorronsoro, Universidad Autónoma de Madrid (Spain)

 12h20 Feature and model selection, sparse models
Poster spotlights
 12h20 Assessment of feature saliency of MLP using analytic sensitivity
 
  • Tommi Kärkkäinen, University of Jyväskylä - Department of Mathematical Information Technology (Finland)
 12h21 Morisita-based feature selection for regression problems
 
  • Jean Golay, University of Lausanne (Switzerland)
  • Michael Leuenberger, University of Lausanne (Switzerland)
  • Mikhail Kanevski, University of Lausanne (Switzerland)
 12h22 A new genetic algorithm for multi-label correlation-based feature selection
 
  • Suwimol Jungjit, School of Computing, University of Kent (UK)
  • Alex Freitas , School of Computing, University of Kent (UK)
 12h23 Search Strategies for Binary Feature Selection for a Naive Bayes Classifier
 
  • Tsirizo Rabenoro, Université Paris 1 - SAMM (France)
  • Jérôme Lacaille, Snecma (France)
  • Marie Cottrell, Université Paris 1 - SAMM (France)
  • Fabrice Rossi, SAMM Université Paris 1 (France)

 12h24 Lunch

 14h00 Advances in learning analytics and educational data mining
Organized by Alessandro Ghio, Luca Oneto, Davide Anguita (Italy), Mathias Funk, Matthias Rauterberg (The Netherlands)
 14h00 Advances in learning analytics and educational data mining
 
  • Mehrnoosh Vahdat, University of Genoa (Italy)
  • Alessandro Ghio, University of Genoa (Italy)
  • Luca Oneto, University of Genoa (Italy)
  • Davide Anguita, University of Genoa (Italy)
  • Mathias Funk, Technical University Eindhoven (The Netherlands)
  • Matthias Rauterberg, Technical University Eindhoven (The Netherlands)
 14h20 Adaptive structure metrics for automated feedback provision in Java programming
 
  • Benjamin Paassen, CITEC Center of Excellence Cognitive Interaction Technology - Bielefeld University (Germany)
  • Bassam Mokbel, CITEC Center of Excellence Cognitive Interaction Technology - Bielefeld University (Germany)
  • Barbara Hammer, CITEC Center of Excellence Cognitive Interaction Technology - Bielefeld University (Germany)
 14h40 Human Algorithmic Stability and Human Rademacher Complexity
 
  • Mehrnoosh Vahdat, University of Genoa (Italy)
  • Luca Oneto, University of Genoa (Italy)
  • Alessandro Ghio, University of Genoa (Italy)
  • Davide Anguita, University of Genoa (Italy)
  • Mathias Funk, Technical University Eindhoven (The Netherlands)
  • Matthias Rauterberg, Technical University Eindhoven (The Netherlands)
 15h00 High-School Dropout Prediction Using Machine Learning: A Danish Large-scale Study
 
  • Nicolae-Bogdan Sara, Department of Computer Science - University of Copenhagen (Denmark)
  • Rasmus Halland, MaCom A/S (Denmark)
  • Christian Igel, Department of Computer Science - University of Copenhagen (Denmark)
  • Stephen Alstrup, Department of Computer Science - University of Copenhagen (Denmark)

 15h20 Advances in learning analytics and educational data mining
Poster spotlights
 15h20 The prediction of learning performance using features of note taking activities
 
  • Minoru Nakayama, Tokyo Institute of Technology (Japan)
  • Kouichi Mutsuura, Shinshu University (Japan)
  • Hiroh Yamamoto, Shinshu University (Japan)
 15h21 Enhancing learning at work. How to combine theoretical and data-driven approaches, and multiple levels of data?
 
