European Symposium on Artificial Neural Networks, Computational Intelligence and Machine Learning



ESANN
Home
Call for papers
Special sessions
Author guidelines
Submission
Program
Infos speakers
Venue
Social events
Bruges
Registration
Hotels
Committees
Sponsors
Photos
Proceedings
Past ESANN
Get a password
About


 
Login:  Password:   Password forgotten ?

24th European Symposium On Artificial Neural Networks, Computational Intelligence and Machine Learning
Bruges (Belgium), 27-28-28 April 2016

Programme


Wednesday 27 April 2016
 09h00 Opening

 09h10 Advances in Learning with Kernels: Theory and Practice in a World of growing Constraints
Organized by Luca Oneto, Davide Anguita, Fabio Aiolli, Michele Donini, Nicol? Navarin (Italy)
 09h10 Advances in Learning with Kernels: Theory and Practice in a World of growing Constraints
 
  • Luca Oneto, DIBRIS, University of Genoa (Italy)
  • Nicol? Navarin, Department of Mathematics - University of Padua (Italy)
  • Michele Donini, Department of Mathematics - University of Padua (Italy)
  • Fabio Aiolli, Department of Mathematics - University of Padua (Italy)
  • Davide Anguita, DIBRIS, University of Genova (Italy)
 09h30 Kernel based collaborative filtering for very large scale top-N item recommendation
 
  • Fabio Aiolli, Department of Mathematics - University of Padua (Italy)
  • Mirko Polato, University of Padua - Department of Mathematics (Italy)
 09h50 RNAsynth: constraints learning for RNA inverse folding.
 
  • Fabrizio Costa, Institut fuer Informatik, Albert-Ludwigs-Universitaet Freiburg (Germany)
  • Parastou Kohvaei, University of Freiburg (Germany)
  • Robert Kleinkauf, Freiburg University (Germany)
 10h10 Measuring the Expressivity of Graph Kernels through the Rademacher Complexity
 
  • Luca Oneto, DIBRIS, University of Genoa (Italy)
  • Nicol? Navarin, Department of Mathematics - University of Padua (Italy)
  • Michele Donini, Department of Mathematics - University of Padua (Italy)
  • Alessandro Sperduti, Department of Mathematics - University of Padua (Italy)
  • Fabio Aiolli, Department of Mathematics - University of Padua (Italy)
  • Davide Anguita, DIBRIS, University of Genova (Italy)
 10h30 A reservoir activation kernel for trees
 
  • Davide Bacciu, Universit? di Pisa (Italy)
  • Claudio Gallicchio, Universit? di Pisa (Italy)
  • Alessio Micheli, Universit? di Pisa (Italy)

 10h50 Advances in Learning with Kernels: Theory and Practice in a World of growing Constraints
Poster spotlights
 10h50 Learning with hard constraints as a limit case of learning with soft constraints
 
  • Giorgio Gnecco, IMT - Institute for Advanced Studies (Italy)
  • Marco Gori, University of Siena (Italy)
  • Stefano Melacci, University of Siena (Italy)
  • Marcello Sanguineti, University of Genoa (Italy)
 10h51 Gaussian process prediction for time series of structured data
 
  • Benjamin Paassen, CITEC center of excellence - Bielefeld University (Germany)
  • Christina G?pfert, CITEC center of excellence - Bielefeld University (Germany)
  • Barbara Hammer, Bielefeld University - CITEC centre of excellence (Germany)
 10h52 Efficient low rank approximation via alternating least squares for scalable kernel learning
 
  • Piyush Bhardwaj, Microsoft India Development Center (India)
  • Harish Karnick, Indian Institute of Technology Kanpur (India)

 10h53 Coffee break

 11h15 Regression and mathematical models
 11h15 Modelling of parameterized processes via regression in the model space
 
  • Witali Aswolinskiy, Research Institute for Cognition and Robotics (CoR-Lab) (Germany)
  • Rene Felix Reinhart, Research Institute for Cognition and Robotics (CoR-Lab) (Germany)
  • Jochen Steil, Research Institute for Cognition and Robotics (CoR-Lab) (Germany)
 11h35 Auto-adaptive Laplacian Pyramids
 
  • ?ngela Fern?ndez, Universidad Aut?noma de Madrid - Instituto de Ingenier?a del Conocimiento (Spain)
  • Neta Rabin, Afeka Tel-Aviv Academic College of Engineering (Israel)
  • Dalia Fishelov, Afeka Tel-Aviv Academic College of Engineering (Israel)
  • Jose R. Dorronsoro, Universidad Aut?noma de Madrid (Spain)
 11h55 Using Robust Extreme Learning Machines to Predict Cotton Yarn Strength and Hairiness
 
  • Diego Mesquita, Federal University of Ceara - Department of Computer Science (Brazil)
  • Antonio Araujo Neto, Federal University of Ceara - Department of Computer Science (Brazil)
  • Jose Queiroz Neto, Federal University of Ceara - Department of Computer Science (Brazil)
  • Joao Gomes, Federal University of Ceara - Department of Computer Science (Brazil)
  • Leonardo Rodrigues, Institute of Aeronautics and Space - Electronics Division (Brazil)
 12h15 RSS-based Robot Localization in Critical Environments using Reservoir Computing
 
  • Mauro Dragone, School of Computer Science and Statistics, Trinity College Dublin (Ireland)
  • Claudio Gallicchio, Universit? di Pisa (Italy)
  • Roberto Guzman, Robotnik Automation S.L.L. (Spain)
  • Alessio Micheli, Universit? di Pisa (Italy)

 12h35 Regression and mathematical models
Poster spotlights
 12h35 Interpretability of machine learning models and representations: an introduction
 
  • Adrien Bibal, Facult? d'Informatique - Universit? de Namur (Belgium)
  • Beno?t Fr?nay, Facult? d'Informatique - Universit? de Namur (Belgium)
 12h36 Bayesian mixture of spatial spline regressions
 
  • Faicel Chamroukhi, Universit? de Toulon, CNRS, LSIS, UMR 7296, 83957 La Garde, France - Laboratoire de Math?matiques Paul Painlev?, UMR CNRS 8524, Universit? Lille 1 (France)
 12h37 Comparison of three algorithms for parametric change-point detection
 
  • Cynthia Faure, SAMM EA 4543, Universit? Panth?on Sorbonne (France)
  • Jean-Marc Bardet, SAMM EA 4543, Universit? Panth?on Sorbonne (France)
  • Madalina Olteanu, SAMM EA 4543, Universit? Panth?on Sorbonne (France)
  • J?r?me Lacaille , Snecma (Group SAFRAN) (France)
 12h38 Differentiable piecewise-B?zier interpolation on Riemannian manifolds
 
  • Pierre-Antoine Absil, ICTEAM - Universit? catholique de Louvain (Belgium)
  • Pierre-Yves Gousenbourger, ICTEAM - Universit? catholique de Louvain (Belgium)
  • Paul Striewski, Institute for Computational and Applied Mathematics - University of M?nster (Germany)
  • Benedikt Wirth, Institute for Computational and Applied Mathematics - University of M?nster (Germany)
 12h39 Extending a two-variable mean to a multi-variable mean
 
  • Estelle Massart, Universit? Catholique de Louvain (Belgium)
  • Julien Hendrickx, Universit? Catholique de Louvain (Belgium)
  • Pierre-Antoine Absil, ICTEAM - Universit? catholique de Louvain (Belgium)
 12h40 neuro-percolation as a superposition of random-walks
 
  • Gaetano Aiello, Unoversita di Palermo - Dipartimento di Fisica e Chimica (Italy)

 12h41 Lunch

 14h05 Indefinite proximity learning
Organized by Frank-Michael Schleif, Peter Tino (UK), Yingyu Liang (USA)
 14h05 Learning in indefinite proximity spaces - recent trends
 
  • Frank-Michael Schleif, School of Computer Science - University of Birmingham (United Kingdom)
  • Peter Tino, School of Computer Science - University of Birmingham (United Kingdom)
  • Yingyu Liang, School of Computer Science - Princeton University (USA)
 14h25 Discriminative dimensionality reduction in kernel space
 
  • Alexander Schulz, Bielefeld University (Germany)
  • Barbara Hammer, Bielefeld University - CITEC centre of excellence (Germany)

 14h45 Indefinite proximity learning
Poster spotlights
 14h45 Study on the loss of information caused by the "positivation" of graph kernels for 3D shapes
 
  • Gaelle Loosli, Clermont Universit? - Polytech - LIMOS (France)
 14h46 Adaptive dissimilarity weighting for prototype-based classification optimizing mixtures of dissimilarities
 
  • Marika Kaden, University of Applied Sciences Mittweida - Computational Intelligence Group (Germany)
  • David Nebel, University of Applied Sciences Mittweida - Computational Intelligence Group (Germany)
  • Thomas Villmann, University of Applied Sciences Mittweida - Computational Intelligence Group (Germany)

 14h47 Deep learning, text, image and signal processing
 14h47 Deep multi-task learning with evolving weights
 
  • Soufiane Belharbi, LITIS Lab EA 4108 - INSA of Rouen (France)
  • Romain H?rault, LITIS Lab EA 4108 - INSA of Rouen (France)
  • Cl?ment Chatelain, LITIS Lab EA 4108 - INSA of Rouen (France)
  • S?bastien Adam, LITIS Lab EA 4108 - University of Rouen (France)
 15h07 Deep neural network analysis of go games: which stones motivate a move?
 
  • Thomas Burwick, Frankfurt Institute for Advanced Studies - Goethe University Frankfurt (Germany)
  • Luke Ewig, Frankfurt Institute for Advanced Studies (FIAS) - Goethe University Frankfurt (Germany)
 15h27 Feature binding in deep convolution networks with recurrences, oscillations, and top-down modulated dynamics
 
  • Martin Mundt, Frankfurt Institute for Advanced Studies (FIAS) - Goethe University Frankfurt (Germany)
  • Sebastian Blaes, Frankfurt Institute for Advanced Studies (FIAS) - Goethe University Frankfurt (Germany)
  • Thomas Burwick, Frankfurt Institute for Advanced Studies - Goethe University Frankfurt (Germany)
 15h47 Maximum likelihood learning of RBMs with Gaussian visible units on the Stiefel manifold
 
  • Ryo Karakida, The University of Tokyo, Department of Complexity Science and Engineering (Japan)
  • Masato Okada, The University of Tokyo, Department of Complexity Science and Engineering (Japan)
  • Shun-ichi Amari, RIKEN Brain Science Institute (Japan)

 16h07 Deep learning, text, image and signal processing
Poster spotlights
 16h07 Semi-Supervised Classification of Social Textual Data Using WiSARD
 
  • Fabio Rangel, Federal University of Rio de Janeiro (Brazil)
  • Fabr?cio de Faria, Federal University of Rio de Janeiro (Brazil)
  • Priscila Lima, Federal University of Rio de Janeiro (Brazil)
  • Jonice Oliveira, Federal University of Rio de Janeiro (Brazil)
 16h08 On the equivalence between algorithms for Non-negative Matrix Factorization and Latent Dirichlet Allocation
 
  • Thiago de Paulo Faleiros, University of S?o Paulo - Institute of Mathematics and Computer Science (Brazil)
  • Alneu Lopes, University of S?o Paulo - Institute of Mathematics and Computer Science (Brazil)
 16h09 Word Embeddings for Morphologically Rich Languages
 
  • Pyry Takala, Aalto University - Pyry Takala (Finland)
 16h10 Localized discriminative Gaussian process latent variable model for text-dependent speaker verification
 
  • Nooshin Maghsoodi, Sharif University of Technology (Iran)
  • Hossein Sameti, Sharif University of Technology (Iran)
  • Hossein Zeinali, Sharif University of Technology - Brno University of Technology (Iran)
 16h11 Multi-task learning for speech recognition: an overview
 
  • Gueorgui Pironkov, University of Mons (Belgium)
  • St?phane Dupont, University of Mons (Belgium)
  • Thierry Dutoit, University of Mons (Belgium)
 16h12 Bayesian semi non-negative matrix factorisation
 