  • Virpi Kalakoski, Finnish Institute of Occupational health (Finland )
  • Henriikka Ratilainen, ­ Finnish Institute of Occupational Health (Finland)
  • Linda Drupsteen, TNO (The Netherlands)
 15h22 Weighted Clustering of Sparse Educational Data
 
  • Mirka Saarela, Department of Mathematical Information Technology - University of Jyväskylä - Finland (Finland)
  • Tommi Kärkkäinen, University of Jyväskylä - Department of Mathematical Information Technology (Finland)

 15h23 Classification
 15h23 An affinity matrix approach for structure selection of extreme learning machines
 
  • David Pinto, Federal University of Minas Gerais (Brazil)
  • Andre Lemos, Federal University of Minas Gerais (Brazil)
  • Antonio Braga, Federal University of Minas Gerais (Brazil)
 15h43 A generalised label noise model for classification
 
  • Jakramate Bootkrajang, Department of Computer Science - Chiang Mai University (Thailand)
 16h03 On the use of machine learning techniques for the analysis of spontaneous reactions in automated hearing assessment
 
  • Verónica Bolón-Canedo, University of A Coruña (Spain)
  • Alba Fernández, University of A Coruña (Spain)
  • Amparo Alonso-Betanzos, University of A Coruña (Spain)
  • Marcos Ortega, University of A Coruña (Spain)
  • Manuel G. Penedo, University of A Coruña (Spain)
 16h23 Combining higher-order N-grams and intelligent sample selection to improve language modeling for Handwritten Text Recognition
 
  • Jafar Tanha, Institute for Dutch Lexicology (INL) (Netherlands)
  • Jesse De Does, Institute for Dutch Lexicology (INL) (Netherlands)
  • Katrien Depuydt, Institute for Dutch Lexicology (INL) (Netherlands)

 16h43 Classification
Poster spotlights
 16h43 Learning Sparse Feature Representations using Probabilistic Quadtrees and Deep Belief Nets
 
  • Saikat Basu, Louisiana State University (USA)
  • Manohar Karki, Louisiana State University (USA)
  • Sangram Ganguly, Bay Area Environmental Research Institute/NASA Ames Research Center (USA)
  • Robert DiBiano, Louisiana State University (USA)
  • Supratik Mukhopadhyay, Louisiana State University (USA)
  • Ramakrishna Nemani, NASA Advanced Supercomputing Division (USA)
 16h44 Optimal transport for semi-supervised domain adaptation
 
  • Denis Rousselle, INSA de Rouen (FRANCE)
  • Stéphane Canu, INSA de Rouen (FRANCE)
 16h45 Resource-efficient Incremental learning in very high dimensions
 
  • Alexander Gepperth, ENSTA ParisTech - UIIS division (France)
  • Mathieu Lefort, ENSTA ParisTech - UIIS division (France)
  • Thomas Hecht, ENSTA ParisTech - UIIS division (France)
 16h46 One-vs-all binarization technique in the context of random forest
 
  • Md Nasim Adnan, Centre Centre for Research in Complex Systems (CRiCS) - School of Computing and Mathematics - Charles Sturt University (Australia)
  • Md Zahidul Islam, Centre Centre for Research in Complex Systems (CRiCS) - School of Computing and Mathematics - Charles Sturt University (Australia)
 16h47 Improving the random forest algorithm by randomly varying the size of the bootstrap samples for low dimensional data sets
 
  • Md Nasim Adnan, Centre Centre for Research in Complex Systems (CRiCS) - School of Computing and Mathematics - Charles Sturt University (Australia)
  • Md Zahidul Islam, Centre Centre for Research in Complex Systems (CRiCS) - School of Computing and Mathematics - Charles Sturt University (Australia)
 16h48 An Ensemble Learning Technique for Multipartite Ranking
 
  • Stéphan Clémençon, Telecom Paristech (Fance)
  • Sylvain Robbiano, University College of London (UK)
 16h49 Online multiclass learning with "bandit" feedback under a Passive-Aggressive approach
 
  • Hongliang Zhong, Laboratoire d'Informatique Fondamentale de Marseille - Ecole Centrale Marseille (France)
  • Emmanuel Daucé, Ecole Centrale Marseille (France)
  • Liva Ralaivola, Laboratoire d'Informatique Fondamentale - CNRS UMR 7279 - Aix-Marseille Université (France)
 16h50 Data Analytics for Drilling Operational States Classifications
 
  • Galina Veres, IT Innovation Centre (United Kingdom)
  • Zoheir Sabeur, University of Southampton IT Innovation Centre (UK)
 16h51 Prediction of concrete carbonation depth using decision trees
 