  • Albert Vilamala, Universitat Polit?cnica de Catalunya (Spain)
  • Alfredo Vellido, Universitat Polit?cnica de Catalunya (Spain)
  • Llu?s A. Belanche, Universitat Polit?cnica de Catalunya (Spain)
 16h13 An Immune-Inspired, Dependence-Based Approach to Blind Inversion of Wiener Systems
 
  • Stephanie Alvarez Fernandez, University of Brasilia - Department of Electrical Engineering (Brazil)
  • Romis Attux, School of Electrical and Computer Engineering - University of Campinas (Brazil)
  • Denis G. Fantinato, School of Electrical and Computer Engineering - University of Campinas (Brazil)
  • Jugurta Montalv?o, Federal University of Sergipe - Department of Electrical Engineering (Brazil)
  • Daniel Silva, University of Brasilia - Department of Electrical Engineering (Brazil)
 16h14 A new penalisation term for image retrieval in clique neural networks
 
  • Romain Huet, Universit? Bretagne Sud - UMR 6074 IRISA (France)
  • Nicolas Courty, Universit? Bretagne Sud - UMR 6074 IRISA (France)
  • S?bastien Lef?vre, Universit? Bretagne Sud - UMR 6074 IRISA (France)
 16h15 Gesture Recognition with a Convolutional Long Short-Term Memory Recurrent Neural Network
 
  • Eleni Tsironi, Knowledge Technology - University of Hamburg (Germany)
  • Pablo Barros, Knowledge Technology - University of Hamburg (Germany)
  • Stefan Wermter, University of Hamburg (Germany)

 16h17 Coffee break and poster exhibition


Thursday 28 April 2016
 09h00 Machine learning for medical applications
Organized by Ver?nica Bol?n-Canedo, Amparo Alonso-Betanzos (Spain), Beatriz Remeseiro, Aur?lio Campilho (Portugal)
 09h00 Machine learning for medical applications
 
  • Ver?nica Bol?n-Canedo, Universidade da Coru?a (Spain)
  • Beatriz Remeseiro, INESC TEC - INESC Technology and Science (Portugal)
  • Amparo Alonso-Betanzos, Universidade da Coru?a (Spain)
  • Aur?lio Campilho, INESC TEC - INESC Technology and Science - Faculdade de Engenharia, Universidade do Porto (Portugal)
 09h20 Automatic detection of EEG arousals
 
  • Isaac Fern?ndez-Varela, Universidade da Coru?a (Spain)
  • Elena Hern?ndez-Pereira, Universidade da Coru?a (Spain)
  • Diego ?lvarez-Est?vez, Sleep Center & Clinical Neurophysiology - Medisch Centrum Haaglanden en Bronovo-Nebo (The Netherlands)
  • Vicente Moret-Bonillo, Universidade da Coru?a (Spain)
 09h40 Stacked denoising autoencoders for the automatic recognition of microglial cells? state
 
  • Sofia Fernandes, Instituto Nacional de Engenharia Biom?dica (Portugal)
  • Ricardo Sousa, Instituto Nacional de Engenharia Biom?dica (Portugal)
  • Renato Socodato, Instituto de Biologia Molecular e Celular (Portugal)
  • Lu?s Silva, Instituto Nacional de Engenharia Biom?dica (Portugal)
 10h00 A machine learning pipeline for supporting differentiation of glioblastomas from single brain metastases
 
  • Victor Mocioiu, ? Universitat Aut?noma de Barcelona? Departament de Bioqu?mica i Biologia Molecular (Spain)
  • Nuno Miguel Pedrosa de Barros, University Hospital Bern ? SCAN (Switzerland)
  • Sandra Ortega-Martorell, School of Computing and Mathematical Sciences, Liverpool John Moores University (United Kingdom)
  • Johannes Slotboom, University Hospital Bern ? SCAN (Switzerland)
  • Urspeter Knecht, University Hospital Bern ? SCAN (Switzerland)
  • Carles Ar?s, Universitat Aut?noma de Barcelona? Departament de Bioqu?mica i Biologia Molecular (Spain)
  • Alfredo Vellido, Universitat Polit?cnica de Catalunya (Spain)
  • Margarida Juli?-Sap?, Centro de Investigaci?n Biom?dica en Red en Bioingenier?a, Biomateriales y Nanomedicina CIBER-BBN (Spain)
 10h20 Feature definition, analysis and selection for lung nodule classification in chest computerized tomography images
 
  • Luis Gon?alves, INESC TEC - INESC Technology and Science - Faculdade de Engenharia, Universidade do Porto (Portugal)
  • Jorge Novo, University of A Coru?a, Department of Computer Science (Spain)
  • Aur?lio Campilho, INESC TEC - INESC Technology and Science - Faculdade de Engenharia, Universidade do Porto (Portugal)
 10h40 Bag-of-Steps: predicting lower-limb fracture rehabilitation length
 
  • Albert Pla, University of Girona (Spain)
  • Beatriz L?pez, University of Girona (Spain)
  • Cristofor Nogueira, University of Girona (Spain)
  • Natalia Mordvaniuk, University of Girona (Spain)
  • Taco J. Blokhuis, University Medical Center Utrecht - Department of Surgery / Traumatology (The Netherlands)
  • Herman R Holtslag, University Medical Center Utrecht - Department of Rehabilitation Medicine, Nursing Sciences and Sports Medicine (The Netherlands)

 11h00 Machine learning for medical applications
Poster spotlights
 11h00 Initializing nonnegative matrix factorization using the successive projection algorithm for multi-parametric medical image segmentation
 
  • Nicolas Sauwen, KU Leuven - Department of Electrical Engineering (ESAT) - STADIUS Centre for Dynamical Systems, Signal Processing and Data Analytics (Belgium)
  • Marjan Acou, Ghent University Hospital - Department of Radiology (Belgium)
  • Halandur Nagaraja Bharath, KU Leuven - Department of Electrical Engineering (ESAT) - STADIUS Centre for Dynamical Systems, Signal Processing and Data Analytics (Belgium)
  • Diana Sima, KU Leuven - Department of Electrical Engineering (ESAT) - STADIUS Centre for Dynamical Systems, Signal Processing and Data Analytics (Belgium)
  • Jelle Veraart, University of Antwerp - Department of Physics - iMinds Vision Lab (Belgium)
  • Frederik Maes, KU Leuven - Department of Electrical Engineering (ESAT) - PSI Centre for Processing Speech and Images (Belgium)
  • Uwe Himmelreich, KU Leuven - Department of Imaging and Pathology - Biomedical MRI/MoSAIC (Belgium)
  • Eric Achten, Ghent University Hospital - Department of Radiology (Belgium)
  • Sabine Van Huffel, KU Leuven - Department of Electrical Engineering (ESAT) - STADIUS Centre for Dynamical Systems, Signal Processing and Data Analytics (Belgium)
 11h01 On the analysis of feature selection techniques in a conjunctival hyperemia grading framework
 
  • Maria Luisa Sanchez Brea, VARPA Group - Department of Computer Science - University of A Coruna (Spain)
  • Noelia Barreira Rodr?guez, VARPA Group - Department of Computer Science - University of A Coruna (Spain)
  • Noelia S?nchez Maro?o, LIDIA Group - Department of Computer Science - University of A Coruna (Spain)
  • Antonio Mosquera Gonz?lez, Department of Electronics and Computer Science - University of Santiago de Compostela (Spain)
  • Carlos Garc?a Res?a, Department of Applied Physics - University of Santiago de Compostela (Spain)
  • Eva Yebra-Pimentel Vilar, Department of Applied Physics - University of Santiago de Compostela (Spain)
 11h02 Using a feature selection ensemble on DNA microarray datasets
 
  • Borja Seijo-Pardo, University of A Coru?a (Spain)
  • Ver?nica Bol?n-Canedo, Universidade da Coru?a (Spain)
  • Amparo Alonso-Betanzos, Universidade da Coru?a (Spain)
 11h03 A fast learning algorithm for high dimensional problems: an application to microarrays
 
  • Oscar Fontenla-Romero, University of A Coru?a (Spain)
  • Bertha Guijarro-Berdi?as, University of A Coru?a (Spain)
  • Beatriz P?rez-S?nchez, University of A Coru?a (Spain)
  • Diego Rego-Fern?ndez, University of A Coru?a (Spain)
  • David Mart?nez-Rego, University of A Coru?a (Spain)
 11h04 Data complexity measures for analyzing the effect of SMOTE over microarrays
 
  • Laura Mor?n-Fern?ndez, Universidade da Coru?a (Spain)
  • Ver?nica Bol?n-Canedo, Universidade da Coru?a (Spain)
  • Amparo Alonso-Betanzos, Universidade da Coru?a (Spain)
 11h05 Multi-step strategy for mortality assessment in cardiovascular risk patients with imbalanced data
 
  • Fernando Mateo, Instituto de Investigaci?n Sanitaria (INCLIVA) (Spain)
  • Emilio Soria-Olivas, University of Valencia - Dept. Electronics Engineering (Spain)
  • Marcelino Martinez-Sober, University of Valencia - Dept. Electronics Engineering (Spain)
  • Maria Tellez-Plaza, Instituto de Investigaci?n Sanitaria (INCLIVA) (Spain)
  • Juan Gomez-Sanchis, University of Valencia - Dept. Electronics Engineering (Spain)
  • Josep Redon, Instituto de Investigaci?n Sanitaria (INCLIVA) (Spain)
 11h06 Spatiotemporal ICA improves the selection of differentially expressed genes
 
  • Emilie Renard, Universit? catholique de Louvain - ICTEAM Institute (Belgium)
  • Andrew E. Teschendorff, University College London - Cancer Institute (United Kingdom)
  • Pierre-Antoine Absil, ICTEAM - Universit? catholique de Louvain (Belgium)
 11h07 Unsupervised Cross-Subject BCI Learning and Classification using Riemannian Geometry
 
  • Samaneh Nasiri Ghosheh Bolagh, Biomedical Signal and Image Processing Laboratory (BiSIPL) - School of Electrical Engineering - Sharif University of Technology (Iran)
  • Mohammad Bagher SHAMSOLLAHI, Biomedical Signal and Image Processing Laboratory (BiSIPL) - School of Electrical Engineering - Sharif University of Technology (Iran)
  • Christian JUTTEN, GIPSA Lab (France)
  • Marco Congedo, GIPSA Lab (France)
 11h08 Assessment of diabetic retinopathy risk with random forests
 
  • Silvia Sanrom?, Departament d'Enginyeria Inform?tica i Matem?tiques. - Universitat Rovira i Virgili (Spain)
  • Antonio Moreno, Departament d'Enginyeria Inform?tica i Matem?tiques. - Universitat Rovira i Virgili (Spain)
  • Aida Valls, Departament d'Enginyeria Inform?tica i Matem?tiques. - Universitat Rovira i Virgili (Spain)
  • Pedro Romero, Hospital Universitari Sant Joan - Universitat Rovira i Virgili (Spain)
  • Sofia De La Riva, Hospital Universitari Sant Joan - Universitat Rovira i Virgili (Spain)
  • Ramon Sagarra, Hospital Universitari Sant Joan - Universitat Rovira i Virgili (Spain)

 11h09 Coffee break

 11h30 Physics and Machine Learning: Emerging Paradigms
Organized by Jos? D. Mart?n-Guerrero (Spain), Paulo J. G. Lisboa (UK), Alfredo Vellido (Spain)
 11h30 Physics and Machine Learning: Emerging Paradigms
 
  • Jos? D. Mart?n-Guerrero, Universitat de Val?ncia - Departament d'Enginyeria Electr?nica - Escola T?cnica Superior d'Enginyeria (Spain)
  • Paulo J. G. Lisboa, School of Computing and Mathematical Sciences - Liverpool John Moores University (United Kingdom)
  • Alfredo Vellido, Universitat Polit?cnica de Catalunya (Spain)
 11h50 Controlling adaptive quantum-phase estimation with scalable reinforcement learning
 