  • Woubishet Taffese, Aalto University - Department of Civil and Structural Engineering (Finland)
  • Esko Sistonen , Aalto University - Department of Civil and Structural Engineering (Finland)
  • Jari Puttonen, Aalto University - Department of Civil and Structural Engineering (Finland)
 16h52 Powered-Two-Wheeler safety critical events recognition using a mixture model with quadratic logistic functions
 
  • Ferhat ATTAL, Institut Français des Sciences et Technologies des Transports, de l'Aménagement et des Réseaux (France)
  • Abderrahmane Boubezoul, Institut Français des Sciences et Technologies des Transports, de l'Aménagement et des Réseaux Département (France)
  • allou same, stitut Français des Sciences et Technologies des Transports, de l'Aménagement et des Réseaux (France)
  • Latifa Oukhellou, Institut Français des Sciences et Technologies des Transports, de l'Aménagement et des Réseaux (France)

 16h53 Coffee break and poster preview


Friday 24 April 2015
 09h00 Image processing and vision systems
 09h00 Real-time activity recognition via deep learning of motion features
 
  • Kishore Konda, Goethe University Frankfurt (Germany)
  • Pramod Chandrashekhariah, Frankfurt Institute for Advanced Studies (Germany)
  • Roland Memisevic, University of Montreal (Canada)
  • Jochen Triesch, Frankfurt Institute for Advanced Studies and Goethe University Frankfurt (Germany)
 09h20 Designing semantic feature spaces for brain-reading
 
  • Luepol Pipanmaekaporn, King Mongkut's University of Technology North Bangkok (Thailand)
  • Ludmilla Tajtelbom, Laboratoire d'Informatique de Paris 6 (France)
  • Vincent Guigue, Laboratoire d'Informatique de Paris 6 (France)
  • Thierry Artières, LIF - Université Aix-Marseille (France)
 09h40 Learning objects from RGB-D sensors using point cloud-based neural networks
 
  • Marcelo Borghetti Soares, Hamburg University (Germany)
  • Pablo Barros, Hamburg University (Germany)
  • German Ignacio Parisi, Hamburg University (Germany)
  • Stefan Wermter, Hamburg University (Germany)
 10h00 A Robust Neural Robot Navigation Using a Combination of Deliberative and Reactive Control Architectures
 
  • Dalia Marcela Rojas Castro, University of La Rochelle, Laboratory Informatique ,Image ,Interaction (L3I) - Computing Science department (France)
  • Arnaud Revel, University of La Rochelle, Laboratory Informatique ,Image ,Interaction (L3I) - Computing Science Department (France)
  • Michel Ménard, University of La Rochelle, Laboratory Informatique ,Image ,Interaction (L3I) - Computing Science Department (France)
 10h20 Robust Visual Terrain Classification with Recurrent Neural Networks
 
  • Sebastian Otte, Cognitive Systems Group - University of Tuebingen (Germany)
  • Stefan Laible, Cognitive Systems Group - University of Tuebingen (Germany)
  • Richard Hanten, Cognitive Systems Group - University of Tuebingen (Germany)
  • Marcus Liwicki, Multimedia Analysis and Data Mining - University of Kaiserslautern (Germany)
  • Andreas Zell, Cognitive Systems Group - University of Tuebingen (Germany)

 10h40 Image processing and vision systems
Poster spotlights
 10h40 Revisiting ant colony algorithms to seismic faults detection
 
  • Walther Maciel, Pontifícia Universidade Católica do Rio de Janeiro - Tecgraf Institute (Brazil)
  • Cristina Vasconcelos, Universidade Federal Fluminense - Departamente de Ciência da Computação (Brazil)
  • Pedro Silva, Pontifícia Universidade Católica do Rio de Janeiro - Tecgraf Institute (Brazil)
  • Marcelo Gattass, Pontifícia Universidade Católica do Rio de Janeiro - Departamento de Informática - Tecgraf Institute (Brazil)
 10h41 Depth and height aware semantic RGB-D perception with convolutional neural networks
 
  • Hannes Schulz, Rheinische Friedrich-Wilhelms-Universität Bonn - Institut für Informatik VI (Germany)
  • Nico Höft, Rheinische Friedrich-Wilhelms-Universität Bonn - Institut für Informatik VI (Germany)
  • Sven Behnke, Rheinische Friedrich-Wilhelms-Universität Bonn - Institut für Informatik VI (Germany)
 10h42 A simple technique for improving multi-class classification with neural networks
 