  • Pantita Palittapongarnpim, Institute for Quantum Science and Technology - Department of Physics and Astronomy - University of Calgary (Canada)
  • Peter Wittek, ICFO - The Institute of Photonic Sciences (Spain)
  • Barry C. Sanders, Institute for Quantum Science and Technology - University of Calgary (Canada)
 12h10 How machine learning won the Higgs boson challenge
 
  • Claire Adam-Bourdarios, CERN (Switzerland)
  • Glen Cowan, Royal Holloway, University of London (UK)
  • Cecile Germain, LRI - UPSud (France)
  • Isabelle Guyon, ChaLearn (United States)
  • Balazs Kegl, LAL - Universit? Paris Sud 11 (France)
  • David Rousseau, LAL - UPSud - Universite Paris-Saclay (France)

 12h30 Physics and Machine Learning: Emerging Paradigms
Poster spotlights
 12h30 Performance assessment of quantum clustering in non-spherical data distributions
 
  • Raul V. Casa?a-Eslava, School of Computing and Mathematical Sciences - Liverpool John Moores University (United Kingdom)
  • Jos? D. Mart?n-Guerrero, Universitat de Val?ncia - Departament d'Enginyeria Electr?nica - Escola T?cnica Superior d'Enginyeria (Spain)
  • Ian H. Jarman, School of Computing and Mathematical Sciences - Liverpool John Moores University (United Kingdom)
  • Paulo J. G. Lisboa, School of Computing and Mathematical Sciences - Liverpool John Moores University (United Kingdom)
 12h31 Supervised quantum gate "teaching" for quantum hardware design
 
  • Leonardo Banchi, University College London - Department of Physics and Astronomy (United Kingdom)
  • Nicola Pancotti, Max-Planck-Institut fur Quantenoptik (Germany)
  • Sougato Bose , University College London - Department of Physics and Astronomy (United Kingdom)
 12h32 Enhanced learning for agents in quantum-accessible environments
 
  • Jacob Taylor, University of Maryland (USA)
  • Hans Briegel, Institute for Theoretical Physics, University of Innsbruck (Austria)
  • Vedran Dunjko, Institute for Theoretical Physics - University of Innsbruck (Austria)

 12h33 Lunch

 14h00 Incremental learning algorithms and applications
Organized by Alexander Gepperth (France), Barbara Hammer (Germany)
 14h00 Incremental learning algorithms and applications
 
  • Alexander Gepperth, ENSTA ParisTech/UEI Lab (France)
  • Barbara Hammer, Bielefeld University - CITEC centre of excellence (Germany)
 14h20 Choosing the best algorithm for an incremental on-line learning task
 
  • Viktor Losing, Bielefeld University (Germany)
  • Barbara Hammer, Bielefeld University - CITEC centre of excellence (Germany)
  • Heiko Wersing, Honda Research Institute Europe GmbH (Germany)

 14h40 Incremental learning algorithms and applications
Poster spotlights
 14h40 Distributed learning algorithm for feedforward neural networks
 
  • Oscar Fontenla-Romero, University of A Coru?a (Spain)
  • Beatriz P?rez-S?nchez, University of A Coru?a (Spain)
  • Bertha Guijarro-Berdi?as, University of A Coru?a (Spain)
  • Diego Rego-Fern?ndez, University of A Coru?a (Spain)
 14h41 Watch, Ask, Learn, and Improve: a lifelong learning cycle for visual recognition
 
  • Christoph K?ding, Computer Vision Group, Friedrich Schiller University Jena, Germany (Germany)
  • Erik Rodner, Computer Vision Group, Friedrich Schiller University Jena, Germany (Germany)
  • Alexander Freytag, Computer Vision Group, Friedrich Schiller University Jena, Germany (Germany)
  • Joachim Denzler, Computer Vision Group, Friedrich Schiller University Jena, Germany (Germany)
 14h42 Memory management for data streams subject to concept drift
 
  • Pierre-Xavier Loeffel - Universit? Pierre et Marie Curie (France)
  • Christophe Marsala - Universit? Pierre et Marie Curie (France)
  • Marcin Detyniecki - Universit? Pierre et Marie Curie (France)
 14h43 Towards incremental deep learning: multi-level change detection in a hierarchical visual recognition architecture
 
  • Thomas Hecht, ENSTA ParisTech, Universit? Paris-Saclay (France)
  • Alexander Gepperth, ENSTA ParisTech/UEI Lab (France)

 14h44 Classification
 14h44 Boosting face recognition via neural Super-Resolution
 
  • Guillaume Berger, Orange Labs (France)
  • Cl?ment Peyrard, Orange Labs (France)
  • Moez Baccouche, Orange Labs (France)
 15h04 Parallelized rotation and flipping INvariant Kohonen maps (PINK) on GPUs
 
  • Kai Lars Polsterer, HITS gGmbH - Astroinformatics (Germany)
  • Fabian Gieseke, Radboud University Nijmegen - Institute for Computing and Information Sciences (The Netherlands)
  • Christian Igel, University of Copenhagen - Department of Computer Science (Denmark)
  • Bernd Doser, HITS gGmbH - IT Services (Germany)
  • Nikolaos Gianniotis, HITS gGmbH - Astroinformatics (Germany)
 15h24 Sparse Least Squares Support Vector Machines via Multiresponse Sparse Regression
 
  • David Vieira, Federal Institute of Cear? (IFCE) (Brazil)
  • Ajalmar Rocha Neto, Federal Institute of Cear? (IFCE) (Brazil)
  • Antonio Wendell Rodrigues, Federal Institute of Cear? (IFCE) (Brazil)
 15h44 anomaly detection on spectrograms using data-driven and fixed dictionary representations
 
  • Mina ABDEL-SAYED, Safran Tech (Group SAFRAN) (France)
  • Daniel Duclos, Safran Tech (Group SAFRAN) (France)
  • Gilles Fa?, CentraleSup?lec - MICS (France)
  • J?r?me Lacaille , Snecma (Group SAFRAN) (France)
  • Mathilde Mougeot, Universit? Paris Diderot - LPMA (France)
 16h04 Using semantic similarity for multi-label zero-shot classification of text documents
 
  • Prateek Veeranna Sappadla, Birla Institute of Technology and Science, Pilani - K K Birla Goa Campus (India)
  • Jinseok Nam, Knowledge Engineering Group - Computer Science Department - Technische Universit?t Darmstadt (Germany)
  • Eneldo Loza Mencia, Knowledge Engineering Group - Computer Science Department - Technische Universit?t Darmstadt (Germany)
  • Johannes F?rnkranz, Knowledge Engineering Group - Computer Science Department - Technische Universit?t Darmstadt (Germany)
 16h24 Active transfer learning for activity recognition
 
  • Tom Diethe, Intelligent Systems Laboratory (United Kingdom)
  • Niall Twomey, Intelligent Systems Laboratory - University of Bristol (United Kingdom)
  • Peter Flach, Intelligent Systems Laboratory - University of Bristol (United Kingdom)

 16h44 Classification
Poster spotlights
 16h44 Tuning the Distribution Dependent Prior in the PAC-Bayes Framework based on Empirical Data
 
  • Luca Oneto, DIBRIS, University of Genoa (Italy)
  • Sandro Ridella, DITEN, University of Genova (Italy)
  • Davide Anguita, DIBRIS, University of Genova (Italy)
 16h45 Random Forests Model Selection
 
  • Ilenia Orlandi, DIBRIS, University of Genova (Italy)
  • Luca Oneto, DIBRIS, University of Genoa (Italy)
  • Davide Anguita, DIBRIS, University of Genova (Italy)
 16h46 The WiSARD Classifier
 
  • Massimo De Gregorio, Istituto di Scienze Applicate e Sistemi Intelligenti - Consiglio Nazionale delle Ricerche (Italy)
  • Maurizio Giordano, Istituto di Calcolo e Reti ad Alte Prestazioni - Consiglio Nazionale delle Ricerche (Italy)
 16h47 Policy-gradient methods for Decision Trees
 
  • Aur?lia L?on, Sorbonne Universit?s - UPMC Univ Paris 06 - LIP6 (France)
  • Ludovic Denoyer, Sorbonne Universit?s - UPMC Univ Paris 06 - LIP6 (France)
 16h48 Multicriteria optimized MLP for imbalanced learning
 
  • Paavo Nieminen, Department of Mathematical Information Technology - University of Jyv?skyl? (Finland)
  • Tommi Karkkainen, Department of Mathematical Information Technology - University of Jyvaskyla (Finland)
 16h49 Activity recognition with echo state networks using 3D body joints and objects category
 
  • Luiza Mici, University of Hamburg, Department Informatics, Knowledge Technology ( WTM ) (Germany)
  • Xavier Hinaut, University of Hamburg, Department of Informatics, Knowledge Technology Group (WTM) (Germany)
  • Stefan Wermter, University of Hamburg (Germany)
 16h50 From User-independent to Personal Human Activity Recognition Models Using Smartphone Sensors
 
  • Pekka Siirtola, University of Oulu (Finland)
  • Heli Koskim?ki, University of Oulu (Finland)
  • Juha R?ning, University of Oulu - Biomimetics and Intelligent Systems Group (Finland)
 16h51 One-class classification algorithm based on convex hull
 
  • Diego Fernandez-Francos, University of A Coru?a (Spain)
  • Oscar Fontenla-Romero, University of A Coru?a (Spain)
  • Amparo Alonso-Betanzos, Universidade da Coru?a (Spain)
 16h52 Converting SVDD scores into probability estimates
 
  • Meriem El Azami, Universit? de Lyon, CREATIS; CNRS UMR5220; Inserm U1044; INSA-Lyon; Univ. Lyon 1 (France)
  • Carole Lartizien, Universit? de Lyon, CREATIS; CNRS UMR5220; Inserm U1044; INSA-Lyon; Univ. Lyon 1 (France)
  • St?phane Canu, LITIS, INSA de Rouen, Normandie Universit? (France)

 16h53 Coffee break and poster exhibition


Friday 29 April 2016
 09h00 Deep learning
Organized by Alessandro Sperduti (Italy), Jose C. Principe (USA), Plamen Angelov (UK)
 09h00 Challenges in Deep Learning
 
  • Plamen Angelov, Lancaster University - School of Computing and Communications (United Kingdom)
  • Alessandro Sperduti, Department of Mathematics - University of Padua (Italy)
 09h20 Deep Reservoir Computing: A Critical Analysis
 
  • Claudio Gallicchio, Universit? di Pisa (Italy)
  • Alessio Micheli, Universit? di Pisa (Italy)
 09h40 Deep Learning Vector Quantization
 
  • Harm de Vries, Universit? de Montr?al (Canada)
  • Roland Memisevic, Universit? de Montr?al (Canada)
  • Aaron Courville, Universit? de Montr?al (Canada)
 10h00 Multispectral Pedestrian Detection using Deep Fusion Convolutional Neural Networks
 
  • J?rg Wagner, Robert Bosch GmbH (Germany)
  • Volker Fischer, Robert Bosch GmbH (Germany)
  • Michael Herman, Robert Bosch GmbH (Germany)
  • Sven Behnke, University of Bonn (Germany)
 10h20 Augmenting a convolutional neural network with local histograms - A case study in crop classification from high-resolution UAV imagery
 
  • Julien Rebetez, University of Applied Sciences Western Switzerland - HEIG-VD (Switzerland)
  • H?ctor F. Satiz?bal, University of Applied Sciences Western Switzerland - HEIG-VD (Switzerland)
  • Matteo Mota, University of Applied Sciences Western Switzerland - CHANGINS (Switzerland)
  • Dorothea Noll, University of Applied Sciences Western Switzerland - CHANGINS (Switzerland)
  • Lucie B?chi, Agroscope - Institute for Plant Production Sciences (Switzerland)
  • Marina Wendling, Agroscope - Institute for Plant Production Sciences (Switzerland)
  • Bertrand Cannelle, University of Applied Sciences Western Switzerland - HEIG-VD (Switzerland)
  • Andres Perez-Uribe, University of Applied Sciences Western Switzerland - HEIG-VD (Switzerland)
  • St?phane Burgos, Bern University of Applied Sciences - School of Agricultural, Forest and Food Sciences HAFL (Switzerland)