  • Thomas Kopinski, Hochschule Ruhr-West ( Germany)
  • Alexander Gepperth, ENSTA ParisTech - UIIS division (France)
  • Uwe Handmann, Hochschule Ruhr-West (Germany)
 10h43 Dynamic gesture recognition using Echo State Networks
 
  • Doreen Jirak, University of Hamburg (Germany)
  • Pablo Barros, Hamburg University (Germany)
  • Stefan Wermter, Hamburg University (Germany)
 10h44 A flat neural network architecture to represent movement primitives with integrated sequencing
 
  • Andre Lemme, Research Institute for Cognition and Robotics - Bielefeld University (Germany)
  • Jochen Steil, Research Institute for Cognition and Robotics - Bielefeld University (Germany)

 10h45 Coffee break

 11h05 Unsupervised nonlinear dimensionality reduction
Organized by John A. Lee (Belgium), Kerstin Bunte (Finland)
 11h05 Unsupervised dimensionality reduction: the challenge of big data visualization
 
  • Kerstin Bunte, Université catholique de Louvain (Belgium)
  • John Aldo Lee, IREC/IMRE (Belgium)
 11h25 Autoencoding time series for visualisation
 
  • Nikolaos Gianniotis, Astroinformatics - Heidelberg Institute for Theoretical Studies (Germany)
  • Sven Dennis Kügler, Astroiniformatics - Heidelberg Institute for Theoretical Studies (Germany)
  • Peter Tino, University of Birmingham - School of Computer Science (UK)
  • Kai Polsterer, Heidelberg Institute for Theoretical Studies (Germany)
  • Ranjeev Misra, Inter-University Center for Astronomy and Astrophysics (India)
 11h45 Diffusion Maps parameters selection based on neighbourhood preservation
 
  • Carlos M. Alaíz, Universidad Autónoma de Madrid (Spain)
  • Ángela Fernández, Universidad Autónoma de Madrid (Spain)
  • José R. Dorronsoro, Universidad Autónoma de Madrid (Spain)

 12h05 Unsupervised nonlinear dimensionality reduction
Poster spotlights
 12h05 Unsupervised Dimensionality Reduction for Transfer Learning
 
  • Patrick Blöbaum, Bielefeld University, CITEC (Germany)
  • Alexander Schulz, Bielefeld University, CITEC (Germany)
  • Barbara Hammer, CITEC Center of Excellence Cognitive Interaction Technology - Bielefeld University (Germany)
 12h06 Efficient unsupervised clustering for spatial birds population analysis along the river Loire
 
  • Aurore Payen, AgroSup Dijon (France)
  • Ludovic Journaux, Le2i - AgroSup Dijon (France)
  • Clément Delion, AgroSup Dijon (France)
  • Lucile Sautot, Biogéosciences - AgroParisTech (France)
  • Bruno Faivre, Biogéosciences (France)
 12h07 NLDR methods for high dimensional NIRS dataset : application to vineyard soils characterization
 
  • Clément Delion, AgroSup Dijon (France)
  • Ludovic Journaux, Le2i - AgroSup Dijon (France)
  • Aurore Payen, AgroSup Dijon (France)
  • Lucile Sautot, Biogéosciences - AgroParisTech (France)
  • Emmanuel Chevigny, ArTeHiS UMR 6298 - Université de Bourgogne (France)
  • Pierre Curmi, Agrosupdijon - UMR Agroécologie (France)
 12h08 Geometrical homotopy for data visualization
 
  • Diego Hernán Peluffo-Ordóñez, Universidad Cooperativa de Colombia -- Pasto (Colombia)
  • Juan Carlos Alvarado-Pérez, Universidad Cooperativa de Colombia -- Pasto (Colombia)
  • John Aldo Lee, IREC/IMRE (Belgium)
  • Michel Verleysen, Universite catholique de Louvain - ICTEAM/ELEN/Machine Learning Group (Belgium)

 12h09 Lunch

 13h40 Unsupervised learning
 13h40 On the equivalence between regularized NMF and similarity-augmented graph partitioning
 
  • Anthony Coutant, LINA (UMR CNRS 6241) - DUKe Research Group (France)
  • Hoel Le Capitaine, LINA (UMR CNRS 6241) - DUKe Research Group (France)
  • Philippe Leray, LINA (UMR CNRS 6241) - DUKe Research Group (France)
 14h00 Ranking Overlap and Outlier Points in Data using Soft Kernel Spectral Clustering
 
  • Raghvendra Mall, KU Leuven (Belgium)
  • Rocco Langone, KU Leuven (Belgium)
  • Johan Suykens, KU Leuven (Belgium)

 14h20 Unsupervised learning
Poster spotlights
 14h20 Towards a Tomographic Index of Systemic Risk Measures
 
  • Kaj-Mikael Bjork, Arcada University of Applied Sciences, BMA Department (Finland)
  • Patrick Kouontchou, Variances and University de Lorraine (CEREFIGE) (France)
  • Amaury Lendasse, University of Iowa - Arcada University of Applied Sciences (United States of America)
  • Yoan Miche, Nokia Solutions and Networks Group - Aalto University School of Science (Finland)
  • Betrand Maillet, AAAdvisors-QCG (ABN AMRO), - University of Paris Dauphine (LEDa-SDFi and LBI) - University of Orléans (LEO/CNRS) (France)
 14h21 An objective function for self-limiting neural plasticity rules.
 
  • Rodrigo Echeveste, Goethe University Frankfurt - Institute for Theoretical Physics (Germany)
  • Claudius Gros, Goethe University Frankfurt - Institute for Theoretical Physics (Germany)

 14h22 Kernel methods
 14h22 Probabilistic Classification Vector Machine at large scale
 
  • Frank-Michael Schleif, University of Birmingham - School of Computer Science (UK)
  • Andrej Gisbrecht, Bielefeld University - CITEC Center of Excellence Cognitive Interaction Technology - Theoretical Computer Science (Germany)
  • Peter Tino, University of Birmingham - School of Computer Science (UK)
 14h42 Online Learning with Operator-valued Kernels
 
  • Julien Audiffren, ENS Cachan - CMLA (France)
  • Hachem Kadri, Aix-Marseille Université - LIF-CNRS (France)

 15h02 Kernel methods
Poster spotlights
 15h02 Online One-class Classification for Intrusion Detection Based on the Mahalanobis Distance
 
  • Patric Nader, University of technology of Troyes, France (France)
  • Paul Honeine, University of technology of Troyes, France (France)
  • Pierre Beauseroy, University of technology of Troyes, France (France)
 15h03 I/S-Race: An iterative Multi-Objective Racing Algorithm for the SVM Parameter Selection Problem
 
  • Miranda Péricles, Universidade Federal Rural de Pernambuco - Universidade Federal de Pernambuco (Brazil)
  • Ricardo Silva, Universidade Federal Rural de Pernambuco (Brazil)
  • Ricardo Prudêncio, Universidade Federal Rural de Pernambuco (Brazil)
 15h04 SMO Lattices for the Parallel Training of Support Vector Machines
 
  • Markus Kächele, Institute of Neural Information Processing - Ulm University (Germany)
  • Günther Palm, Institute of Neural Information Processing - Ulm University (Germany)
  • Friedhelm Schwenker, Institute of Neural Information Processing - Ulm University (Germany)
 15h05 Pareto front of bi-objective kernel-based nonnegative matrix factorization
 
  • Fei Zhu, University of technology of Troyes (France)
  • Paul Honeine, University of technology of Troyes, France (France)
 15h06 Learning missing edges via kernels in partially-known graphs
 
  • Senka Krivic, Institute of Computer Science - University of Innsbruck (Austria)
  • Sandor Szedmak, Institute of Computer Science - University of Innsbruck (Austria)
  • Hanchen Xiong, Institute of Computer Science - University of Innsbruck (Austria)
  • Justus Piater, Institute of Computer Science - University of Innsbruck (Austria)

 15h07 Coffee break and poster preview

 16h45 End of conference



 

 

 


 


For any information: Michel Verleysen - esann@uclouvain.be