 10h40 Deep learning
Poster spotlights
 10h40 Stochastic gradient estimate variance in contrastive divergence and persistent contrastive divergence
 
  • Mathias Berglund, Aalto University (Finland)
 10h41 An Experiment in Pre-Emphasizing Diversified Deep Neural Classifiers
 
  • Ricardo Alvear-Sandoval, Universidad Carlos III de Madrid - GAMMA L+/Dept. Signal Theory and Communications (Spain)
  • An?bal Figueiras-Vidal, Universidad Carlos III de Madrid - GAMMA L+/Dept. Signal Theory and Communications (Spain)
 10h42 Comparison of Four- and Six-Layered Configurations for Deep Network Pretraining
 
  • Tommi Karkkainen, Department of Mathematical Information Technology - University of Jyvaskyla (Finland)
  • Jan Hanninen, Department of Mathematical Information Technology - University of Jyvaskyla (Finland)
 10h43 Learning Embeddings for Completion and Prediction of Relationnal Multivariate Time-Series
 
  • Ali Ziat, Universit? Pierre et Marie Curie (France)
  • Gabriella Contardo, Universit? Pierre et Marie Curie (France)
  • Nicolas Baskiotis, Universit? Pierre et Marie Curie (France)
  • Ludovic Denoyer, Sorbonne Universit?s - UPMC Univ Paris 06 - LIP6 (France)
 10h44 Spatial Chirp-Z Transformer Networks
 
  • Jonas Degrave - Ghent University (Belgium)
  • Sander Dieleman - Ghent University (Belgium)
  • Joni Dambre - Universiteit Gent (Belgium)
  • Francis wyffels, Universiteit Gent (Belgium)

 10h45 Coffee break

 11h05 Clustering and feature selection
 11h05 Fast Support Vector Clustering
 
  • Tung Pham, HCMc University of Science (Vietnam)
  • Trung Le, HCMc University of Pedagogy (Vietnam)
  • Hoang-Thai Le, HCMc University of Science (Vietnam)
  • Dat Tran, University of Canberra (Australia)
 11h25 Fast in-memory spectral clustering using a fixed-size approach
 
  • Rocco Langone, Department of Electrical Engineering ESAT-STADIUS, KU Leuven (Belgium)
  • Raghvendra Mall, Qatar Computing Research Institute (QCRI) (Qatar)
  • Vilen Jumutc, KU Leuven (Belgium)
  • Johan A. K. Suykens, Department of Electrical Engineering ESAT-STADIUS, KU Leuven (Belgium)
 11h45 Spectral clustering and discriminant analysis for unsupervised feature selection
 
  • Xiucai Ye - University of Tsukuba (Japan)
  • Kaiyang Ji, University of Tsukuba - Department of Computer Science (Japan)
  • Tetsuya Sakurai, University of Tsukuba - Department of Computer Science (Japan)

 12h05 Clustering and feature selection
Poster spotlights
 12h05 Clustering from two data sources using a kernel-based approach with weight coupling
 
  • Lynn Houthuys, Department of Electrical Engineering ESAT-STADIUS, KU Leuven (Belgium)
  • Rocco Langone, Department of Electrical Engineering ESAT-STADIUS, KU Leuven (Belgium)
  • Johan A. K. Suykens, Department of Electrical Engineering ESAT-STADIUS, KU Leuven (Belgium)
 12h06 Genetic Algorithm with Novel Crossover, Selection and Health Check for Clustering
 
  • Abul Hashem Beg, Charles Sturt University (Australia)
  • Md Zahidul Islam, School of Computing and Mathematics - Charles Sturt University, Bathurst, NSW 2795, Australia (Australia)
 12h07 PSCEG: an unbiased parallel subspace clustering algorithm using exact grids
 
  • Bo Zhu, Universidad Polit?cnica de Madrid (Spain)
  • Alberto Mozo, Universidad Polit?cnica de Madrid (Spain)
  • Bruno Ordozgoiti, Universidad Polit?cnica de Madrid (Spain)
 12h08 Initialization of big data clustering using distributionally balanced folding
 
  • Joonas H?m?l?inen, Department of Mathematical Information Technology (Finland)
  • Tommi Karkkainen, Department of Mathematical Information Technology - University of Jyvaskyla (Finland)
 12h09 RBClust: High quality class-specific clustering using rule-based classification
 
  • Michael Siers, School of Computing and Mathematics, Charles Sturt University (Australia)
  • Md Zahidul Islam, School of Computing and Mathematics - Charles Sturt University, Bathurst, NSW 2795, Australia (Australia)
 12h10 K-means for Datasets with Missing Attributes: Building Soft Constraints with Observed and Imputed Values
 
  • Diego Mesquita, Federal University of Ceara - Department of Computer Science (Brazil)
  • Joao Gomes, Federal University of Ceara - Department of Computer Science (Brazil)
  • Leonardo Rodrigues, Institute of Aeronautics and Space - Electronics Division (Brazil)
 12h11 Instance and feature weighted k-nearest-neighbors algorithm
 
  • Gabriel Prat, Universitat Politecnica de Catalunya (Spain)
  • Llu?s A. Belanche, Universitat Polit?cnica de Catalunya (Spain)
 12h12 Spatio-temporal feature selection for black-box weather forecasting
 
  • Zahra Karevan, KU Leuven (Belgium)
  • Johan A. K. Suykens, Department of Electrical Engineering ESAT-STADIUS, KU Leuven (Belgium)
 12h13 Parallelized unsupervised feature selection for large-scale network traffic analysis
 
  • Bruno Ordozgoiti, Universidad Polit?cnica de Madrid (Spain)
  • Sandra G?mez Canaval, Universidad Polit?cnica de Madrid (Spain)
  • Alberto Mozo, Universidad Polit?cnica de Madrid (Spain)

 12h14 Lunch

 13h45 Information Visualisation and Machine Learning: Techniques, Validation and Integration
Organized by Beno?t Fr?nay, Bruno Dumas (Belgium)
 13h45 Information visualisation and machine learning: characteristics, convergence and perspective
 
  • Beno?t Fr?nay, Facult? d'Informatique - Universit? de Namur (Belgium)
  • Bruno Dumas, Facult? d'Informatique - Universit? de Namur (Belgium)
 14h05 Enhancing a social science model-building workflow with interactive visualisation
 
  • Cagatay Turkay, City University London (United Kingdom)
  • Aidan Slingsby, City University London (United Kingdom)
  • Kaisa Lahtinen, City University London - City University London (United Kingdom)
  • Sarah Butt, City University London (United Kingdom)
  • Jason Dykes, City University London (United Kingdom)
 14h25 Informative data projections: a framework and two examples
 
  • Tijl De Bie, Ghent University (Belgium)
  • Jefrey Lijffijt, Ghent University (Belgium)
  • Raul Santos-Rodriguez, University of Bristol (United Kingdom)
  • Bo Kang, Ghent University (Belgium)
 14h45 Human-centered machine learning through interactive visualization: review and open challenges
 
  • Dominik Sacha, University of Konstanz (Germany)
  • Michael Sedlmair, University of Vienna (Austria)
  • Leishi Zhang, Middlesex University (UK)
  • John Lee, Universit? catholique de Louvain, Belgium (Belgium)
  • Daniel Weiskopf, University of Stuttgart (Germany)
  • Stephen North, Infovisible (USA)
  • Daniel Keim, University of Konstanz (Germany)

 15h05 Information Visualisation and Machine Learning: Techniques, Validation and Integration
Poster spotlights
 15h05 A state-space model on interactive dimensionality reduction
 
  • Ignacio Diaz-Blanco, University of Oviedo - Electrical Engineering Department - Systems and Automation Engineering Area (SPAIN)
  • Abel Alberto Cuadrado-Vega, University of Oviedo - Electrical Engineering Department - Systems and Automation Engineering Area (SPAIN)
  • Michel Verleysen, Universite catholique de Louvain (UCL) (Belgium)
 15h06 Visualizing stacked autoencoder language learning
 
  • Trevor Barron, Colorado College (USA)
  • Matthew Whitehead, Colorado College (USA)
 15h07 Incremental hierarchical indexing and visualisation of large image collections
 
  • Fr?d?ric Rayar, Laboratoire Informatique de Tours, EA 6300, - Universit? Francois-Rabelais de Tours (France)
  • Sabine Barrat, Laboratoire Informatique de Tours, EA 6300, - Universit? Francois-Rabelais de Tours (France)
  • Fatma Bouali, Universit? de Lille 2, Droit et Sant? - IUT ? Dept STID (France)
  • Gilles Venturini, Laboratoire Informatique de Tours, EA 6300, - Universit? Francois-Rabelais de Tours (France)

 15h08 Robotics and reinforcement learning
Poster spotlights
 15h08 Learning contextual affordances with an associative neural architecture
 
  • Francisco Cruz, University of Hamburg (Germany)
  • German Parisi, University of Hamburg (Germany)
  • Stefan Wermter, University of Hamburg (Germany)
 15h09 Neural fitted actor-critic
 
  • Matthieu Zimmer, University of Lorraine - LORIA, UMR 7503 (University of Lorraine, CNRS, INRIA) (France)
  • Yann Boniface, University of Lorraine - LORIA, UMR 7503 (University of Lorraine, CNRS, INRIA) - CORTEX team (FRANCE)
  • Alain Dutech, INRIA - LORIA, UMR 7503 (University of Lorraine, CNRS, INRIA) (France)
 15h10 Simultaneous estimation of rewards and dynamics from noisy expert demonstrations
 
  • Michael Herman, Robert Bosch GmbH (Germany)
  • Tobias Gindele, Robert Bosch GmbH (Germany)
  • J?rg Wagner, Robert Bosch GmbH (Germany)
  • Felix Schmitt, Robert Bosch GmbH (Germany)
  • Wolfram Burgard, University of Freiburg (Germany)
 15h11 On the improvement of static force capacity of humanoid robots based on plants behavior
 
  • Juliano Pierezan, Federal University of Parana - Dept. of Electrical Engineering (Brazil)
  • Roberto Zanetti Freire, Pontifical Catholic University of Parana - Polytechnic School - Industrial and Systems Engineering Graduate Program (PR)
  • Lucas Weihmann, Federal University of Santa Catarina - Dept. of Naval Engineering (Brazil)
  • Gilberto Reynoso-Meza, Pontifical Catholic University of Parana - Polytechnic School - Industrial and Systems Engineering Graduate Program (Brazil)
  • Leandro dos Santos Coelho, Federal University of Parana - Dept. of Electrical Engineering (Brazil)
 15h12 Grounding the experience of a visual field through sensorimotor contingencies
 
  • Alban Laflaquiere, AI Lab, Aldebaran (France)
  • Michael Garcia Ortiz, AI Lab, Aldebaran (France)
  • Ahmed Faraz Khan, AI Lab, Aldebaran (France)
 15h13 Semantic Role Labelling for Robot Instructions using Echo State Networks
 
  • Johannes Twiefel, Knowledge Technology Group - Department Informatik - Universit?t Hamburg (Germany)
  • Xavier Hinaut, University of Hamburg, Department of Informatics, Knowledge Technology Group (WTM) (Germany)
  • Stefan Wermter, University of Hamburg (Germany)
 15h14 Human detection and classification of landing sites for search and rescue drones
 
  • Felipe Martins, Federal Institute of Education, Science and Technology of Espirito Santo (IFES) - Serra Campus (Brazil)
  • Marc de Groot, University of Utrecht - Department of Information & Computing Sciences (The Netherlands)
  • Xeryus Stokkel, University of Groningen - Artificial Intelligence and Cognitive Engineering - Alice - Faculty of Mathematics and Natural Sciences (The Netherlands)
  • Marco Wiering, University of Groningen - Artificial Intelligence and Cognitive Engineering - Alice - Faculty of Mathematics and Natural Sciences (The Netherlands)

 15h15 Coffee break and poster exhibition

 16h45 End of conference



 

 

 


 


For any information: Michel Verleysen - esann@uclouvain.be